Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem rady k instalaci Windows 10

Ahoj, instaluju na mojí wi-fi na sousedův notebook Windows 10. Prosím o radu, jak zabránit, aby zůstal v novém OS záznam o mém názvu wi-fi sítě a heslu k ní? Nejprve instalovat čisté W10 z instalačky, pak ovladače čipsetu desky a teprve pak ostatní? Nebo má nejprve provést instalaci bez připojení k internetu a pak až po prvním spuštění windows udělat aktualizaci systému z internetu? Prosím vás o rady a děkuji.

Snad nebudeš heslo k wifi ukládat, aby si ho počítač pamatoval, ne?

Ano, nejdřív instalovat Windows, pak ostatní (jen potřebné) z webu výrobce notebooku.

Doporučuju Windows instalovat bez připojení k internetu (bez Microsoft účtu).

Aktualizaci systému můžeš udělat kdykoliv po instalaci....

Mám obavu, že když v instalátoru windows 10 provedu připojení heslem k wi-fi síti, že on to může potom vyčíst ze systému. Jinak to co píšete chápu. Jen dotaz, je vhodnější udělat aktualizaci OS už při instalaci a za podmínky připojení k wi-fi, nebo radši provést instalaci bez připojení k wi-fi, nebo ji po prvním spuštění OS provedu sám a nebo souseda nechat ať si pak sám provede aktualizaci? Budu instalovat z Win10_20H2_Czech_x64.iso. Mělo by to být poslední co jde stáhnout.

Mám obavu, že když v instalátoru windows 10 provedu připojení heslem k wi-fi síti, že on to může potom vyčíst ze systému.

To je takový problém pokud tam to heslo uložíš odpojit / připojit a zadat to heslo schválně blbě ? Takže kdyby se v tom rýpal vytáhne blbé heslo.

Jinak to co píšete chápu. Jen dotaz, je vhodnější udělat aktualizaci OS už při instalaci a za podmínky připojení k wi-fi, nebo radši provést instalaci bez připojení k wi-fi, nebo ji po prvním spuštění OS provedu sám a nebo souseda nechat ať si pak sám provede aktualizaci?

Pokudf jsem to dělal já tak vždy až nakonec, kdyby se něco posralo a musela se ta instalace opakovat aby se to neaktivovalo 2x.
Nechal bych to na něm..záleží jak dobře platí.¨

Budu instalovat z Win10_20H2_Czech_x64.iso. Mělo by to být poslední co jde stáhnout.

stáhl bych přímo Media cration Tool a udělal boot flesh přes ni
https://www.microsoft.com/cs-cz/software-download/windows10 (stáhnout nástroj)
už tu byl několikrát dotaz způsobený tím že uživatel vytvářel boot flesku přes rufus a něco se posralo.

Na tu flesku potom doporučuji normálně vytvořit adresář a nahrát si tam ovladače k tomu notebooku

I při MBR (asi 30 let staré - něco jako auto s dynamem a karburátorem, taky to jezdilo) si W10 vytváří své oddíly (tuším 4). Tedy i tak je třeba disk smazat a instalovat do volného místa. Nicméně proč nepoužiješ GPT/UEFI ???

Už jsem použil GPT/UEFI. Skončilo to stejnou chybovou hláškou. Přitom byl disk bez oddílů a nebylo na něm vůbec nic. Prosím o další rady. Mohl by to způsobovat ještě druhý otáčkový disk který tam je? Doufám, že nebude nutné kvůli instalaci windows rozebírat pc a odpojit harddisk.

Odpojovat další disk není třeba. Zvolils po boot "Smazat disk" ??? Můžeš udělat stisk F10 a diskpart, atd. Jak máš nastavené UEFI? Je instalačka vytvořená MCT ??? Jo, hlavně zvolit správný disk pro smazání a instalaci :-) Pokud tam už systém byl, chce to spíš "ruční práci", tedy to F10, atd.

