Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailemVyřešeno Správny výber RAM pre AMD Ryzen

Dobrý deň, mám trocha problém orientovať sa v dnešnej ponuke RAM pamätí, vedel by niekto poradiť ako to je aktuálne? Staval som komp pred 2 rokmi a v tej dobe pre Ryzen 2600X bola najlepšia voľba RAM so Samsung B-die. Dočítal som sa ale že už ich prestali vyrábať a zrejme z aktuálnych modelov už vôbec takéto niesú ak som správne pochopil. Je to vlastne ešte podstatné ak sa jedná o RAM k tretej generácii Ryzenu alebo môžem vziať akékoľvek? Viem že je obecne dobré ku spomínanému Ryzenu 3200MHz a ideálne 3600MHz alebo aj viac a latenciu ideálne CL15-16 prípadne trocha horšie CL17-18. Chápem správne túto problematiku alebo sa treba pozerať aj na niečo iné?
Vopred vďaka za rady :-)

Řešení:

Zakladni parametry uz jsi zvolil, 3600, cas 16 je ok.

Dal mozna uz jen zkoumat ktery ten model jde vic pretaktovat, treba da cas 15 pri 3600mhz nebo dodahne te magicke 3733 / cas 16. Ja s tim neztracel čas.

Mam ty prvni v 2 x16. Pokud muzes vzal bych rovnou 32gb, tam možná nebudes muset vybírat.
Pokud si vzpomenes ze v chces 32gb pozdeji snizi se s 4x ram v desce rychlost. Což by znamenalo kupoval jsi 3600/16 zbytečně.

Takže je zbytočné čokoľvek riešiť a proste zobrať podľa rýchlosti a časovania?
Napríklad táto RAM je teda skôr o marketingu? https://www.alza.sk/g-skill-16gb-kit-ddr4-3600-mhz-cl16-trident-z-rgb-neo-for-ryzen-3000-d5641017.htm
A ten istý výsledok vylezie napríklad z tejto? https://www.alza.sk/crucial-16gb-kit-ddr4-3600-mhz-cl16-ballistix-red-rgb-d5791929.htm
Rozdiel v cene je 20€/500kč to nieje až tak zanedbateľné a ak je možnosť ušetriť a nestratiť na kvalite/výkone...

Zakladni parametry uz jsi zvolil, 3600, cas 16 je ok.

Dal mozna uz jen zkoumat ktery ten model jde vic pretaktovat, treba da cas 15 pri 3600mhz nebo dodahne te magicke 3733 / cas 16. Ja s tim neztracel čas.

Mam ty prvni v 2 x16. Pokud muzes vzal bych rovnou 32gb, tam možná nebudes muset vybírat.
Pokud si vzpomenes ze v chces 32gb pozdeji snizi se s 4x ram v desce rychlost. Což by znamenalo kupoval jsi 3600/16 zbytečně.

Mám pocit, že tenhle CPU využije max 2933 MHz RAM, pouze nějaké desky s nějakýma specifickýma čipsetama to umí obejít. Nechce se mi to hledat ale google určitě ví.
Takže jestli jsi ladič výkonu a máš odpovídající desku, můžeš 3600MHz paměti využít.