Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem M.2 SSD neni vidět v BIOSu

Zdravím,
mám problém se zapojením SSD (Patriot Viper VPN100) na desce MSI Z170A GAMING M5.
Nejnovější BIOS mám, zkoušel jsem oba M.2 porty, protože jsem asi nepochopil tabulku v manuálu desky (M.2/SATA combinational table)
Dál mám v sestavě dva další disky v SATA 2 a 4. Dělám něco špatně nebo to není kompatibilní? Což jsem kontroloval než jsem koupil, ale můžu bejt taky debil.

Předem díky za případnou pomoc.

Rasc

ta deska umí m.2 disky v režimu sata (~500mb, konektor key-b) a pcie (~3000mb, key-m) a k nim fungují některé sata konektory.
popis key: https://www.axagon.eu/upload/eshop/products/1041/596087912_pcem2-d-06-type-600.jpg
protože různé režimy využívají různý počet pcie linek.

na stránce 34 v manuálu je tabulka kombinací + dvě strany obrázků, tebe se týká první a poslední sloupec.
obecně dáš patriot do m2_1 nebo m2_2: k tomu fungují disky v sata1 až sata4. (s.35, zespodu 2.obrázek vlevo)

při jediném nvme pouze v m2_1 má být dostupných všech 6 sata - no snad počítali i s grafickou kartou.

Už jsem vyzkoušel všechny varianty a pořád nic... Je možný, že ho uvidí když odpojim oba disky?

takže jsi nevyzkoušel všechny varianty. a když strčíš disk do m2_2 (bez sata disků), taky nic?

jak někdo psal, dělá něco v biosu ta volba m.2 genie? stahovat manuál ke tvojí desce se mi nechce.

ta deska je starší, viditelnost nvme je ve hvězdách, možná na tom bude líp viditelnost pod instalátorem w10.

U mojí starší desky se nvme disk v biosu nevypisoval. Taky mě to notně zmátlo. Ukázal se tam až jsem na něj nainstaloval windows. Ten bios jej prostě očenichá a pokud najde spouštěcí záznam vypíše jej do boot devices a dá se z něj nastartovat.

Jak je to u novější desky nevím, vždy už tam ten win byl.

Takže nachystej instalačku, odpoj všechny sata disky (kvůli instalátoru) a zkus to nainstalovat. Pokud instalačka disk uvidí máš vyhrané.

Potřebuješ windows 10 případně upravený instalátor windows 7.

Nechcem sa do toho moc miesat, uz tym doskam moc nerozumien, zacinal som na 286 :-), ale netreba podla druheho obrazku zapnut m2Genie, vpravo dole, obdobne ako ako je zapnuty zvuk (HD Audio Controler) na mb na ON ? (ak to len nezobrazuje nastavenie odniekadial inak)

UPDATE: Odpojil jsem oba disky, nechal jenom M.2ku nainstaloval jsem na ní Win, připojil zpět disky a byly vidět všechny tři. Bohužel když nabootuju win z původního disku tak zase vidím jenom dva. wtf?
Vím že je to nelogické ale z jistých důvodů bych upřednostnil bootování z jiného ssd.
Je nějaký důvod proč tomu tak je?