Důvodem chyby byl vadný HDD. Wipnul jsem ho, zrovna tak SSD a už se to instaluje. Data na discích žádná nebyla. Zálohy jsou jinde. UEFI je nastavené tak, aby to nabootovalo z instalační flashky. Kdybych na něco nezareagoval a nedoplnil informace, tak se omlouvám. Klidně mě vraťte na ten příspěvek.

Odpovím stejně jako panu dsa:
UEFI je nastavené tak, aby to nabootovalo z instalační flashky.

Instalátor opravdu neuvedl žádnou další doplňující informaci o příčině chybového hlášení.
UEFI zapnu až nainstaluju windows. Jak nastavit v UEFI při UEFI bootování do windows po jejich nainstalování? 1) Secure boot, 2) Fast boot? Obojí má být zapnuté = Enabled?

Secure boot vypni, fastboot by teoreticky vadit nemal.
Biosy este podporuju aj starsie OS a instalatory a tak mozes mat apnut podporu uefi+legacy a v tvojom pripade by mohlo pomoct, ak by si zvolil moznost uefi only.
Pri instalacii by si mal vidiet potom ten disk a ked ho das naformatovat vzniknu ti tam automaticky oddiely potrebne pre uefi boot (hlavne fatkovy uefi oddiel).
Ak mas disk uz zformatovny odstran z neho particiu a zkus formatovat nanovo.

UEFI musí být nastavené před instalací, hlavně AHCI :-)

Nicméně něco lze nastavit i po instalaci: Secure boot je dobré zapnout (někdy vyžaduje povolit a udělat import klíčů výrobce), Fastboot naopak vypnout (na SSD nemá valný význam, spíš působí problémy). Boot UEFI Only, Windows Boot Manager.

Na nasekaného molocha v podobe GPT / Uefi sa na domácej mašine načisto vybodni.

Vyrob Rufus z ISO W10 inštalačku na fleške pod MBR
(Rufus poskytuje možnosti výberu z ISO W10, MGR alebo GPT).

Uefi je totálna hovadina, zbytočnosť, nerieši žiadnu bezpečnosť v prípade rootkitov, malicious v bootmanažéri a zavádzači, hlavne ak sa spraví po čistej inštalácii čistá Image, tj. bitová záloha systémových oddielov (pri x64 bit.) niekam bokom, je vyhraté nad každou škodnou. Záloha vec istí. Obnova aktívneho, zavádzacieho oddielu je otázkou doby trvania v milisec. spolu s reštartom PC.

Inštaluj desinu výhradne bez pripojenia k sieti alebo káblom. Po inštalácii a reštarte sa pripoj. Spusti WU záplatovanie. Inštalátor si sám po nete stiahne a vyhľadá vhodné ovládače, aj origoš čipset pre HW. Generiká ovládačov HW má MS tiež v prípade desiny ošetrené, jedine ak by išlo o nejakú HW garážovú šmelinu zo strany žltých.

Vaše rady vypadají kvalifikovaně. Doba ale pokročila. Neříkám, že nemáte pravdu. V každém případě díky za názory a rady.
Ostatní chci požádat, zda by se k vašim radám mohli vyjádřit. V žádném případě to nikdo neberte jako snahu o diskreditaci nebo útok na kohokoli z vás. Nikoho proti sobě nepoštvávám. Připouším, že může být konkrétní a třeba jediný důvod, proč se držet MBR. Díky všem za názory.

V prípade veľkokapacitných úložísk či multiboot s viac, ako sú štyri primárne oddiely je MBR prežitok, nedostatok, chápem.

Na doma je GPT absurdná volovina, ba práve, dôsledná chyba.

A to sa venujem OS Windows 10 necelých sedem dní, o to viac intenzívnejšie.

MBR /GPT obsahují jen informace o rozdělení disku (na jednu část/na dvě/ na pět)
GPT je na disku uložena 2x. Tak v případě ztráty informací o rozdělení disku je lepší GPT.

Kde jsou uloženy soubory na disku je uloženo v každém oddílu v tabulce MFT (u ntfs) a to je stejné ať máš na začátku disku MBR nebo GPT. MFT má zálohu.