Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Otevírání příloh v Outlooku 2019

Zdravím všechny,

řeším jednu zapeklitost. Po příchodu zprávy s přílohou do Outlooku a je jedno jestli to je .pdf nebo .doc, prostě cokoliv se mi po dvojkliku, který by měl dokument otevřít do defaultního programu nic nestane. Maximálně co se stane je, že se příloha zobrazí přímo v Outlooku ve zrpávě pomocí toho integrovaného prohlížeče. Potřebuji docílit, aby se všechny přílohy zase otevíraly ve svách programech, tedy .pdf v Adobe Readeru, .doc přímo ve Wordu atd.

Zkoušel jsem rychlou i online opravu Office a nic nepomohlo.

Poradíte někdo prosím?

Díky moc.

jakkoli jimi pohrdám, v tomto případě by ten antivir měl více rozumu než uživatel.
jak může někdo rozklikávat přílohu rovnou z mailu, aniž si jakkoliv ověří očekávanou velikost / skutečný formát přílohy, kterým by nějak potvrdil její hodnověrnost.

ale na toto se tazatel neptal - ať si klidně kliká dál a třeba si nechá zašifrovat počítače v celé domácnosti. co s takovými.

chápu že byl dotaz na ou2019. ale jde o léta navyklý postup, který tazatel používá všude.
ostatně po generační obměně programátorů v redmontonu ms opět zavádí do windows chyby, které v nich byly před 10-20 lety.
právě otevření přílohy z mailu je s největší pravděpodobností cesta nakažení poslední nemocnice. ať už klikací doktoři spoléhali na jakoukoliv ochranu/nastavení, nefungovala.

1) Zmiňovat v tomto vlákně napadení nemocnice je ireleventní, ale pokud tu chceš řešit něco jiného než se řeší v tomto vlákně...
2) Bezpečnost nemocnice NEMŮŽE být postavena na tom, že se sestřičkám a doktorům řekne, že nemají provést dvojklik na přílohu mailu v Outlooku 2019 i kdyby to nebezpečné bylo. A ani na tom, že se jim řekne, že pak nemají povolovat makro. Bezpečnost nemocnice má být založena na tom, aby sestřičkám a doktorům:
- nebezpečný mail vůbec nepřišel
- nemohli otevřít nebezpečnou přílohu
- nemohli spustit cokoliv z nebezpečné přílohy
a podobně.
3) Klikající personál nemocnice spoléhal na to, že it oddělení nemocnice rozumí své profesi stejně dobře jako oni své. Což dost pochybuju. Podle mě to v té nemocnici muselo být po it stránce amatérské jako registrace na očkování proti covidu, stačí zmínit při registraci neověřený vstup na serveru...
4) Toto vlákno ale není o nemocnici, ale o jednom konkrétním uživateli...
5) ... a samotné otevření přílohy není nebezpečné a platí to co jsem psal v předchozím příspěvku
6) "jak může někdo rozklikávat přílohu rovnou z mailu" Může a přijde mi to úplně normální a bezpečné. :-)

normální a bezpečný způsob rozšíření ransomware pochází právě z mailových příloh s ms office, víš proč. předpokládám, že v dané nemocnici mají povinně poslední verze krámů od ms office, o kterých všech ms tvrdí, že jsou bezpečné a že on za nic neručí.

já pro změnu nechápu tvou obsesi reagovat na mé příspěvky, vidím za tím nedostatek mateřské lásky.

Mateřské lásky se mi dostalo přiměřeně. To, proč na tebe reaguji, má svůj důvod. V tomto případě byl ten, že podle toho, co jsi napsal, Office nepoužíváš a viděl jsi ho tak akorát na obrázku, hlavně že jsi napsal bombastický projev, že?
Malware se šíří často pomocí mailových příloh se soubory Office. Jenže ty nechápeš to, že to, co jsi napsal:
"jak může někdo rozklikávat přílohu rovnou z mailu"
dejme tomu můžeš psát těm, kteří otevírají mailové přílohy ve webovém prohlížeči.
Jenže toto vlákno řeší otevření přílohy v Outlooku 2019 a tam otevření mailové přílohy není problém, i v defaultu - např. exe a hromada přípon defaultně blokovaných (zahrnutých v levelu 1 - lze i uživatelsky nastavovat), problém je až další interakce uživatele, například povolení makra po otevření dokumentu ve Wordu.
Na rozdíl od tebe Office používám a jsem schopen napsat i makro, které se dá použít jako malware:
https://forums.mydigitallife.net/posts/1580118/
a aspoň trošku vím jak to v Office funguje, zato ty očividně vůbec.

