Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailemZamknuto Jak přečíst z fotky rozmazaný text?

Dobrý den,

Už několikrát se mi stalo, že jsem narychlo vyfotil nějaký text a pak jsem bohužel zjistil, že nelze přečíst.

Důvodů je celá řada - rozmazaná nebo špatně zaostřená, nedostatečně osvětlené, text je příliš vzdálený a fotka je při přiblížení kostkovaná kvůli malé kvalitě apod.

Avšak, lze to nějak vyřešit softwarem? Chápu, že není možné všechny fotky zachránit, ale nechci zavrhnout každou fotku jenom proto, že je pouhým okem nečitelná.

Prosím o radu.

Děkuji

Pokud to nepřečteš "normálně", tak to prostě nejde. Můžeš zkusit zapojit AI a natrénovat to na ty texty :-) asi by to leccos přečetlo. Pokud chceš experimentovat, zkus konverzi z RAW souboru (pokud ho máš), tam určitá (malá) rezerva je.

Jestli je text nečitelný, nedá se s tím nic dělat, kde informace v obrazu není, nic jí nemůže přidat. To jen ve špatných béčkových detektivkách, počítačový expert policie z mlhy vyrobí super snímek se všemi detaily a číslem kreditní karty u lumpa v kapse. Mnoho obrazového softwaru má funkce "zaostřit" ale to je jen podvod na oko, zdůrazní kontury negativní barvou, jde o efekt na oko, ne doplnění informace, která v obrazu není. Nedostatečně osvětlenou fotku můžeš zkusit "přisvítit" gamma korekcí. Vzdálený text výřezem také nezlepšíš.

Ak sú životne dôležité tie informácie z textov rozmazaných fotiek, trebárs keby šlo o heslo, bez ktorého sa nedostaneš ďalej a manipulácia s fotkou by ti mohla pomôcť aspoň priblížiť sa k triafaniu, tak by som bez disponovania profesionálnymi grafickými programami skúsil už spomínanú gamu, kontrast, prevod na stupne šedej a kombinácie. Samozrejme, vždy na ďalšej kópii fotky. A pre budúcnosť... poučiť sa, že či mi po odfotení tá fotka, z hľadiska kvality, aj k niečomu bude... Na základe Tvojej potreby si sa už mal poučiť, či také fotenie narýchlo má nejaký význam.

Kdyz uz nutne potrebuju precist "necitelny text", tak zkousim

- upravu barev/Krivky kde muzu zahodit prilis jasne a prilis temne casti do ciste bile/cerne a ten dulezity nevyrazny text roztahnout prez vetsi cast spektra, abych okem videl i drobne rozdily
- Flters/Enhance/Sharpen a vytahnout si vyrazneji tu necitelnou oblast - chce si to pohrat s parametry, casto to s urcitou kombinaci vyjde oku citelneji nez original - pokud se podari nejak zahodit vetsinu sumu, tak si oko ze zbytku vybere snaz, nez kdyz je tim sumem rozptylovano
- Filters/Edge Detect taky obcas pomuze dost, opet tim, ze zvyrazni drobne rozdily, co na sebe navazuji (coz je spris vlastnost pisma, nez sumu)

Samozrejme ztracena data tam nic nedoplni, ale najit zajimave vzory v puvodnim sumu a prizpusobit je lidskemu oku - (ktere samo o sobe ma dost neuveritelnou "vypocetni silu" pro hledani vzoru) a naslednemu "vizualnimu zpracovani", ktere je taky prirodni neuronova sit optimalizovana po miliony let pro nachazeni skrytych veci - na to se trocha "jednoduche pocitacove graficky orientovane matematiky" hodi docela dobre.

Pochopitelne z toho nevypadne "Miami kriminalka-like" perfektni obrazek, ale mozna to tu kavovou ssedlinu, ze ktere mas vestit, poda v trochu lepsim svetle a umozni to kvalifikovanejsi vesteni.