Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailemVyřešeno Router do 1000 Kč na TSBohemia?

Dobrý den,

Potřeboval bych koupit nový router, ale pouze na TSBohemia (ne, že bych to nemohl koupit někde jinde, ale nemusím platit za poštovné a hlavně si tam chci koupit ještě něco jiného)

Nepotřebuji žádnou špičku. Nemusí mít Wi-Fi 6, ani nějakou výraznou rychlost (vystačil bych se 100Mbit) s cenou do 1000,- Kč, ale spíš nižší.

Dobré jsou TP-Link Archer. Nicméně TP-Link Archer C6 je pro mě zbytečně výkony a utratil bych 1000 za něco, co bych nedokázal dostatečně využít.

Vystačil bych si s TP-LINK Archer C20 v4.

Proto se chci, prosím Vás, zeptat, jestli je to dobrá koupě nebo jesli mám koupit jiný?

Děkuji

jestli potřebuješ stěhovat data mezi dvěma pc nebo na nasku, tak ten gigabitový model uživíš.
než platit 800 za ošizený krám c20 s mediatekem, tak to je rozumnější ten c6.

a pro hravé povahy je tu mikrotik, proč ne. jsou tu o nich i nějaké články, ale základní nastavení dáš sám.

krabička s integrovanou wifi anténou s menším ziskem, 3 volné lan, 100mbit. administrace klasický mikrotik.
+evropská kvalita (litva nebo to druhé), cena.

já jsem ho jednou kdesi použil jako ap skrz strop - to bude skoro jediné, co se nastavuje po zapojení: v quick_set zvolíš pro router "home ap". (kdežto jen ap by bylo "basic ap")
a pak někde wifi název sítě, kanál, wifi heslo.

na rozumné pokrytí bytu by to chtělo něco víceanténového, na ještě větší byt buď další ap, nebo více routerů stejné značky co umí funkci mesh.

ale no tak, trochu soudnosti: jestli dávat 900 za 100mbit, nebo 1000 za gigabit - co je do budoucna lepší?
mimochodem, taky mediatek. oni mají vždycky ty 0-verze c2/c20, c5/c50 nějak zkriplené.
stovka už není rozdíl. to řeším v práci, tam mám limit na hotovostní nákup a musím se do něj vejít i s poštovným. jinak se snažím špatným nákupům vyhýbat.

přehled c50 taky tady: https://routerchart.com/tp-link/tp-link-archer-c50-c50-179
c6 je na některých trzích přejmenovaný na c1200: https://routerchart.com/tp-link/tp-link-archer-c1200-c1200-177

jsou i jiné značky, jestli trváš na každé stovce. ale když škrtneme totální noname odpad, vychází z těch lowendů rozumně tplink.
jo, ještě staré 100mb asusy jsou populární, ale mají asi nejděravější firmware, a jejich ovládání já nerad.

lidi podcenuji rychlost site, mysli si na pripojeni k providerovi jim 100mbit staci. to ve vetsine pripadu ano, ale co kdyz vyzaduji:
- stehovani dat mezi vice domacimi pc nebo ukladani velkych souboru a zaloh na nas
- podporu 5ghz v zarusenych panelacich, je jen u novejsich routeru
- opravene nejnovejsi zranitelnosti ve firmware, starsi rady routeru uz nemaji support.

donedavna jsem doporucoval levnejsi tl-wr841, ale ten nic z toho nesplnuje.
ten asus bude asi stejny pripad. kdyz u nej nebudes povolovat vzdalenou spravu, tak dejme tomu.

Na stehovani dat mezi počítači sa už dlhšiu dobu používa niečo, čo sa síce pripojí na router ale komunikácia prebieha potom už len medzi dvoma PC bez účasti routra. Málo kto o tom vie a nikoho ani nenapadne zisťovať čo k tomu treba. Je to závislé na podpore tunelovacieho protokolu TDLS (Tunneled Direct Link Setup) na všetkých zariadeniach wifi.

asus rt-n19: pouze 2x lan? to bych si dobře rozmyslel.
ne že by to nešlo rozšířit switchem, dokonce gigabitovým v případě potřeby, ale stojí druhá krabička a druhý adaptér zavazející v zásuvce za to?

wr741 přestával fungovat: klasika. je to už postarší krám a za ta léta si napájecí adaptér užil různých poruch na síti, kvůli jeho zvětšujícímu se zvlnění nejdřív začíná vypadávat wifi, později i lan.
než dávat až 200 za nový adaptér, je lepší vzít nový router, protože zvlnění napájení může zhoršovat i stav elytů v routeru.
na těch elytech uvnitř staršího routeru se taky podepisuje klasická čínská kvalita plastových krabiček: větrací otvory na nesmyslné straně jsou ještě zpoloviny zaslepené z výroby - to obvykle po nákupu kontroluju.