Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Konverze azbuky na latinku

Klient pošle automaticky nějakým agentem xml soubor v CP 1251, obsahující některé údaje v azbuce. Potřebuju napsat cosi, co automaticky poběží na serveru (ideálně v php), co xmlko přechroupá a azbuku přepíše foneticky do latinky.

Pár programů jsem vygooglovala, ale zcela bez chyby mi nefunguje žádný. Když se je pokouším editovat, tak to pak nefunguje vůbec, předpokládám, že vadí, že moje editory neumí ukládat v CP1251, ve které je pravděpodobně uložen i původní kód a pak selže porovnávání znaků.

Nemáte tip na nějaký zcela bezproblémový soft nebo jak editovat soubor vytvořený v mně neznámé CP (pravděpodobně 1251) a uložit ho ve stejném kódování?

Já bych na to možná šel nějak takto:

<?php
$azbukaentita = Str_Replace("ш","&#1097;",$azbukaentita);
$entitas = Str_Replace("&#1097;","š",$entitas);
?>

Ale to jen střílím od boku, nikdy jsem to nedělal a v PHP možná i je něco jednoduššího. Navíc jsem ani nezkoušel, jestli to funguje, je to jen nápad.
Zkrátka převést ty azbuky nejdříve na entitu, či hexadecimálně a to pak převést na české.
Možná by se mohlo šiknout i tohle
utf8.php