Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem LAN cez Powerline nebeží naplno

Mám problém, ktorý netuším už ako riešiť a chcem vás poprosiť, či by ste mi s tým mohli pomôcť.

Takže od začiatku:
- do DSL zásuvky je pripojený router cez DSL kábel priloženým káblom
- router je 100 Mbps pre LAN, wifi teraz neriešime
- k routru je pripojený switch starým 8-žilovým LAN káblom
- switch je 1 Gbps
- k switchu je pripojené Raspberry Pi, neviem ale, čo je to za kábel a Powerline adaptér priloženým káblom
- Powerline je zapojené priamo cez rozbočovačku na zásuvku a jeho maximom je 600 Mbps
- druhé Powerline je tu u mňa a som priamo pripojený priloženým káblom

- počítač mi ukazuje pripojenie 100/100 Mbps:

Rýchlosť linky (prichádzajúce/odchádzajúce prenosy):	100/100 (Mbps)
Adresa IPv6 lokálneho prepojenia:
Adresa IPv4:	192.168.1.16
Servery IPv4 DNS:	192.168.1.1
Výrobca:	Intel
Popis:	Intel(R) Ethernet Connection (10) I219-V
Verzia ovládača:	12.18.9.10
Fyzická adresa (MAC):

- Raspberry Pi mi ukazuje toto, zrejme 1 Gbps:

Settings for eth0:
	Supported ports: [ TP MII ]
	Supported link modes:   10baseT/Half 10baseT/Full
	                        100baseT/Half 100baseT/Full
	                        1000baseT/Half 1000baseT/Full
	Supported pause frame use: Symmetric Receive-only
	Supports auto-negotiation: Yes
	Supported FEC modes: Not reported
	Advertised link modes:  10baseT/Half 10baseT/Full
	                        100baseT/Half 100baseT/Full
	                        1000baseT/Half 1000baseT/Full
	Advertised pause frame use: Symmetric Receive-only
	Advertised auto-negotiation: Yes
	Advertised FEC modes: Not reported
	Link partner advertised link modes:  10baseT/Half 10baseT/Full
	                                     100baseT/Half 100baseT/Full
	                                     1000baseT/Full
	Link partner advertised pause frame use: Symmetric
	Link partner advertised auto-negotiation: Yes
	Link partner advertised FEC modes: Not reported
	Speed: 1000Mb/s
	Duplex: Full
	Port: MII
	PHYAD: 1
	Transceiver: internal
	Auto-negotiation: on
	Supports Wake-on: gs
	Wake-on: d
        SecureOn password: 00:00:00:00:00:00
	Current message level: 0x00000007 (7)
			       drv probe link
	Link detected: yes

Problém je zrejme v Powerline. Len teraz neviem, či Powerline určí rýchlosť podľa vlastného uváženia a teda mám túto a bude takáto alebo je chyba inde a tá rýchlosť môže ísť hore?

Na jednej strane PL mám switch 1 Gbps a RPi hlási 1000 Mbps (zdrojová strana), takže to by malo byť v poriadku, ale na druhej strane je priamo počítač (cieľová strana), ktorý podporuje 1 Gbps, ale reálne cez PL tečie len 100 Mbps. Káble sú originál z PL. Nie som si istý, či PL odhaduje rýchlosť samo a na základe toho nadväzuje pripojenie určitou rýchlosťou. To by ma hlavne zaujímalo. V aktuálnych podmienkach to nemám ako otestovať "vedľa seba". Je mi jasné, že 600 Mbps z toho nedostanem, ale nad 100 by som sa dostať chcel.

PL je to isté čo wifi, len výstup nejde na anténu, ale cez prispôsobovacie trafo na vedenie elektro inštalácie. V podstate sa celé vedenie správa ako anténa, preto to má aj rovnaké problémy ako wifi. Linkovú rýchlosť si to mení rovnako ako wifi.

Sieťový brouk sa dá chápať ako switch pripojený na wifi bridge. Brouk je nastavený rovnako ako sieťovka LAN, ale prenos po vedení sa riadí zákonitosťami rovnakými ako je wifi. Modulácia OFDM, prenos v základnom pásme bez nosnej, podobne ako xDSL. Automatické prispôsobenie linkovej rýchlosti prenosovým parametrom elektrického vedenia v závislosti na počte chýb v prenose.

Ide o to, čo ten PL vlastne ukazuje za rýchlosť. Možno, že to neukazuje Linkovú rýchlosť, ale nejakú predikovanú, podobne ako Mikrotik. Ten tiež ukazuje predikovanú rýchlosť, ktorá sa diametrálne odlišuje od tej nameranej.