Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailemVyřešeno Výkon neodpovídá komponentům - Jak zjistit, v kterém z nich je problém?

Dobrý večer,
rozhodl jsem se něco si zahrát a sáhl po Assassin's Creed: Odyssey. Jenže jsem narazil na problém. Počet snímků za sekundu byl velmi nízký. Zkoušel jsem nastavit nejnižší kvalitu detailů, snížení rozlišení ověřování ovladačů hw, ale žádný výrazně lepší výsledek se nedostavil. Co se procesoru, grafické karty či operační paměti týče, všechny by měly stačit na alespoň hratelný chod hry. Můžu se proto zeptat jak nejjednodušeji zjistit, který z komponentů může za nízký výkon a zda všechny fungují správně? Děkuji.

CPU: AMD Ryzen 7 2700
GPU: AMD RX 550 2GB (nejde sice o kdovíjak výkonný kousek - zároveň o asi nejslabší článek mojí sestavy, ale přesto dosahuje v mnohých testech na internetu výrazně lepších výsledků)
RAM: 32 GB (2x 16GB 2400 MHz DDR4)
MB: MSI B350 GAMING PLUS
HDD: Seagate BarraCuda 3TB (ST3000DM007)
PSU: Seasonic Focus Plus Gold 750W
OS: Windows 10 64bit

PS: Napadlo mě, že 5400 otáček je u pevného disku k Win10 málo, ale nevím jestli by nedostatek otáček mohl způsobit tento problém.

ta grafika je zoufalost, něco mezi gt1030 a dnes už nevyhovující gtx1050.
ten naprosto nesmyslný zdroj utáhne asi 10 těch 50w grafik! zbytečné prachy místo do zdroje jsi měl vrazit do normální karty.

o druhé zoufalosti píšou kolegové: disk 5.400ot jako systémový, to je už od dob win vista nepoužitelný šrot.
přidat ssd (zatím odpojit hdd) a na něj nainstalovat systém načisto. pak základní ovladače, nakonec připojit starý disk, bude už jen datový.

+ ssd
+ pročenichání inzerátů na grafiku
- ovladače u té zoufalosti nic nezachrání

teď je nedostatková doba (změny ve výrobě, doprava, do toho vánoční sháňky). ceny jsou pokroucené, pokrok by byla bazarová gtx1060 (3gb ~3.000) a kdyžtak půl roku-rok čekat na normální nabídku na trhu. ale už pár měsíců nic není.

Tak většina se chytla na disk. Ano je pomaly ale jeho vymena dle mě nepomůže behem hraní. Nacitani hry asi poznáš.

Nejpomalejsi je grafika. Overit vykon muzes nejakym benchmarkem.

http://www.ddworld.cz/pc-a-komponenty/graficke-karty/amd-radeon-rx-550-2gb-v-podani-msi-test-low-end-grafickych-karet-proti-integrovane.html

https://pctuning.tyden.cz/hardware/graficke-karty/50211-msi-radeon-rx-550-aero-itx-vs-asus-geforce-gt-1030?start=1

https://gpu.userbenchmark.com/

Ve zkratce stalo to za hovno uz v roce 2017.

Provedl jsem testy přes PassMark PerformanceTest 10 a výsledky porovnal s průměrnými výsledky stejných modelů. Procesor a operační paměť svým počtem bodů odpovídaly průměru všech testů těchto modelů, avšak grafická karta má hodnoty výrazně pod průměrem všech testovaných RX 550, a to obzvlášť u 3D Mark, kde dosáhla jen asi 54% průměru všech výsledků. Moje grafická karta tedy podává slabý výkon i na poměry RX 550 (pokud tedy nepatří ty vyšší hodnoty čtyřgigovým verzím).

No ono je asi jedno jestli 1030 2gf 64bit je kousek rychlejší nebo ne. Nemůžeš zase brát že co je 64bit má stejný výkon, záleží i na tom čipu.

Jediná rada platí pokud můžeš koupit 128 (256) bit verzi grafiky nebo 64bit (128) vzít vždy tu s větší paměťovou šířkou. Tady ty ojebávky na zákazníka začly u levnějších grafik snad už v době riva tnt v roce 1998.

Grafiku máš nejslabší, už víš proč má tak mizerné výsledky a je zralá na výměnu. 1030 bych určitě nedoporučil a na 64bit verze si už určitě dáš pozor taky :-)