Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem HyperX Predator 16GB (2x8GB) DDR4 3200

Dobrý den
Mám dotaz,pořídil jsem si tyto ramky. Když jsem je zapojil a pustil CPU-Z,šly na 2400MHz. Pak jsem v biosu zapnul XMP a už běželi na 3200 MHz. Jelikož jsou teď za dobrou cenu,koupil jsem ještě jeden kit,abych měl ram 32GB.
Když jsem je zapojil,frekvence opět klesla na 2400MHz.Tak se ptám,jestli to jde udělat,aby zas běželi na 3200MHz,anebo jestli je zbytečné mít 32GB ram a zatím stačí 16GB. Děkuji za odpověď.

A myslíš si, že ten nový kit je úplně stejný? Z vlastní zkušenosti můžu říct, že i když si pohlídáš kód výrobce (což je přesné označení paměti), tak můžeš dostat "pod kapotou" jiný paměti, lišící se třeba výrobcem čipů. Můžeš vyzkoušet thaiphoon burner, který detailně přečte SPD pamětí.

Bral jsem HX432C18FB2/8 což je 8GB paměť a asi za rok přikupoval ty stejné a byli vyrobené jinde s jinými čipy, pak mi samozřejmě všechny 4 nefungují korektně při 3200MHz (resp. neprojdou přes memtest), ale při 2933 běží naprosto OK, navíc mít 4 paměti je docela záhul na CPU paměťový řadič, takže na nějaké extra vysoké frekvence zapomeň jde totiž o přetaktování pamětí.

Zkus, aktualizovat BIOS jenom 2x8GB - at se ti při flashování biosu nesekne PC
A potom zkus 4x8GB 2933MHz

A nenapsal si co máš za CPU, aby si neměl ještě Ryzen 1xxx, kvůli pamětovému řadiči v CPU
A jestli máš přetočenej CPU, tak se s ramkama moc vysoko nedostaneš.

Je to vlastnost procesorů AMD, konkrétně podle čísel máš Ryzen řady 3000.
4x ramky neutáhnou na stejně vysoké rychlosti jako když jsou použity banky jen dvě. (Intel má max myslím 2933)
Pěkně to má rozepsané asrock
https://www.asrock.com/mb/AMD/B450%20Pro4/#Specification

Jednu sadu vrať do 14 dnů, druhou sadu střel a kup tohle
https://www.alza.cz/g-skill-32gb-kit-ddr4-3600mhz-cl16-trident-z-rgb-neo-for-ryzen-3000-d5641018.htm
já to koupil rovnou

Zajímavé, mohl jsi k tomu jeste přidat screen z CPU-Z info RAM ? :-) By me zajímalo jaké mají časování. (Jde vidět že ten druhý kit nebyl zvolen zbrkle, v podstatě jde o tu samou RAM jen ten druhej kit je s LED)
Vliv tam určitě dělá i fakt, ze máš CPU Matisse a že jsi dobře zvolil osadit SingleRANK.

Na 450 jsem nikdy dobrých výsledků a stability s CPU "Matisse" nad 2933MHz s 4x RAM na DCH nedosáhl, v kombinaci x4 DualRANK 2666. Na 3200 tipuji ze se ti zvýšili Hz celého můstku/bridge.
Zajímavý by byl výkonnostní test (AIDA64 má na to dobrý nářadí) - bench & test "latence" bude která bude vyšší o proti DIMM 2 vs 4. Zpravidla se na ni obsazují x2 pro rychlost + nejnižší latence a x4 pro velikost.

CPU-Z sem hodim, ale mam tenhle tyden naplno, takze mozna nebudu poustet domaci PC driv nez v patek.

Testy delat nebudu, osadit tam ty LED pameti byl hroznej vopruz, pamet je moc vysoka, takze uz na to nebudu sahat. Zpropadeny LED, ale jedine SR, ktere meli.

A co se týče "potřebuješ,nepotřebuješ",to je těžké.Když jsem hledal,kolik paměti,jestli 16GB,nebo 32GB,někdo píše "16GB stačí minimálně ještě na 5 let". Druhý píše "paměti není nikdy dost". A jelikož teď šly ceny dolů,tak jsem ještě jednu sadu přikoupil.

Měl by si zkusit, nevim hodnotu ProcODT, nevim jsetli se mění při dual rank

Nastavení 1:

https://ctrlv.cz/7PkN

Zvednout napětí 1,360V pro ramky, v biosu nastavíš 1,370V (ramky budou mít 1,360V můžeš zkontrolovat ve Windows)
Nastavíš ram A-XMP a stáhneš je na 2933MHz

restartuješ PC

---------------------------------------
pokud nenajedou na 2933MHz (PC se může i 3x restartovat než najede do Windows)

Necháš nastavení 1

Budeš si hrát s nastavení ProcODT / RttPark - když to trefíš možná najedeš do Windows 4x8GB 2933MHz

ProcODT / RttPark
53 / 48
53 / 60
53 / 80
60 / 48
60 / 60
60 / 80

https://ctrlv.cz/5nSu

---------------------------------------------
Když najedeš do Windows 4x8GB 2933, nemusí to být stabilní, věřim tomu, jak se dostaneš do Windows doladí se stabilita CADem

Nastavení CAD
https://ctrlv.cz/iFak
---------------------------------------------------------------------------------------------------------

Když to nepude 4x8GB 2933MHz, přidej napětí 1,376V ram (v bisosu nastavíš 1,380 nebo 1,390V)
Neboj se přidat napětí, 1,376V neni nic, napětí zkontroluj v HWmonitor

https://ctrlv.cz/EfK7

A pokračuješ s ProcODT / RttPark

------------------------------------------------------------------------------------
Si dáš kafe a za půl hoďky to máš hotový (bez CAD, jenom jestli najedeš do Windows)

Díky Hanzi začal jsem prvním nastavením a frekvence se nezvedla. Nevím jestli se budu pouštět do dalších akcí,já nejsem zkušenej overlocker jako ty. Ještě jsem dneska aktualizoval BIOS,dokonce tam bylo psáno něco o pamětích,ale nic se nezmněnilo.Děkuji ti za tvůj zájem,vidím že tě to baví,že se v tom vyznáš. Baví tě řešit problémy a pomáhat,což je OK.