Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailemVyřešeno Jedna vetva 1Gbit siete ide iba na 100Mbit

Mam doma 1Gbit metalicku siet. Vsetky komponenty su Cat6 STP. Potreboval som v garazi napojit dalsiu vetvu, tak som vyuzil kabel, ktory bol povodne urceny na larm. Je to vsak kabel Cat6, ten isty, ktory mam pouzity na LAN.
Oba konce som potreboval predlzit, tak som pouzil na oboch stranach zarezovu spojku Cat6 STP. Jedna cast je ukoncena v zasuvke Cat6 a druha cast v racku v patch paneli Cat6. Po zapojeni 1Gbit switchov na oba konce sa nastavila komunikacna rychlost na 100Mbit. Samozrejme patch kable su Cat6. Sklusal som rozne patch kable, ale bezvysledne. Takisto som prechadzal vsetky zarezove konektory a znova ich pozatlacal, tiez bezvysledne. Kde moze byt este problem? Nie je problemom to, ze su na trase 2 zarezove spojky? Dlzka vetvy je 18m. Vdaka za pomoc.

Switche som samozrejme skusal. Kabel sa vymenit neda, je totizto pod omietkou. Iba nadpajane casti idu mimo omietky. Je to novy kable v dlzke 6m, samozrejme Cat6. Nemam merak, ze by som to aspon ohmicky premeral. Nikdy sa mi nestalo na zarezovych spojkach, ze by sa kabel neprerezal spravne.

O tomto by sa dalo diskutovat. Metalika este stale nedosiahla svoje fyzikalne hranice (Cat8 40Gbps). Rozdiel optika/metalika sa uz stiera. Nevyhodou optiky su drahsie komponenty siete. Optika ma vyhody na velke vzdialenosti. V rodinnom dome naozaj nema zmysel.

Problem vyrieseny. Ako som vravel, nepredpokladal som problem v nespravne vykonanom zarezani kabla, ani kabel v stene nebol vadny(pravdepodobnost bliziaca sa 0). Problem bol v zasuvke s dvoma studenymi spojmi :-) Shitna zasuvka Datacom.