Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Problém s 3D tiskárnou

Zdravím,
v prvé řadě se omlouvám, jestli jsem zařadil dotaz špatně ale nevěděl jsem, kam ho zařadit a či nemá být dokonce v kutilské poradně. No což rovnou k problému..

Mám Anet A8 s Marlinem 1.1.9.

Vše fungovalo dobře. Jednou jsem manipuloval s extruderem a praskl termistor na extruderu a tehdy teplota byla 110°C. Objednal jsem nový viz níže.

https://www.na3d.cz/p/2482/termistor-pro-3d-tiskarnu-1-m-kabel

Po vyměnění termistoru a znovu zapnutí tiskárny mi teplotu stále ukazuje 110°C s mírnými výchylkami.
Když zadám, aby vytopil extruder na teplotu do 110°C, tak vůbec nereaguje a nevyhřívá. Zadám 111°C a hřeje to jak přiblblé. Zkoušel jsem vyměnit i termistor jestli mi neposlali vadný ale tím to nejspíš není.
V tomto jsem stále ještě začátečník. Děkuji za všechny rady.

Nejako si protirecis.
Zapnes tlciaren a ukazuje ti 110 stupnov tak naco davas potom zahriatie na 110, ktore podla teba nereaguje?
A das 111 a hreje ako priblble znamena co?
A co su to za teploty ved pri 110 stupnoch sa neextruduje ziaden z beznych materialov?

Tak znovu.
Nejspíš při 110°C se mi rozbil termistor a od té chvíle zůstala stejná teplota.
Zapnu tiskárnu a i když je tiskárna úplně vychladlá, tak čidlo ukazuje 110°C.
Já vím, že žádný materiál se netaví při takové teplotě ale zkusím kontrolně zadat např. 90°C a extruder je stále stejně chladný jak byl při zapnutí tiskárny.
Jakmile zadaná teplota v nastavení překročí 111°C, tak tiskárna začne reagovat, všechny kontrolky na základní desce pro ohřev blikat jak šílené a ohřejí to na danou teplotu.
Zkusil jsem zadat teplotu na tisk PLA (210/60) a ukazovalo to normálně požadovanou teplotu.
Občas to ukáže: E1 heating failed, printer halted, please restart.
A někdy to prostě začne topit ale musí být teplota vyšší než 110°C.

Pokud čidlo po zapnutí ukazuje 110°C ačkoliv je studené, tak pro elektroniku to znamená, že tiskárna je nahřátá, tudíž může začít nahřívat až od nastavení teploty na 111°C a více. Zřejmě jiný termistor než tam patří, nebo cokoliv jiného, nemám zkušenost s konkrétní tiskárnou, ale nějaký reset nebo test nejde?

Termistor co vím, tak je přesně ten stejný, co tam byl před tím. Ale je možné, že má jiné hodnoty. přechozí majitel mi nedal ani manuál ani nic podobného. O resetu nebo něčem podobném nevím. Psal jsem, že jsem začátečník a teprve se učím :)

To netvrdím. V seznamu dílů v manuálu jsem nenašel jaký má přesný termistor. Ten, co jsem kupoval měl být přesně na Anetu. Termistorem si myslím, že to nebude, protože i když vypojím ten termistor z desky, tak je ta teplota stejná. když zkratuju kontakty, tak je tam 0°C.

Tak to je smutné, to je práce pro elektronika a dlouhé večery. Nebo hledat na forech, jestli už tohle někdo opravoval. Jinak vlastní zkušenost s čínskou elektronikou - v principu to funguje, ale často to končí na banálních závadách, jako jsou nedoletované spoje, zejména drátky vedoucí od desky, též součástky mají studené spoje atd. Když je štěstí, dá se to najít pozornou prohlídkou desky pod lupou.

To netvrdím. V seznamu dílů v manuálu jsem nenašel jaký má přesný termistor. Ten, co jsem kupoval měl být přesně na Anetu. Termistorem si myslím, že to nebude, protože i když vypojím ten termistor z desky, tak je ta teplota stejná. když zkratuju kontakty, tak je tam 0°C.

Hele zapomeň na všechno a vem to logicky. Tiskárna funguje. Něco se pokazí, identifikuješ prasklý termistor. Po výměně naslepo nefunguje vyhřívání. Já bych řekl, že to bude tím termistorem.

Existují da hlavní druhy.Já bych vzal lupu a pořádně prohlédl co se rozbilo.Z toho rozbitého nejde vyčít označení ?
Funkci termistoru můžeš nasimulovat potenciometrem.

https://github.com/ralf-e/ANET-3D-Board-V1.0

Já to chápu tak že nově namontovaný termistor tam ukazuje stále 110 stupňů protože má prostě úplně jinou hodnotu odporu. Takže tiskárna si myslí že je vytopená na 110 ale je studená.
Když tam dá 111 tak logicky teprve začne topit.

Když zadám, aby vytopil extruder na teplotu do 110°C, tak vůbec nereaguje a nevyhřívá. Zadám 111°C a hřeje to jak přiblblé. Zkoušel jsem vyměnit i termistor jestli mi neposlali vadný ale tím to nejspíš není.

Je potřeba najít správný termistor ntc/ptc + hodnota / nebo udělat kalibraci s tímto.

Možná by šlo začít tím, že pokud máš těch temistorů víc zkusíš dva dát paralelně k sobě kolik to ukáže teplotu.

Na tiskárně se rozbil termistor přesně v tu chvíli, kdy tam bylo 110°C. Hned, jak jsem zapojil druhý, tak měl stále 110°C. Pouze pokud zkratuji kontakty, tak je zobrazena 0. Zkusit měřákem změřit můžu ale neívím, jak změřím ten rozbitý. Žádné označení jsem na něm nenašel, protože ho předchozí majitel rozstřihl a byl tam připájený jen asi 5cm kousek vč. termistoru samotného.