Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Problem s wifi AP

Ahoj, prosim pekne o pomoc.
Mam hlavny router/siet mikrotik a z neho lan kablom spojene 2 tp linky nastavene podla navodu ako AP. Vypnute dhcp nastavenie ip: mikrotik (hlavny) 192.168.0.1, prvy tp link 192.168.0.2 (rovnake ssid) a druhy tplink 192.168.0.5 ssid s inym nazvom. Tento druhy tp link som pridal az neskor a po chvili sa prejavili "problemy". Na prvom tp linku sa to ukazalo tak, ze pripojenie je nestabilne (nestabilnejsie ako predtym) a druhy tp link (s rozdielnym ssid) "vypadava" - konkretne som s mobilom pripojeny na wifi, zrazu wifi vypadne a ked na mobile pozrem dostupne siete tak siet tp linku najde ale bez hesla, po pokuse pripojit sa k nej sa zmeni na wifi s heslom a potom uz prihlasit ide, siet je plne funkcna (dokedy zas nevypadne).

Je to koli tomu, ze
Je nieco zle zapojene/nastavene ?
Moze takto vyzerat "siet" ? (Mozu byt dva AP v jednej sieti?)

Hlavna siet (mikrotik) funguje bez problemov..

Veľmi pekne ďakujem za pomoc.

Rozhodol som sa to komplexne vyriesit. Kupim tie doporucene mt krabicky (nestoji to moc, na bazosi usetrim este viac..) Ale budem potrebovat aj nejaky AP na vonok lebo potrebujem dostat wifi cez zopar pozemkov na vzdialenu chalupu (kabel nie je mozny). V priamom vyhlade je len jedna stara skridlova strecha (resp len jej vrch - max 5 skridla odvrchu) asi po 30m a potom od strechy "moj bod" je vzdialeny este cca 90 m. Aky router s akou antenou doporucite?
Na druhu stranu (kde je "moj bod") bude nutne tiez takato antena? Nebude stacit normalny klient a zase AP? (Teraz tam vysiela stara velka antena cez tplink a "staci" tam klasicky repeater umiesteny na povale pod skridovou strechou..) (signal na mobile pod strechou (bez repeatera) 3 zo 4 paliciek s repeaterom samozrejme plny..)

Podobne mam zapojeneho suseda...vzdialenost asi 60m, ale v ceste stoji ackova strecha suseda.
mame proti sebe OmniTIK a on ma u seba RBLHG, samozrejme v 5G.
Chodi to slusne, do 40Mb/s to da v pohode.
U teba je jedno, co das, mozes pouzit kludne aj lacne MikroTik RBDisc-5nD, skus to s jednym teda, ako prijimac mozes pouzit ac2 s tym, ze na 5GHz budes mat klienta a na 2.4 sirit signal po chalupe.

Veľmi pekne ďakujem.
Skusil by som teda tento ac2 https://mikrotik.com/product/hap_ac2 a tento https://www.gigastore.sk/routerboardy+24617/mikrotik-routerboard-disc-lite5-outdoor-klient-antena-21-dbi-12.-802.11an-l3-5ghz/
Ale
Keby je ten rbdisk lite5 "slaby" bude sa to dat vyriesit silnejsim? Alebo bude treba aj klienta na druhej strane so smerovou ant?
Ďakujem veľmi pekne.

// pozeram ze ten rbdisk 5nd bude problem zohnat.. nie je na skladoch dostupny.. (co je skoda ostatne budu asi drahsie..)

No veď tá protistrana bude https://mikrotik.com/product/hap_ac2
Idealny stav by bol keby teda mohla byt. S jednym routrom by som vyriesil aj prijem aj vysielanie wifi.. preto sa pytam, pokial by to neslo ci je moznost dat silnejsiu antenu alebo bude nutne riesit namiesto ac2 nejaky klient s vonkajsou ant..
Ďakujem pekne

// kedze vami porocuny vonkajsi AP je problem zohnat bolo by mozne pouzit napr. Tento? https://pc.bazos.sk/inzerat/119478281/mikrotik-routerboard-sxt-2ndr2-lite2.php bude mat 5g?
Ďakujem!