Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Monitor 32

Dobrý den,
pouze rychlé doporučení s množství monitorů 32 palců do 5 000,-Kč. Není určen na hry, předem děkuji.
Změna kategorie, původně: Hardware (karel)

Na druhou stranu zase aby nebyly z písmenek blechy. Asi bude záležet i jestli to má být na text nebo na fotky. U textu to podle mě bude úplně jedno, i kdyby byla písmenka kostrbatá jak quadruple v T602 nebo na jehličkovce je to podle mě úplně jedno.
Zkusme si to spočítat. Máme 32 palců úhlopříčně a poměr stran 16:9. Ten poměr je tangens nebo kotangens (poměr odvěsen), z toho tedy je jeden úhel 60°38'32" druhý potom 29°21'28". Velikost strany nám určí sínus a kosínus, je-li přepona 32 palců, potom jedna odvěsna je 32"*cos(atan(16/9))=15.6884"=39.8484 cm a druhá potom 32*sin(atan(16/9))=27.8904"=70.8417 cm. Vypočtená čísla jsou opravdu v tomto poměru a přepona (tj. úhlopříčka) dopočítaná pythagorovou větou taky sedí, tak snad jsem nikde neudělal chybu. A teď si to rozdělme na pixely, vodorovně 1920 to dělá 70.84/1920=0.0369 cm=cca 0.4 mm na pixel (2.5 pixelů na milimetr); svisle 70.84/1080=... zhruba stejně. Pixely se ještě skládají ze tří subpixelů, takže v jedné ose to bude jemnější (většinou to bývá vodorovně, důvod neznám, zvášť když je pixel čtvercový). Tak mě napadá, někde jsem četl o sdílených subpixelech jako způsobu jak ošidit monitory (s méně pixely fingovat větší rozlišení v průměru vychází na jeden pixel dva subpixely), na to bych si dal pozor, ale předpokládám, že tímto se výrobce chlubit nebude, pokud někde taková informace bude, bude hodně hluboko ukrytá. A u levných monitorů bych nějakou takovou zradu klidně očekával.
Pixel má kolem třetiny milimetru, to je už pouhým okem zblízka vidět (stačí se podívat na pravítko, jak jsou milimetrové čárky od sebe daleko), ale z půl metru to podle mě už nemůže působit rušivě.

A na co teda ? Sledování videa, práce s fotografiemi, surfování ?
Místnost kde ho budes používat je osvětlená nebo ho v přítmí ?
Požadavek nějakých portů jako HDMI, DP mDP ?
Podpora VESA ?
Stojan fixní nebo nastavitelný ?
5 000, cena co odpovida spise "24" 1080p je absolutní maximum?

PS: Nebyla by lepsi televize ?

Viděl jsi již filmy v QuadHD ? 4K bude určitě v tomto směru lepší, ale stejně na něho cenově nemá . Nastavení snad není problém.

Stačit stačí, záleží jak daleko od neho bude.

velikost pixelu cca

ppi (hustota pixelu) jsou skoro stejné u kazdého monitoru. Nic co by slo videt nebo rozeznat na vetsi dalku jak 30 cm.

PS: Jinak ten SAMSUNG je také QHD né 4K mea culpa.

Ono je s tim skalovanim ve woknech mimo 1:1 = 100% celkem mrzeni. Pokud to ma byt primarne na praci, a jen nejak okrajove si na tom pustit nejake pohyblive obrazky, tak bych osobne radeji QHD. Ale je to jen muj osobni nazor na vec. PPI je dana rozlisenim a uhgloprickou, proto treba pro mne 27" a QHD ne-e (mam 27" ve fullHD a jsem celkem spokojeny), stejne jako ne-e 32" a 4k.