Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Připojení nb k domácí wifi síti.

Při volbě připojení nb do domácí sítě v průzkumníkovi se mi zjeví klasický dialog s vložením jména+hesla, viz příloha. Žádné heslo ani jméno jsem na nb nedával, resp. o něm nevím. Hlavní počítač je pc i3 s windows 8.1 pro, na nb je windows 10 pro. Jde to jméno/heslo nějak zjistit, nebo jak se připojit? Nasměruje mě někdo znalý na nějaký případný návod jak tu domácí síť nakonfigurovat lamou jako jsem já?
Díky za radu.
Petr

je to defaultní požadavek u normálního sdílení, že musí být nějak zabezpečeno. třeba nestojíš o to, aby ti děti (a jimi spuštěné viry) automaticky procházely notebook.
xp mělo své zjednodušené = anonymní sdílení, později nahrazeno homogroup, kterou ms po masívním šíření virů ve w10 prý zaříznul. je mi to fuk, používám jen win-pro edice s pracovním sdílením.
jinak se dá podívat po povolení / zakázání "sdílení chráněného heslem", nikdy jsem neřešil.

neklikám v průzkumníku po okolních pc a jejich discích, mám na to zástupce. pro sdílení použiju buď nějaký vzdálený univerzální účet, kterým se ani nikdo nepřihlašuje, nebo na svůj pc "administrátorské sdílení c$, d$"
help a příklad zástupce s vyžádáním hesla:

net help use
@net use x: \\192.168.0.11\d$ /user:administrator * /persistent:no

odmapovací/přimapovací batka:

if exist x:\*.* (color 47
 net use x: /delete) else (color 20
  net use x: \\192.168.0.11\d$ /user:administrator heslo /persistent:no)

vyžadované heslo taky může zadávat zástupce jako parametr za názvem batky, ať není heslo natvrdo v batce, to už je ptákovina navíc.

buď vytvořit ke sdílení na všech pc stejný nový účet, který nikdo nepoužívá a ten bude mít heslo. tento účet používat jen k mapování, windows budou spokojené.

nebo něco píšou s lomítkem "\" místo jména:
https://blog.brichacek.net/problem-windows-10-s-pristupem-k-sdilenym-zdrojum-bez-hesla/

nebo přepnout nastavení pro "sdílení chráněné heslem"
https://cs.computersm.com/how-customize-advanced-network-sharing-settings-windows#menu-9
k tomu zkontrolovat, že je povoleno sdílení pro "everyone" - Jak přistupovat bez hesla
(v tom případě se ptám - k čemu verze windows pro??)

nebo otestovat dvě možnosti syntaxe z příkazového řádku (cmd.exe):

echo.| net.exe use x: \\192.168.0.11\c$ /user:uživatel
echo.| net.exe use x: \\192.168.0.11\c$ /user:192.168.0.11\uživatel

"ip.adresa" i "uživatel" ... nahradit skutečnými údaji vzdáleného pc.
"c$" ... může namapovat jen skupina administrators, to bývají doma s windows všichni. lzde nahradit jménem jiného sdíleného disku, viz syntaxe: net help use
"/persistent:no" ... lze doplnit do hotového zástupce až po otestování. já tento parametr doporučuju.