Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailemVyřešeno Nastavení Ubuntu 7.10

Dobrý den,
vzhledem k tomu, že provozuji pouze MS op. systémy, tak dovolím si položit pár patrně naivních otázek okolo této distribuce.

Kolegyně samoživitelka dostala darem pro syna počítač s Celeronem 2GHz, 256MB RAM a 10GB diskem 5400ot/min. Vzhledem k tomu, že tam byly Windows ME pochybného původu a častým hláškám v diskuzích, že Linux jede svižně na kdejakém šrotu, tak jsem chtěl na tento počítač nainstalovat Ubuntu 7.10.

První problém - s 256MB RAM to v podstatě nešlo nainstalovat, prodlevy mezi jednotlivými dotazy při instalaci byly véélmi dlouhé. Instalaci jsem ukončil a ze šuplíku doplnil dalšich 256MB RAM. Instalace teď už proběhla v rozumném (i když relativně pomalém) tempu.

Otázka 1: Jaká je skutečná potřeba paměti pro daný HW, aby byl systém použitelný?

Po instalaci jsem potřeboval nastavit statickou IP, bránu a DNS. Vše jsem nastavil a pořád jsem se nemohl nikde dostat. Až nakonec jsem vybral možnost Lokální Zeroconf síť (IPv4 LL) a už vše fungovalo a funguje i po návratu na statickou IP.

Otázka 2: Zmastil jsem něco při instalaci nebo je default použito IPV6 a teprve tím, že jsem vybral možnost Zeroconf síť (IPv4 LL) jsem se přepnul do IPv4?

Při startu PC se zobrazí hláška o boot Linux a pak je 3 minuty černá obrazovka. Poté obrazovka problikne a další minutu trvá přihlášení (má nastaveno aut. přihlášení).

Otázka 3: Toto je normální průběh spouštění OS nebo je někde třeba hledat chybu? V případě, že ano, tak prosím kde.

Zabezpečení PC. Jak jsem se dočetl Firewall není podle wiki potřeba.

Otázka 4: Je potřeba pro teenegera pro přístup na Internet nějaké další zabezpečení? V případě, že ano, prosím alespoň krátce jaké.

Nedaří se mi najít správu disků. Použitý disk je malý a když sežene další je možné jeho prostor přidat k uživatelskému adresáři?

Otázka 5: Je pro to v Ubuntu něco někde dostupné v menu nebo je to možné provést pouze přes příkazový řádek (v AIX lsvg -p vg.., chfs -a)? Nedaří se mi nic takového jako správa disků najít.

Děkuji předem za odpovědi a trpělivot za dočtení až do konce.

1) imho je to dost malo RAM, odporucim ked uz tak Xubuntu pripadne ine distro
DNS nastavis v /etc/resolv.conf
2) IPv6 by malo byt zapnute
3) zrejme je to sposobene vykonom PC
- firewall nie je potrebny, ale pre pokoj v dusi mozete skusit firestarter
4) dobre zabezpecenie je Firefox s rozsireniami AdBlock a NoScript (najdete na addons.mozilla.org)
chcelo by to vypis z konzoly
sudo fdisk -l
pripojene oddiely zistite zo suboru /etc/fstab

Děkuji pánové.

Že je novější Ubuntu jsem zjistil až po instalaci a provedení update. Přeinstalovat by to mělo jít přes update, takže to spustím přímo u ní doma. Ať si taky kluk užije.

Výpis.

Disk /dev/sda: 8 622 MB, 8 622 931 968 bajtů hlav: 255, sektorů na stopu: 63, cylindrů: 1 048 Jednotky = cylindry po 16065 * 512 = 8 225 280 bajtech Identifikátor disku: 0x0002a4b3 Zařízení Zavádět Začátek Konec Bloky Id Systém /dev/sda1 * 1 997 8008371 83 Linux /dev/sda2 998 1048 409657+ 5 Rozšířený /dev/sda5 998 1048 409626 82 Linux swap/Solaris

aha som ta asi trochu nepochopil

no ked pripojis novy disk tak z tohto vypisu fdisk -l zistis jeho oznacenie (napriklad: /dev/sdb3)

potom si v zlozke /media vytvoris priecinok (tzv. mount point) -nazves napriklad Data
nakoniec pustis prikaz

sudo mount -t /dev/sdb3 /media/Data

v prikaze je /dev/sdb3 oznacenie disku a /media/Data je umiestnenie pripajacieho bodu.

[edit]
nezabudni ho predtym naformatovat na ext3 file system.
[/edit]