Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Prosím o pomoc se soubory

Dobrý večer, mám velký problém, už jsem z toho úplně zoufalý. Míchal jsem písničku v Cubase 5 a z ničeho nic mi program spadl a objevila se hláška, něco jako že se program ukončil a jestli chci vyhledat řešení na internetu. Pak už jsem ale soubor neotevřel. Cubase používá pro otevírání projektů soubory s příponou cpr. Ale po tomhle pádu se objevilo jméno souboru.cpr.bccdebad I když tohle umažu, soubor nejde otevřít. To samé se objevil i u obrázků, písniček a odkazů na web. Už nevím, co dělat. Zkoušel jsem obnovení systému, ale nic. Prosím poraďte.

Ne. Myslel jsem tím, že tam kde máš ty změněné soubory, by se mohl objevit i nový textový soubor. V tom souboru by byl popis toho, co se stalo, a kam máš poslat peníze (nedoporučuju!), abys mohl získat svá data zpět.
Ransomware (ransom = anglicky výkupné) se taky někdy označuje jako kryptovirus. Je to druh malwaru, který na postiženém stroji zašifruje soubory a požaduje zaslání peněz pro jejich dešifrování.
Nejrozumnější, co se s tím dá dělat, je kompletní smazání disku, nová instalace systému a aplikací a obnova dat ze zálohy. Kterou teda ale samozřejmě musíš mít předem.

Dám krk na to, že ten Cubase 5 si nesťahoval z oficiálnej stránky https://www.steinberg.net/en/support/downloads.html, ale z nejakej pofidérnej, prípadne z torrentov. V tom prípade, ak ti to vyhodilo pri všetkých súboroch - môžeš preinštalovať komplet systém. Ransomware ti to všetko zašifroval - pokiaľ nevieš kľúč - neurobíš s tým nič. Všetko je stratené.
A ani po zaplatení nie je 100% istota, že ti pošlú kľúč.

Takže se ti přidala tato přípona i k jiným souborům? V tom případě se ti podařilo zavirovat počítač kryptovacím virem.
Nejjednodušší cestou bude počítač vyčistit / nechat vyčistit a soubory obnovit ze zálohy, kterou máš uloženou mimo tohoto počítače.
Rozhodně k tomu nepřipojuj nějaké externí disky, úložiště apod. dokud se viru nezbavíš.