Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Po přechodu na linux je PC hlučnější

Dobrý dem, mám už nějakou dobu na PC vedle Windows nainstalovanou Fedoru, ale nikdy jsem ji moc nepoužíval. Teď jsem se rozhodl, že ji zkusím používat jako hlavní systém. Problém je, že když jsem na Fedoře, počítač je hlučnější, hučí, to se někdy stávalo bez zjevné příčiny i na Windows, ale po chvilce to většinou přešlo. HDD mám 2 TB, pro Fedoru vyčleněno asi 400 GB. Dá se to nějak vyřešit?

cpu:
Intel(R) Core(TM) i5-4460 CPU @ 3.20GHz, 2942 MHz
Intel(R) Core(TM) i5-4460 CPU @ 3.20GHz, 2925 MHz
Intel(R) Core(TM) i5-4460 CPU @ 3.20GHz, 3057 MHz
Intel(R) Core(TM) i5-4460 CPU @ 3.20GHz, 3012 MHz
keyboard:
/dev/input/event3 Colorado HP PR1101U / Primax PMX-KPR1101U Keyboard
mouse:
/dev/input/mice Colorado HP Optical Mouse
monitor:
BenQ GL2250
graphics card:
nVidia GM107 [GeForce GTX 745]
sound:
Intel 8 Series/C220 Series Chipset High Definition Audio Controller
nVidia Audio device
storage:
Intel 8 Series/C220 Series Chipset Family 6-port SATA Controller 1 [AHCI mode]
network:
eno1 Realtek RTL8111/8168/8411 PCI Express Gigabit Ethernet Controller
network interface:
lo Loopback network interface
virbr0-nic Ethernet network interface
virbr0 Ethernet network interface
eno1 Ethernet network interface
disk:
/dev/sdd Generic Multi-Card
/dev/sdb SanDisk SDSA6GM-
/dev/sda ST2000DM001-1ER1
/dev/zram0 Disk
Realtek USB 2.0 multicard reader
partition:
/dev/sdb1 Partition
/dev/sda1 Partition
/dev/sda2 Partition
/dev/sda3 Partition
/dev/sda4 Partition
/dev/sda5 Partition
/dev/sda6 Partition
/dev/sda7 Partition
/dev/sda8 Partition
cdrom:
/dev/sr0 hp DVD-RAM GHC0N
usb controller:
Intel 8 Series/C220 Series Chipset Family USB EHCI #2
Intel 8 Series/C220 Series Chipset Family USB EHCI #1
Intel 8 Series/C220 Series Chipset Family USB xHCI
bios:
BIOS
bridge:
Intel 8 Series/C220 Series Chipset Family PCI Express Root Port #1
Intel H87 Express LPC Controller
Intel Xeon E3-1200 v3/4th Gen Core Processor PCI Express x16 Controller
Intel 4th Gen Core Processor DRAM Controller
Intel 8 Series/C220 Series Chipset Family PCI Express Root Port #7
hub:
Intel Hub
Linux Foundation 2.0 root hub
Linux Foundation 3.0 root hub
Linux Foundation 2.0 root hub
Intel Hub
Linux Foundation 2.0 root hub
memory:
Main Memory
unknown:
FPU
DMA controller
PIC
Keyboard controller
Intel 8 Series/C220 Series Chipset Family MEI Controller #1
Intel 8 Series/C220 Series Chipset Family SMBus Controller
/dev/input/event5 Colorado HP PR1101U / Primax PMX-KPR1101U Keyboard

A proč když jsem na Windows je PC tišší?

Ve Windows máš režim napájení - rovnováha

Udělej test teplot CPU

https://ctrlv.cz/co3e

Na mojim screenu, co vidim, CPU max 70C a otáčky ventilátoru chladiče 2000ot v maximální zátěži CPU

-------------------------------------
Ventilátor kolem 1000ot je "tichej"

Podívej se v bedně co máš za chladič CPU ? box chladič

Nevim co máš za bednu

Vejde se ti do bedny tenhle chladič CPU ? Když ano, tak ho kup

https://www.czc.cz/silentiumpc-fera-3-he1224-v2/187659/produkt

Cozpak zdarma (ne, ze by mi tento aspekt vadil, ale neni nejdulezitejsi), ale hlavne si to muzu, smim a mam nastroje prizpusobit svym vlastnim potrebam. A vyhazet z toho veci, ktere naopak nepotrebuju a/nebo nechci. Nebo naopak si tam vesele udrzovat veci, ktere nekdo uz desetileti povazuje za zastarale a jemu nepotrebne.

Nerikam, ze je to pro kazdeho nutne vyhoda, ale pro nekoho je. Stejne jako da nekdo pred Oktavkou prednost Formuli 1, tezkotonaznimu bagru, nebo v domaci dilne postavene buggine na miru.

Problém je, že když jsem na Fedoře, počítač je hlučnější, hučí, to se někdy stávalo bez zjevné příčiny i na Windows

Takže v podstatě máš stejný problém ať tam dáš na Windows, nebo Linux ?
Můžeš vypsat vice informaci o stavu tvé GPU ?

glxinfo | grep "OpenGL renderer"

Popřípadě doplnit o informace :

lspci | grep -i intel

Největší chybou uživatelů, je po instalaci v "Software & Aktualizace" instalace auto ovladačů Nvidia z "Dodatečné ovladače", i samotné Ubuntu to u novějších čipů Nvidia nedoporučuje a uvádí, že "je důležité tyto ovladače NEINSTALOVAT a nepovolovat"
(Bez ohledu na verzi jádra můžeš přidat nový modeset=0 s možnostmi acpi=off nebo pci=noacpi).

- Odinstalace :

sudo apt purge nvidia-current

V současné době Nvidia používá PRIME prostřednictvím svých proprietárních ovladačů pro Linux což umožňuje podporu "Optimus", tedy i možnost optimizace napajeni.
(Wayland, nástupce X.org, diky spolupraci s Nvidia, umožnuje podstatne lepsi podporu Optimus coz jde pak silne pociti hlavne na zarizenich typu notebook, vydrži baterie.)

Ovladač /driver 450 poskytuje nástroj s názvem "PRIME Render Offload", který zastarává podporu všech ostatních a mnoho dříve vyvinutých řešení Nvidia .

- Instalace :

sudo add-apt-repository ppa:graphics-drivers/ppa
sudo apt update
sudo apt dist-upgrade
sudo apt install nvidia-driver-450
shutdown -r now

A po restartu mužes (není podmínkou) pro Nvidia jen vynutit funkce podpory "Vulkan,EGL ci GLX" :

__NV_PRIME_RENDER_OFFLOAD=1 __GLX_VENDOR_LIBRARY_NAME=nvidia

Jestli ti to stále nejde, podívej se zde : https://wiki.debian.org/NVIDIA%20Optimus#PRIMEOffload, ale jestli máš stejné problémy i pod Windows, změna OS není řešení.