Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Stara grafika v novej doske

Ahojte. Prosím vas o radu čakám na tie nove grafiky radu gtx 3000, ináč uz mam pc poskladané. Skusal som do dosky zapojiť staršiu grafiku konkretne Asus EAH 5670 1GB. No vyskocila mi hláška There is no GOP (Graphics Output Protocol) support detected in this card." a daco s uefi gop...
Vyskočilo to este predtým ako by som skočil do biosu a niečo pokúšal.. Dosku mám Msi B550 Tomahawk.
Velmi pekne dakujem za rady a tipy.

Když jsem se zajímal o grafické karty, tak jak vždy chci to nejlevnější (hry nepařim a toolbox pro výpočty na grafárně nemám, abych se musel zajímat o její výpočetní výkon), tak jsem narazil nejen na to, že grafika inzeruje třeba 2 giga paměti, ale sama skoro žádnou nemá a využívá paměť počítače. Narazil jsem taky na to, že existují grafiky, které jsou jen štaflema od vestavené grafiky procesoru (podobná logika jako u karet pro nvme), tedy procesor musí mít vestavenou grafiku, aby šly použít (často to bývá u základních desek, které jako mají grafárnu, ale ve skutečnosti ji musí mít procesor). Teda jestli jsem to dobře pochopil.
Jinak jsem měl za to, že grafika musí jít vždycky, i kdyby to mělo být v režimu 640x480/16 barev (ten snad je standardní ještě před vesa biosem).

grafika inzeruje třeba 2 giga paměti, ale sama skoro žádnou nemá a využívá paměť počítače. Narazil jsem taky na to, že existují grafiky, které jsou jen štaflema od vestavené grafiky procesoru (podobná logika jako u karet pro nvme), tedy procesor musí mít vestavenou grafiku, aby šly použít

Jo, to býval oblíbený sport u Intelu
A ne každá deska, která má konektory pro připojení monitoru, má grafickou kartu integrovanou (což jsou posledních "pár" let snad všechny běžně dostupné ZD)

A kedze je ta karta starsia, je vobec funkcna?
Tak som si dal tu robotu a trocha poguglil a ta karta je proste stara. Smola. Treba zatial zohnat nieco novsie. GTX 1050ti sa daju zohnat uz aj za 80-90€ a na FullHD si aj zahrajes. RTX3000, tak na tie budes cakat asi aj po Novom roku.

Protože ta GPU nepodporuje a nemůže aktivovat ovladač GOP prostřednictvím UEFI bez kterého nemůže bezpečně zaveden, jestli už máš RTX3000 na cestě, tak je zbytečné to vůbec řešit, nebo hledat jestli tvá MB může bootovat v lefacy/VGA BIOS, compabilitu CSM.
(některé GPU proto přicházeli s přepínačem přímo na grafické kartě tuším od R9)

Souhlasim s tim, co tu pisete.

Nicmene jaktoze mne na X470 (3800X) se zapnutym UEFI normalne beha stejne stara GTX 570?

To jako AMDecko zase nekde neco ojebalo, ze to ted nefunguje?

Edit: Taky cekam na novou grafiku, ale zatim teda nevim, jestli RTX3000 nebo RDNA2.