Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Výměna základní desky a potřeba reinstall windows.

Dobrý den,
měla bych dotaz mám nyní tuhle základní desku https://www.czc.cz/asus-tuf-gaming-b550m-plus-amd-b550/289973/produkt a chci si koupit stejnou kategorii jen větší, abych si tam mohla přidat ještě jednu grafickou kartu navíc. https://www.czc.cz/asus-tuf-gaming-b550-plus-amd-b550/289971/produkt Myslíte že budu muset reinstallovat celý systém, nebo bude stačit pouze přendat komponenty a bude vše v pořádku?
Děkuji

Asi bude stačit přendat komponenty, ale po naběhnutí systému zkontrolovat u výrobce desky drivery a nainstalovat, co bude třeba.
Deska je ale větší, asi novou bednu...
Dvě grafické karty podporuje podle manuálu i stávající deska: "This motherboard supports two PCIe x16 graphics cards".
A samozřejmě zkontrolovat výkon zdroje.

spustit to půjde, windows poznají změnu desky a napíšou, že je nutné do pár dní aktivovat. (od w7 se dá systém používat i přes vypršení aktivace, jen se to bude furt připomínat)
nový aktivační klíč na aukru.

má to stejný chipset a nejspíš i ostatní brouky, asi nebude potřeba doinstalace nových ovladačů.
s tím, že i současná matx deska umí 2 grafiky ve sli. přínos režimu je ovšem sporný a dlouhodobě určitě nevýhodný.

Myslíte že budu muset reinstallovat celý systém, nebo bude stačit pouze přendat komponenty a bude vše v pořádku?

Bude stačit přendat komponenty a udělat znovu aktivaci windows (nebo koupit druhé např. z aukra za 100 a dodat jiné číslo).
Měnil jsem B450 za B550 a win chtěl jen aktivaci,

Nicméně
Dvě grafické karty už se nenosí, je to čím dál méně podporováno. Jsou s tím jen problémy. Takže bych do toho nešel.
Desky s čipsetem B550 nejsou vhodné pro dvě grafické karty* na to je vhodný čipset X570.
napři minimálně https://www.czc.cz/msi-x570-a-pro-amd-x570/264552/produkt
nebo dražší

*
Jeden slot je pcie 4.0 a má 16 linek.
Druhý dlouhý slot je verze 3.0 a vede do něj jen 4linky.

Čili je vždy lepší koupit jednu výkonější grafiku než živit dvě slabé.
Výjimkou jsou vymazlené počítače totálních nadšenců v ceně nad 80k a více, když se na peníze nehledí klidně dvě grafiky.