Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem EXCEL: Neočekávané vypnutí automatického přepočtu vzorců

Čas od času (odhadem jednou za několik měsíců) mě překvapí, že Excel sám nepočítá vzorce. Vždy je příčina stejná, v nastavení (viz obrázek) se to samo? přepne na ručně.

[91494-excel-png]

Přepnu to na automatiku a zase to několik měsíců drží.
Stává se mi to na dvou PC s Office 2007 (W7 Pro a W10 Pro) a jednom s Office 2019 (W 10 Pro). Ale vlastně to trvá roky; zda mi to dělalo i u Excelu 97 si už nepamatuju.

Čím by to mohlo být? Napadá mě nějaká nezdokumentovaná klávesová zkratka, náhodně spuštěná..
.

Určitě ne. Jedná se třeba o dlouhou dobu existující tabulky, které se používají znova a znova. Dejme tomu tabulka, kde zadám cenu vč. DPH a hned dostanu rozpočítání pro všechny sazby (základ daně + daň, 10,15,21%). Tisíckát tenhle soubor otevřu, počítá. Otevřu po tisíci první - a automatika se mi přepnula na ručně.