Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Jak je docileno funkcnosti USB 3.0 v USB-C USB-A kabelu?

Nazdar, otazka by mela hovorit za vse: jak je mozne, ze USB kabel podporujici 5 a 10Gbps s USB-A a USB-C konektory funguje pri obou otocenich vuci USB-C zarizeni? Jde o periferii podporujici pouze 10Gbps a realne teto rychlosti dosahuje.

Jestli spravne rozumim fungovani USB-C zarizeni, tak zarizeni vyuzivajici USB 5 a 10 Gbps pouzivaji piny A2,A3,B10,B11 (dle wikipedia )

In single-lane mode, only the differential pairs closest to the CC pin are used for data transmission

Je tohle doopravdy takto? A nebo neplati co pise wikipedie. a zbyvaji dve moznosti:
1 Co kdyz treba je to tak, ze propojeni pinu by bylo zrcadleno na druhou stranu (ze by byly spojen po rade A2B2 , A3B3 B10A10, B11A10). To je asi hloupost co? Z nejakych elektrickych duvodu
2 Zarizeni vybira sadu pinu podle toho jak je zapojen kabel . Coz mi pripada jako hloupost, protoze je defacto zbytecna funkce zarizeni ktera ho prodrazuje

Pokud je to tedy jak uvadi wikipedie, podobne propojeni (oznacene tucne) musi byt provedeno na kabelu. Jinak hrozi, ze v spatnem zpusobu otoceni konektoru se tyto tucne zvyraznene piny nepropoji v miste spojeni konektoru a budou proste nezakoncene, zatimco v spravnem se propoji na signalove vodice v kabelu a prenasi se

[521e6b0acd2c8f7cc013ad1cb9bf1de78487d8d7_2_1024x717.jpeg]

protože konektor USB C má 12 kontaktů na každé straně. Pokud se nepletu použivá se jedna strana. Příklad třeba řada A je propojená s protikusem a dostává signál, řada B je nezapojená. Řada B je ale vevnitř konektoru propojená s A. Pokud konektor otočíš napíchneš stranu B na "signál" (A je v luftu) ale na funkci to nemá vliv.

Mas tam nekolik chyb. Neni pravda ze se pouziva jedna strana (a u vubec tak ze horni nebo dolni). Nebo zalezi zda mluvis o kabelu nebo konektoru pocitace.

A bavime se ted jen o konektoru na zarizeni. (ostatne na strane pocitace je USB-A)

V pripade USB 2.0 se na kabelu pouzivaji prostredni 4 piny (jsou zduplikovane, jdou pres 2 vodice), ale na konektoru pocitace se pouziva jen "dolni strana".

V pripade USB 3.0 si myslim, ze aby fungovalo ( a jako ze funguje) zapojeni opeba zpusoby na strane C konektoru, tak rovnez v piny museji byt rotacne zduplikovany jak jsem psal vyse (napr A2=B2) --- ale nemuze to delat neplechu s kvalitou signalu (odrazy, vysilani)?