Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailemVyřešeno Přepočet kapacity powerbanky

Jestli se nepletu, výrobcem udávaná kapacita powerbanky v mAh je vztažena k nižšímu napětí, než je 5 V (což je výstupní napětí). Klasicky je v powerbance LiIon, s nominálním napětím 3.7 V, max. napětím cca 4.2 V.

Nu a moje dvě otázky:
1) Vztahuje se ta udávaná kapacita k napětí 3.7 V? Nebo k jiné hodnotě (jaké)?
2) Dá se odhadnout účinnost konverze step-up měniče na 5 V u běžně prodávaných powerbank, když neznáme konkrétní čip? Může to být 85 % či víc?

Díky všem za relevantní odpovědi.

Ano, kapacita se vztahuje k článkům zapojenym paralelně.
Napětí pocitej 3.7V
U toho step-up pocitej s 90% účinností.
Dále do toho zapocitej to, že LiOn článek bys neměl vybijet pod 20% (brání tomu i elektronika v powerbance) takže máš k dispozici 80% nominální kapacity.

Jinak kapacita baterie mobilu se vztahuje taky ke článkům, takže ten přepočet můžeš eliminovat. V mobilu máš další nabíjecí obvody, které snižují účinnost.

Pro jednoduchost 0,8 (využitelnost kapacity) x 0,9 step-up, takže z udávané kapacity máš k dispozici asi 70%