Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailemVyřešeno Pomoc s programem v Pascalu

Dobrý den, předem píšu, že se jedná o úkol do školy v programování v jazyku Pascal. Už jsem nad tím strávil opravdu hodně času (vůbec si nevím rady) a tak se obracím na vás. Letos s programováním začínáme. Zadání je asi takové:
Úkol typu Vyřešte problém

Přiklad funkce:

Uživatel zadá text: Vstupní testovací věta

Uživatel zadá písmeno: x

Písmeno x se ve větě Vstupní testovací věta nenachází

Chápu, že pro místní programátory to nebude nic složitého, ale pro mě to je opravdu těžký oříšek. Sám vím, že na toto stavěný nejsem a živit se tím opravdu nebudu.
Byl bych opravdu rád, kdyby mi s tím někdo pomohl.

Můj progres je asi takový:

program UkolText;

var veta,pismeno : string;
nachazi : boolean;

begin
writeln('Zadejte větu');
readln(veta);
writeln('Zadejte písmeno, které chcete vyhledat');
readln(pismeno);

end.

Díky

Přiklad funkce:

Uživatel zadá text: Vstupní testovací věta

Uživatel zadá písmeno: x

Písmeno x se ve větě Vstupní testovací věta nenachází

Možná je myšleno, aby jsi k hledání existence písmena použil vlastní definovanou funkci.

Nějak takto:

function existuje_znak(znak: char): boolean;
  begin
  end;

Jak už tady radí další; string (text. řetězec) je jednorozměrný pole znaků (na indexu 0 je tuším v Pascalu délka řetězce v bytech); stačí teda cyklem for projít text. řetězec jako pole znaků a každej znak z toho pole porovnat s tím zadaným znakem.

Na zjištění délky řetězce je funkce strlen.

Jo a pro jistotu nepoužívej diakritiku (uživ. vstup).