Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Nový CPU + RAM + MB

Ahoj, koupil jsem si před týdnem GTX 1660Ti a zjistil, že v některých hrách se fláká. Například v Battlefield 5 - FPS skáčou 45-60, GPU na 60% a CPU (4690K) na 100%.

Původně jsem chtěl jen upgradovat na 4790K, jenže ceny si pořád drží zbytečně vysoko (cca 4000-4500Kč). Kdybych prodal 4690K, tak bych doplatil cca 2500Kč. Jenže s nevýhodou, že už jde o zastaralou platformu a kdyby odešla MB, tak horko těžko seženu novou nebo draze.

Napadlo mě tedy přejít na RYZEN 7 2700 (bazar cca 3200kč) + https://www.czc.cz/asus-prime-b450m-k-amd-b450/241086/produkt a https://www.czc.cz/corsair-vengeance-lpx-black-16gb-2x8gb-ddr4-3200/176897/produkt

Když prodám můj set MB + CPU + RAM, tak dostanu cca 3500kč a nová sestava vyjde na 6400kč.

Doplatek tedy cca 3000kč s tím (s upgradem na 4790K doplatek 2500Kč), že budu mít 2x větší paměť RAM a 2x rychlejší RAM, než dosud + 8/16 CPU.

Je moje úvaha správná, že s doplatkem cca 500kč, budu mít o dost silnější set? Vzhledem k tomu, že taktování procesoru nemám v plánu, nepotřebuji žádnou extra vybavenou základní desku.

Děkuji za odpověď.

Ahoj
myšlenka cpát do toho 6let starého základu použitý procesor za nehorázné peníze je samozřejmě špatná.

Nejdřív si nastuduj o kolik si polepšíš (najdi si třeba 2700 vs ..)
https://www.youtube.com/results?search_query=amd+ryzen+5+3600+vs+intel+i5+4690k+

Teď k tomu co do toho. Deska, ram OK.
Ten bazarový 2700 za tu cenu máš jistý ? Je o to zájem...

Zvažoval jsem jetý 2700(x) ale nakonec vzal 3600 (3600x) protože byl ve většině her výkonnější. Nejsem si jistý speciálně BF5 který mám dojem škáluje dobře. Ale měl sem vzít 3700x/ 3800x ty ušetřené 3tisíce mě teď serou :-)

Doporučuji popřemýšlet máš to možná zase na 6let tak ušetřit pár tisíc může taky mrzet. Spíš bych bral 3600, v únoru jsem nasledoval dost porovnání na YT a 3600 byl celkově lepší než 2700 - samozřejmě jsou výjimky kdy to 2700 vyrovnal.

(Sám jsem v úboru přemýšlel jestli místo intel 2600 sehnat 3770k a prolezl jsme kvůli tomu bazary a celou čínu:-) ta 2600 měla jen pcie 2.0 a mě sral pomalý nvme).

Díky za odpověď, právě že celou dobu hodnotím CPU přes youtube. 3600 vs 2700 je cca 8-10% pro 3600, jenže to je zase více peněz.

Zase si říkám, že v hrách asi 16 vláken nevyužiji a na nic jiného počítač nemám, tak jestli nevzít ještě 2600 6/12, protože někde má i 2600 víc FPS.

Teď to chci co nejlevněji a za pár let můžu když tak vyměnit CPU, protože AM4 tady bude nejspíše dlouho.

R5 2600 ,nebo R5 1600AF(jako R5 2600 12nm), nebo R3 3300X, CPU R5 2600 nakrmí tvojí GTX 1660Ti
-----------------------------
Neber desku bez chlazení napájecí kaskády ( to je moje doporučení, neber úplně ten nejlevnější šmejd )
Když je hlad tak je i kůrka dobrá(ASUS PRIME B450M-K)

Souhlas, z jeho i5-4690K bych sel jedine do RyZenu 3000, protoze predchozi generace se hur taktovaly, mely horsi IPC a ve vysledku to od toho Haswellu nebylo zase az tak moc vzdaleno. Takze ikdyz vypocetni vykon RyZenu 2700 bude mnohem vyssi nez i5-4690K, tak herni vykon bude vyssi jen o malo.

Muj nazor je teda take, ze kdyz uz, tak mel jit alespon do RyZenu 3600.

Asi ok. Ja AsRock moc nemusim kvuli jejich vecne nedodelanejm updatum BIOSu, ale fungovat to bude a je fakt, ze je levna, takze vzhledem k ty cene myslim dobry.

Co ten vetracek Arctic F12, ten pujde kam?

Protoze ja bych koupil dva a to jak pokud to ma jit oboji na chladic procesoru nebo pokud by byl jeden na procesoru a jeden na skrini vzadu.

Tomu z chladice SilentiumPC bych trochu snizil otazky, daji se koupit redukce na 9V a dal ho do skrine dopredu. On totiz na plnou paru trochu chrci.

Ventilátor jde na chladič, mám ho 5x ve skříni a stažený na 550rpm, neslyšný PC a krásné teploty. 6 let mám Gelida, super chladič, ale nepodporuje AM4.

Původně jsem tam měl nějakou MSI desku taky za 2,200, ale prý má jen 4+2 fáze na napájení CPU a tato by měla mít 6+3.

Stejně to vidím, že za 4 roky koupím zase celý jiný set a tohle prodám. Tak radši kvalitnější desku, ať mám jistotu, že to vydrží.

Asrock nemá 6fází, má 2x3fáze (zdvojená třífáze), Asrock kaskáda bez LLC, 3fázový kaskády nemají LLC (při taktování mají Vdrop)

https://www.youtube.com/watch?v=wz4AgRqhHdw&pp=QAA%3D

4 fázový kaskády mají LLC
-
Já mám MSI X470 Gaming Plus, má zdvojenou 4fázi,

https://www.hardwareluxx.de/community/threads/pga-am4-mainboard-vrm-liste.1155146/

---
Vezmi radši tuhle
https://www.czc.cz/msi-b450m-pro-vdh-max-amd-b450/271742/produkt
nebo ATX
https://www.czc.cz/msi-b450-a-pro-max-amd-b450/269064/produkt
Ten Asrock má jenom dvouletou záruku.

Nemluvím o výkonu na jádro, ani neporovnávám hausnumera ze syntetických testů. Mluvím o realném výkonu v hrách.

jede CPU na 100% a grafika se fláká na 60%

Chybu bych hledal jinde. Ovladače jsou nainstalovány aktuální, ve správném pořadí, od výrobce HW (ne pomoci programů na aktualizaci)? Jaký používáš ativir (a jiné anti proti všemu)? Které procesy vytěžují CPU? Jaké používáš čističe, tuniče, urychlovače systému? Není napaden OS? Tím bych začal. Příčin ale může být víc a jiné.

Ovladače nainstalované ze stránky MB výrobce, první chipset, potom zvuk , lan, atd... Žádné programy na drivery ani čističe na SW nepoužívám. Jinak Avast, ale to spíš kvůli pocitu. Systém nez*sraný (pouze 2 hry a 7 programů)

Když hraji WoT, tak mi GPU a CPU jede cca na 50% a mám stálých 60fps.

Při BF V jen správce úloh 3% a 94% BF. Chybu v SW nevidím a vzhledem k tomu, že u doporučený konfigurace je Ryzen 5 2600/ 4790, tak 4 jádra budou málo.