Řeč je o Outlooku 2019 a o otevření přílohy mailu v asociovaném programu dvojklikem.
A toto nebezpečné není, nevidím důvod proč by neměl uživatel dvojklikem otevírat přílohu mailu v Outlooku 2019. Sám ji tak otevírám.
Podle mě se totiž nic nebezpečného stát nemůže, například spustitelné soubory jako exe a podobně jsou v Outlooku 2019 zablokované, Office soubory s makry se defaultně otevřou se zablokovanými makry atd.
Nebezpečná je až interakce uživatele (např. povolení makra v dokumentu po otevření třeba ve Wordu atd.) nebo/a nevhodné uživatelské nastavení (např. povolená makra atd.).
(a co se týče nemocnic, tam je to o nastavení, podle mě by k tomu, že nemocnice je napadená jednou přílohou mailu, vůbec dojít nemělo ani po nevhodné interakci zravotního personálu nemocnice)

Právě nastavení Office (makra, VBA, odkud se může spouštět) považuji za základ, bohužel onen default může nespokojený user snadno změnit. Ještě mě napadá - a nerozumím tomu - jak je to s nebezpečností *pdf s ohledem na Javu. Já ji čas od času ve svých vytvářených *pdf používám (pro sebe, nedistribuji to dál), zvenčí se s tím nesetkávám. 99,9% *pdf, které dostanu, jsou vlastně jen tiskové výstupy. A instituce, které my mohly vytvářet formuláře v *pdf, aby ty byly lidu pohodlné, mastí to obvykle v *doc, z čehož mi naskakuje husí kůže. Zvěrstvo.

Ale jsem jen "v IT poučený laik", rád se proto nechám poučit znalejšími. Od dob Cobolu a Fortranu (což jsem IMHO uměl docela schopně, a tehdy jsem znal i základy assembleru! a uměl v něm něco naklovat..) se toho hodně změnilo a od školy jsem se k IT nedostal, až jako samouk po r. 1990.

Používám Kaspersky Antivirus, když kliknu pravým a dám otevřít, otevře se stejně jako při použití dvojkliku.

Jinak prosím tahle debata se zvrhla do totálního nesmyslu. Já jsem tady potřeboval pomoct s tím, jak otevřít přílohu v asociovaném programu dvojklikem, tedy tak, jak je standardně v Outlooku nastaveno. Nevím proč to najednou přestalo fungovat...

Rozhodně jsem tady nechtěl číst nic o nemocnicích apod. Otevírání dvojklikem je naprosto standardní a bežná věc, kterou používá dnes kde kdo. Outlook pokud pozná spustitelný soubor, tak ho zablokuje. Přílohy dvojkilkem otevírám jen od známých adres, takže žádné zašifrování mi nehrozí.

Prosím, pokud by chtěl někdo něco napsat, tak jen k tématu.

Předem moc děkuji.

Používám Kaspersky Antivirus

tady může být zakopaný vladimír iljič. je to riziková volba a eugen kaspersky s tím může cvičit podle svého uvážení. nebo se třeba usnese že příloha zkontrolovaná v ~temp je v pořádku, ale av z nějakých důvodů správně nefunguje a neoznámí to uživateli.

stále tvrdím, že se přílohy nemají co otvírat přímo z mailů - platí to hlavně pro nudící se seniory, milovníky fejk news, ale i pro nejmladší bfu, kterým kdokoli posílá cokoli a oni všemu důvěřují.
ten blbec z živě, co tu nad tím názorem onanoval, ještě nikomu z takto nakažených sítí nepomohl.

Zkoušel jsem Kasperskyho deaktivovat a dělá to bohužel pořád. Stihl jsem i zaznamenat, že ten náhled při otevření .pdf přílohy se otevře v PDF Preview Handler a když otevírám třeba word dokument tak se to jmenuje: náhled aplikace word. Prostě přílohy se neotevírají ve svých aplikacích, třeba tak, jako když na ně kliknu na ploše. Outlook si je cpe do nějaých zjednodušených prohlížečů. Absolutně netuším, kde se tohle dá nastavit...

Ahoj, nevím, zda už je vyřešeno, ale kdyby měl někdo třeba stejný problém. Stalo se mi to taky... Problém byl způsoben tím, že jsem dostala novou myš a dvojklik jsem nastavila na maximální rychlost. Nikde jinde to nevadilo a vše se otvíralo v pohodě, ale v outlooku to ten dvojklik prostě nestíhalo a otvírala se mi příloha jen v náhledu outlooku, jako kdybych klikla jen jednou. :-)