Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Upgrade základní desky a CPU

Zdravím. Plánuji upgradovat PC o základní desku a CPU. Plánuji přechod z Intelu na AMD, př. na AMD Ryzen 5 3500X. Deska by mohla bát v rozmezí 2 až 2500, maximálně tak ty 3000 kč pokud možno. Chtěl bych se proto zeptat, jakou desku vybrat, aby byla kompatibilní s aktuálními komponenty a mohla v budoucnu případně sloužit pro další upgrade, např. RAM. Už pár let mám tento PC produkt. Zatím jsem upgradoval GPU a zdroj ( Sapphire Radeon NITRO+ RX 570, 8GB GDDR5 a Seasonic S12II-620 - 620W).
Deska už mě právě limituje ve vylepšení CPU. Ptám se proto, co byste mi doporučili, aby to bylo kompatibilní se zbytkem sestavy. Předem děkuji za všechny tipy a rady :-)

Sestava: GPU a zdroj vyměněn - viz výše

SEAGATE HDD BARRACUDA 7 200.1 4, 1TB
SATAIII/600 7200RPM, 64MB cache
Kingston 120GB HyperX FURY SSD SATA 3,2.5"
LYNX napálecí kabel 230V 1,Bm
DIMM DDR4 8GB 2133MHz CL14 KlNGSTON HyperX
FURY Black
DOEM Windows 10 HOME (COA)
DVD Windows 10 HOME/PRO 64bit CZ PL EN
MSI VGA NVIDIA GTX 950 2GD5 OC, GTX950,2GB
GDDR5
ASUS DRW-24F 1 MT/BLACK/BULK, black, SATA, bulk
(bez SW)
CPU lNTEL Core i3-6100 3,7GHz 3MB L3 LGA1 151,
VGA _ BoX
MSl MB Sc LGA1151 H110M PRO-VD, lntel H110,
2xDDR4, VGA+DVI, GbLAN, mATX
FRACTAL DESIGN skříň CORE 2500 Black, USB 3,0
(Grunex)
LYNX zdroj 400W, účinnost 87+, ATX
SilentiumPC chladič CPU Spartan 3 LT HE1012

Ryzen 3500X nepovažuji za lepší volbu, tou je podle mě intel 10400F.
Ryzen 3600 je už teď drahý jako prase.

Kolik si tak myslíš že do toho chceš během přísřího roku vrazit ?

https://www.czc.cz/asus-tuf-gaming-b460-plus-intel-b460/288928/produkt
oprava tazatel má asi matx skříň)
https://www.czc.cz/msi-mag-b460m-mortar-intel-b460/291579/produkt

https://www.czc.cz/intel-core-i5-10400f/291203/produkt

tohle sem si koupil já jako druhý pc ale rozšiřování neplánuju (deska asi nebude moc vhodná pro pozdějí dokoupení šestijádra)
https://www.czc.cz/intel-core-i3-10100f/301777/produkt
https://www.czc.cz/msi-b460m-a-pro-intel-b460/302576/produkt

Teď právě koukám na Intel Core i3-10100 :-) Je snad o kapku ještě lepší než AMD a levnější.
Ta deska a ta I3 nevypadá špatně. Pasovalo by to do mé současné sestavy ? Šlo by v budoucnu vylepšit s touto deskou RAM na 16 GB ?

Máš asi skříň na mATX desky tak jsem změnil tu doporučenou lepší desku.

i3 10100F je za 2tácy a má skvělý poměr ena/výkon/spotřeba. Možná by ti to stačilo. I ta levná deska co mám já. Max to pak prodáš jako komplet.

Jasně ta msi B460 má dvě díry na ramky, mám tam 16giga. Koupil jsem desku i cpu na mironetu byl tam rozdíl dalších 400.
https://www.mironet.cz/msi-b460m-pro-b460-lga-1200-ddr4-sata-iii-raid-usb-glan-m2-matx+dp444101/

Ramku co máš do desky strčíš, grafiku taky.

Kdybys napsal rozpočet dovedl bych lépe poradit.

U mojí I3 6100 pozoruju, že už je docela brzda na RX 570 a program na úpravu foto, který hojně používám. Tak ten I3 10100 už by mohl být znát :-) Šlo by s tou B460 třeba v budoucnu upgradovat i GPU ?
Rozpočet bych viděl tak do 5000. Max 6000, ale to spíš ne. Musel bych ještě zakoupit Windows. Teď verze co mám, tak není přenositelná.

Viděl jsem, jde jen o to, aby ten upgrade byl dostatečný, ne jen o kousek, aby to obhájilo nákup nové desky a pamětí. To už by bylo levnější sehnat někde z druhé ruky i6700 a bude na tom výkonově stejně, jako kdyby koupil i3 10100F, ale finančně na tom bude výhodněji.

Právě jsem zapomněl ještě na ten Windows. Mám OEM verzi a ta asi přenést nejde. Nový je minimálně za 2500. Radši bych z obchodu než z bazaru :) Takže spíš ten 10100f.
Zavolám ještě zítra na podporu a zeptám se, jestli by ta verze nešla změnit.
Popřípadě jsem na aukru našel toto windows-10-pro-klic-faktura-6927082549. Dá se tomu věřit ? Není to ten, jak máš v odkazu ? :)

Ano, bylo by to pro domácí použití. Akorát jsem takhle Win ještě nekupoval, tak se bojím, aby to byla ,,legální,, verze a fungovalo jako z obchodu. Jak se prosím pak aktivuje, když budu mít klíč na emailu. Mám si nějak Win nahrát na flashku ? Popřípadě je nějaká doba, po kterou lze Win aktivovat ? Že bych koupil ten Win na aukru teď a aktivoval po vánocích při té výměně desky.

Vždyť to tam píšu + zkušenosti první klíč nejel prodejce ho vyměnil.
Windows jde nainstalovat bez klíče a funguje tak 30 dnů, trochu otravuje.
ano čistou instalaci po výměně desky bych doporučil.

Doporučení:
1) pokud kupujete levné klíče zkuste je aktivovat co nejdřív, nekupujte do zásoby. Všichni prodejci nemusí reagovat tak rychle (nemusí už reagovat vůbec)

Tak jestli fungují a už jsi teda nakupoval, tak ti budu věřit :) Jen jsem si nebyl jist, jestli se mi nemůže něco stát (nějak zavirovat PC atd...) :-)
Tu aktivaci jsem myslel tak, že když poprvé zapnu PC s novou deskou, tak jestli potřebuji flashku či CD s Windows ? Nebo jak ho dostanu do PC ? Nikdy jsem takhle ještě neměnil.