Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Problémy s diskom

Ahoj, prosím o radu. Už asi 3 týždne mi občas PC zamrzne na chvíľu s tým, že zvuk ide, no nič ostatné nie. V event vieweri vždy v čase zamrznutia píše warning :
" The IO operation at logical block address 0x70a360 for Disk 0 (PDO name: \Device\Ide\IdeDeviceP0T0L0-0) was retried. ".
Skúšal som na to nájsť rôzne fixy, no pomohlo to tak na 2 dni a znova to začalo. Jeden z fixov bol, že by som mal aktualizovať ovládače cez device manager, no všetky mám aktualizované.
Dnes keď som zapínal pc mi na čiernej obrazovke vybehol nápis:
"A disk read error occurred press ctrl+alt+del to restart " . Po reštartovaní už PC išiel, no aj tak mi to robí startosti.
Je mi jasné že problém je v disku, no netuším, ako to opraviť. Mám si kúpiť nový disk?
Tu prikladám screeny:
https://imgur.com/a/Tvzv6Ch

je tam po jedine dvojchybe disku c5,c6.
(kabel byva chyba c7)
na vymenu disku je to brzo, pokud neni chyba ve spatnem miste. ale muzes chtit ten kram urychlit a disk nahradit ssd.

edit: divam se na tu chybu z eventlogu a sel bych do toho ssd. kdyz vezmes velikost 500gb, muzes puvodni hdd jednoduse naklonovat.
typy treba: adata su800, crucial mx500, ss230.

můžeš ještě zkusit kontrolu disku - obě zatrhávátka: http://ppk.chip.cz/cs/poradna/os/cisteni-a-tuning/neustale-se-spousti-kontrola-konzistence-dat/obr-11.png
když nepomůže, vzhledem k těm eventlogovým událostem vyměnit za 1tb. stačí šuplíkový od známého, hlavně že bude bez chyb.

trochu se mi nelíbí ta cesta: "Disk 0 (PDO name: \Device\Ide\IdeDeviceP0T0L0-0)"
máš skutečně na prvním sata portu pověšený hdd, a až na nějakém dalším systémový ssd? no budiž.
ten řadič je v režimu ide nebo ahci? je to vidět třeba ve správci zařízení, nebo v biosu.

v pc blokuju svinstva a žumpa imgur se mi za to mstí, že mi neukáže obrázek.
v mobilu sotva přečtu chybu c3 hardware ecc recovered, nikdy dřív jsem si jí nevšímal. kritická není, tak budem dělat že ji nevidíme.

Disk testuj ( s.m.a.r.t ) výhradne nástrojmi od výrobcu, ostatné xindle ťa ošália, nie sú presné.

môže byť chyba v zarovnaní oddielov (allign partition), vadný zavádzací, pošahaný nultý sektor pevného disku. (Nultý sektor obsahuje tisíce údajov strojového kódu o celej zostave HW, ZD, Bios, nainštalovaných OS a spol.)

Resetni Bios Jumperom alebo peckou vedľa CMOS do výrobného nastavenia.

Podľa mňa to chce spraviť čistú inštaláciu z ISO Windows, s použitím nástroja Diskpart.exe - Clean - úplne zmazanie nultého sektora, následne set Active - NTFS.

Zarovnaj diskové oddiely a oprav zavádzač (MBR/GPT) týmto: MTPWv12.3Tech.zip

----
Potom sa až následne venuj výmene HW komponentom, premapovanie vadných sektorov disku so zápisom opráv do firmware disku.