Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Instalace Win10 - Chyba při výběru disku

Dpbrý den,
prosím o radu s instalací win10,při výběru disků se mi napíše tato hláška.

Systém Windows nelze nainstalovat na tento disk.Vybraný disk ma tabulku oddílů MBR.V systémech EFI lze systém Windows instalovat poze na disky GPT.

Systém Windows nelze nainstalovat na toto misto na pevném disku.Systém Windows musí být nainstalován v oddílu naformátovaném jako NTFS.

Instaluji z usb.

Nejjednodušší je zálohovat data a v tom instalátoru odstranit všechny oddíly. On si pak rozdělí disk jako UEFI.

Druhá možnost je předělat MBR začátek disku v něčem na UEFI. Ve windows 10 je v příkazovém řádku přistupný program MBR2GPT.EXE.

Teoreticky se dá přepnout bios aby nestartoval v uefi a asi se ještě musí znovu udělat instalační médium aby nebylo UEFI např. přes RUFUS.

Teoreticky se dá přepnout bios aby nestartoval v uefi...

Velmi teoreticky. Mám noťase HP, ten i když mu v BIOSu nastavím Legacy, tak ten parchant jak načuchá UEFI, jede v tom bez ohledu na zbožná přání a bohapusté kletby. Kvůli tomu jsem reklamoval instalátor Anaconda (USB i CD instalák Fedora je jak UEFI, tak Legacy v jednom), páč jsem chtěl na noťasu mít normální MBR (neboť UEFI je dle mne buzerace jako s rouškami). Noťas načuchal na flašce UEFI, tak nasál systém z toho UEFI a na Legacy se z vysoka vyprdnul, ač to měl přepečlivě mnou nastaveno. No a Anaconda zase načuchala UEFI nasání systému, tak zcela kašlala na mé pokusy o instalaci MBR a furt mi tam cpala extra další oddíl GPT. Dovedeš si přestavit, jak příšerně sprostě jsem u toho nadával. Ted už po mé reklamaci je Anaconda opraven.

Taky jsem zastánce MBR v Legacy módu a držím se ho. Důvody tu rozvádět nechci, aby nevznikla zbytečná názorová přestřelka s ostatními. Kdo zná a potřebuje, drží se MBR, kdo nezná nebo nepotřebuje, nechá se zmanipulovat do UEFI. UEFI nám byl čert dlužný. Nostalgicky vzpomínám na normální časy...