Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem NB HP 17-p102nc - hláška o přehřátí

Zdar,

prosím o názor na tuto hlášku, která vyskakuje ihned po zapnutí NB, sotva jsem ji stihl vyfotit:

[hl-ka-p-eh-t.png]

Je to ten druhý NB (mám dva stejné), s problémem s větrákem (asi), ne ten, co jsem dával otázky nedávno o RAM a SSD.

A problémový byl od začátku (je cca 4 roky starý), větrák byl hlučný a drnčel, ale vše jelo v pohodě. Po čase vyskočila tato hláška a ihned poté se NB vypnul. Nejde se dostat ani do BIOSu, prostě hodí hlášku a za pár vteřin se vypne.

Rozebral jsem ho, větrák vyndal, vyčistil (byl solidně zanešen prachem, blbě se točil), takže se zase točil lehce volně. Chvíli jel v pohodě, jen se mi zdálo, že větrák jede naplno, ale točil se čistě, žádné drnčení, jen nenastalo takové to snížení otáček, jak se děje, když NB naběhne a vše načte. Asi po 10 minutách zase vyhodil tuto hlášku a vypnul se. Teď opět už jen vyhodí hlášku a hned se vypne.

Tuší někdo, čím by to mohlo být? Když se větrák točí v pohodě, tak blokovaný asi nebude, jak se píše v hlášce. Může to být zdroj? A pokud ano, jde koupit nový a vyměnit? Měnil jsem zatím jen HDD, RAM a vyndal větrák, jinak nevím.

Díky za radu. :-)

No ruku jsem tam dal, jestli fouká, a foukal čistě a na výkon i silně, ale asi byl vzduch studený, moc jsem se na to nesoustředil. Jenže jel jen chvíli, tak nemuselo být dost času, aby se procesor zahřál. Teď už to asi nezjistím, protože jen co se větrák rozjede, tak se NB vypne.

A kdyby byl špatný odvod tepla, tak jak by to bylo možné, když větrák fučí normálně čistě a je tam přišroubovaný taky normálně pevně. Proč by tedy neměl odvádět teplo, když tomu fyzicky nic nebrání?

Je to ten druhý NB (mám dva stejné)
.....
A jde to nějak opravit, výměnou nejakého komponentu

ano, z toho zdraveho notebooku vymenis nejprve vetrak, pak tu heatpipe.
Pokud to pomuze, je to ta komponenta

Prostě to rozdělej a zapni a šahej na různé části chladiče. Jestli to má nad procesorem 90stupňů a o 7 centimetrů dál na žebrech 20 je něco blbě, v tomto případě ta heatpipe.
Pokud to bude studené celé možná chladič nemá kontakt s cpu.
Taky ale mohla odejít deska a pere do cpu moc velké napětí a ten kolabuje.
Odpoj disk na ty pokusy ať nezdechne ještě win/data.

Prostě to rozdělej a zapni a šahej na různé části chladiče

Teď nevím, jestli to chápu správně, ale jestli to mám rozmontovat a zapnout a šahat na komponenty pod proudem, tak na to si netroufnu.

Pokud to bude studené celé možná chladič nemá kontakt s cpu

Ale jak by tohle bylo možný, když namontovaný je to normálně? Prohnutá deska, nebo jak?

A deska jde taky případně vyměnit? Problém u tohohle NB je, že už není v prodeji, takže sehnat náhradní díly je docela problém. Objednal jsem si větráky z Itálie, protože u nás jsem je nesehnal, a ti fušeři mi poslali jiný model, který mi tam nejde. Do Itálie to vracet nebudu, takže teď mám dva větráky k nějakému HP Pavilionu, který nemám, za 900 kč, jako dekoraci na stůl asi. :-D Napsal jsem nějakýmu servisu, jestli je nemají, ale zatím se neozvali. A heatpipe asi už vůbec nebude k sehnání. Aspoň že mám dva a můžu měnit komponenty mezi nimi. :-p

Tak jsem to rozebral a heatpipe vypadá v pořádku, nic nevyteklo asi (funkčnost teprve budu testovat), ale byla tam na ní a i na procesoru nějaká šedá pasta/gel, tak doufám, že to nebudu potřebovat tam napatlat? ::)

Tuhle pastu samozřejmě nemám, ale nestíral jsem ji, tak snad to bude fungovat, když to tam pak připlácnu zpátky.

Šéfe, tak máš asi pravdu a bude to ta heatpipe. Vyměnil jsem z toho druhýho, funkčního NB, pouze ji, a tenhle, předtím nefunkční, jede úplně v pohodě. A tu vadnou jsem dal do toho, co předtím šel, a teď háže tu samou hlášku. Takže větráčky jsou OK a dělá to vadná heatpipe.

Vzduch z toho, předtím funkčního, nyní s vloženou vadnou heatpipe, nešel sice úplně studený, ale horký taky nebyl a chovalo se to jako tamten - větrák jel naplno, bez známky snížení výkonu po najetí, jak bývá zvykem, jakoby se snažil ze všech sil uchladit přehřátý procesor. A pak se zase začal vypínat.

Takže musím někde sehnat heatpipe, což bude asi odněkud přímo z Číny, protože u nás, nebo ani v EU, to nemůžu nikde najít. :-/