Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailemVyřešeno Upgrade PC - procesor, NE herní PC

Dobrý den.

Dole vypíšu mou aktuální sestavu, až na grafickou kartu, kterou jsem 4 roky zpátky kupoval k VR, je sestava 9 let stará.

Potřebuju vyměnit zdroj, už blbne, po výpadku proudu není možné třeba půl dne nahodit PC, musím ho vypojovat a zapojovat než se "prostě chytne". Takže bych požádal o výběr zdroje.

A spolu se zdrojem už je načase k výměně procesoru (aktuálně mám taktovatelný, nikdy jsem to nevyužil a ani to využívat neplánuju), a s tím spojené základní desky a RAM.
Vůbec nevím jak se to teď pohybuje, jestli stále vládne Intel, nebo už ho AMD s Ryzeny dostihl. Vím že kdysi jsme na AMD procesory hrozně nadávali.

Využití PC:
20% hry (žádné topovky, na to mám konzoli, rád si zahraju World of Warcraft, taky aby ten šlapal pěkně) :-).
30% sledování videa, filmy, youtube, atd..
50% práce s programy na 3D modeling, od Autocadu přes Meshmixer (aktuálně při práci v meshmixeru ztrácím nervy, hodně pomalé), po Blender a jiné. V amatérském měřítku, rád si hraju s 3D tiskárnou a s tvorbou.

Aktuální sestava:
MB: Gigabyte GA-P67A-UD3-B3 (2 PCI, 3 PCI-E x1, 2 PCI-E x16, 4 DDR3 DIMM, Audio, Gigabit LAN) Intel Cougar Point P67, Intel Sandy Bridge
CPU: QuadCore Intel Core i5-2500K, 3600 MHz (36 x 100)
RAM: 2x AMD 4 GB DDR3-1333 DDR3 SDRAM (8-8-8-24 @ 666 MHz) (7-7-7-21 @ 583 MHz) (6-6-6-18 @ 500 MHz)
2x Corsair 4 GB DDR3-1333 DDR3 SDRAM (9-9-9-24 @ 666 MHz) (8-8-8-22 @ 592 MHz) (7-7-7-19 @ 518 MHz) (6-6-6-16 @ 444 MHz)
GPU: GeForce GTX 1070 (8 GB)
Disk: 256 GB SSD + 512 GB SSD + 3TB HDD
Zdroj: Corsair Professional Series HX650 650W

Děkuji za dočtení.

// Měl bych dodat rozpočet. Konkrétní cenovou hladinu asi nemám, majlant do toho dávat nechci, peníze raději využiju jinde. Myslel jsem (MB+CPU+RAM) tak 10.000,-k tomu chladič CPU tak za 1000,- pokud je to k mému využití hodně, klidně za to dám méně. Pokud je to málo, hold přidám. Na zdroj cenovku nevím (2500,-?), hlavně ať je kvalitní.

To zapinani nemusi byt zdrojem, muze to byt klidne deska. Me corsair hx vydrzel 9let a stale jede.
Zdroj bych vzal seasonic se 7letou zarulou, corsair se pry pokazil.
Seasonic Focus 650 Gold Semi-modular: https://www.alza.cz/seasonic-focus-plus-650-gold-semi-modular-d5505840.htm
Plne modularni je za 300navic.

Za cpu jsi tehdy dal nejmin 5k, mas to na praci tak jsi s rozpoctem 10k pobavil.
Procesor bych viděl na ryzen 3700x za 8k.
Na ram bych ty 2tisice taky nešetřil a vzal 2x16gb, cili ne 4x8, ne dokupovat vzit rovnou. Cena cca 4k
Ja mam tyhle
https://m.alza.cz/g-skill-32gb-kit-ddr4-3600mhz-cl16-trident-z-rgb-neo-for-ryzen-3000-d5641018.htm

Deska s B550 vyhde s cashback na 3000
https://www.czc.cz/asus-tuf-gaming-b550-plus-amd-b550/289971/produkt

https://www.czc.cz/be-quiet-pure-rock-2-black/286430/produkt?gclid=CjwKCAjwkoz7BRBPEiwAeKw3q7hGHR1h-fOYN_HlrYFrj0LWeyAbOrbkFxIBYqB8xta1GWcgnsSzSRoCEDgQAvD_BwE

A máš to za cca 20 z hlavy:-) ale za 10 je to pro ten ucel fakt blbost a jestli to máš zase na 10let...

Děkuji. Na práci, pracuju s tím, to ano, ale v hobby / domácím měřítku. Živit mě to neživí, jen koníček.

Pokud je byť jen šance že chyba není ve zdroji, skusím si ho zatím nechat jak se s novou sestavou projeví. Tím pádem peníze využiju a nakoupím ten Ryzen 3700X.
Na Desce jste se to vypadá tak nějak shodli, tam teda nemám co rozmýšlet. Cashback jak jsem zjišťoval už asi neplatí, ale to mě už těch pár stovek nevytrhne.
Chladič se mi moc líbí, jen za ty RAMky se mi zdá suma strašně přemrštěná. Ale asi se to už tak vyšplhalo.
Takže cca 16.000,- plus chladič. To by šlo.

Kupovat budu ke konci měsíce. Děkuji ještě jednou vám všem.