Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailemVyřešeno DELL Vostro V131 - příkaz pro zapnutí WLAN karty

Ahoj. Mám notes viz předmět. Bohužel odešla klávesnice, někdo ji něčím polil a je v háji. Když je připojená, notes se ani nezapne. Bez klávesnice ano a bez problémů funguje s externí USB klávesnicí. Jenže bez interní klávesnice nemůžu zapnout wifi, jelikož ta se zapíná kombinací Fn+F2. Žádný hardwarový vypínač to nemá, jen tu klávesovou zkratku. Potřeboval bych wifině nějak poslat příkaz, aby se zapnula, jenže nejsem schopný nic najít. Něco jako rfkill v Linuxu, jenže pro Wokna. Mám tam teď desítky 20H2. Poradí někdo? Dík...

V biosu bys mohl mít položku FUNCTION KEY BEHAVIOUR, která nastavuje výchozí zapnutí nebo vypnutí klávesy Fn a tím pádem chování funkčních kláves.

Nebo si přemapuj klávesy pomocí programu Autohotkey.

Máš nainstalované originál ovladače od Dellu? V nastavení wifi adaptéru jej nelze softwarově zapnout? (Jsem líný to ověřovat a zapínat svůj ntb Dell)

O té funkci v biosu vím, ale i když dám Function keys nebo Multimedia keys, chová se to stejně. Externí klávesnice na to prdí. Na Dellu jsou ovládače jen pro 7 nebo 8, ale i když tam byly sedmičky, tak to nešlo taky zapnout a ten ovládací program (Wireless ProSet) hlásil, ať zapnu hardwarový přepínač. Asi na to kašlu a než mi dojde klávesnice, tak ho odložím k ledu...

Nejdříve si nech vypsat síťové adaptéry, kde najdeš i tvuj WLAN adaptér :

Get-NetAdapter | format-list

[92495-por-netadapter-png]
A pak ho jen aktivuj (spusť) : "Enable-NetAdapter -Name "Jméno_Wlan" -Confirm:$false"
Zpravidla jestli těch síťových karet nemáš víc nebo nejsou virtuální je pod jménem Wi-Fi tedy pro [ON]:

Enable-NetAdapter -Name "Wi-Fi" -Confirm:$false

[92497-por-wifi-png]
Vypnout [OFF] :

Disable-NetAdapter -Name "Wi-Fi" -Confirm:$false

[92498-por-wifi-vypnout-png]
V CMD pres netsh by zapnutí WLAN mělo být nějak jako : "netsh interface set interface "Wi-Fi" enable"
Můžeš si to uložit do sriptu na plochu a ON nebo OFF jen provést klikem myši na soubor, nebo spustit po startu teda jestli jsem správně pochopil dotaz.

Tady jsem ti udelal rychlej ovladaci panel :
[92500-wifi-panel-png]

function WIFI_MENU
{
    param (
        [string]$Title = 'Wi-Fi control panel'
    )
    Clear-Host
    Write-Host "••••• $Title •••••" -ForegroundColor green
    # Menu vyber
    Write-Host "[1] Volba '1' → Wi-Fi [ON]"
    Write-Host "[2] Volba '2' → Wi-Fi [OFF]."
    Write-Host "* Stiskni  'Q' pro ukonceni *" -ForegroundColor red
}
do
 {
     WIFI_MENU
     $selection = Read-Host "`r`n Vyberte volbu  "
     switch ($selection)
     {
         '1' {
             Enable-NetAdapter -Name "Wi-Fi" -Confirm:$false
              #WiFi zapnout
         } '2' {
             Disable-NetAdapter -Name "Wi-Fi" -Confirm:$false
              #WiFi vypnout
         }
     pause
 }
 until ($selection -eq 'q')

PS: V CMD vypisuje co ?
Kdyz se podivas v tom "Get-NetAdapter" tak by jsi ho mel videt aktivovany, jestli je vyply na HW urovni, musi byt povolen, treba pres spravce zarizeni nebo v "Control panel" → "Network" → pravy klik mysi : "ENABLE".

v CMD po zadání "netsh wlan show int" vypíše:

There is 1 interface on the system:
Name: Wi-Fi
Description: Intel Centrino Advanced-N 6230
GUID: (nějaký dlouhý číslo)
Physical address: (MAC adresa)
State: disconnected
Radio status: Hardware Off Software Off
Hosted Network Status: Not available

V powershellu ten skript je bez efektu.
$wmi mi vyhlásí chybu Invalid query "select * from Win32_NetworkAdapter where Wi-Fi'%Adapter%'"

Ano, tam jsem hledal, bezvýsledně. Je tam vysílací výkon, norma, citlivost, region... ale radio ne. Kdybych někde našel scancode té klávesové kombinace, bylo by to ideální, jenže zatím nic... mám doma klávesnici s klávesou Fn, ale ta má jiný scankódy, na Fn+F2 má zeslabení hlasitosti, a vlastně všechny Fn kombinace se tam týkají přehrávání médií

Zvláštní, no asi bych si na USB klíč uložil ovladač pro tu WLAN (na tom PC ze kterého píšeš), kompletně odinstaloval dosavadni a udělal novou instalaci. Je možné ze po nové instalaci a restartovani notebooku (vypnou/zapnout) dojde k vynucení HW spuštění jako pri prvni instalaci, kde je "WLAN --force ON" kvůli dokončení konfigurace.
Bohužel víc ti určitě neporadím protože nevím . Někteří výrobci notebooku používají vlastní API a specifické příkazy a to bych jen tipoval.

Ve Windows 10 dole v levo vedle loga Windows ve vyhledávání napiš "virtuální klávesnice" (je součástí OS nevyžaduje instalaci).
Když jsi spustíš, měl by jsi mít [FN] dole v rohu :
# Když na ni klikneš, zůstane označená, tak pak jen klikni na kombinovou klávesu, ktera ma spoustět nebo v kombinaci s FN vyvolává WLAN.
[92505-virtual-poradna-png]
PS: Vypadá to, že by jsi jinak musel udělat vlastní makro které by FN nahradila kombinace kláves třeba [shift + W].
Ale jestli píšeš že už ti jede nová klávesnice a nechceš to řešit, tak bych se s tim asi netrápil.

Tak se mi to povedlo vyřešit. Původní nefunkční klávesnici jsem rozdělal do mrtě, vytrasoval jsem si cestičky od F2, přepnul v BIOSu položku Fn na Multimedia Keys a po náběhu woken jsem spojil drátkem příslušné kontakty. Objevilo se logo WLAN, wifina se zapnula a od té doby funguje :-) Takže dávám vyřešeno a čekám, až mi přijde nová klávesnice, ať mám tu potvoru v hromadě :-)