Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Domácí úložiště na fotografie a videa

Zdravím,
rád bych kdekoliv doma možnost připojit se k disku a zálohovat na něj fotografie a videa (ve větší míře fotografie, videa jen výjimečně). NAS řešení mi přijdou drahá.. tak mě napadlo, že bych pořídil jen nějaký rámeček na SSD disk (nebo je klasický plotnový disk na toto lepší?) a připojil ho trvale k wi-fi routeru TP-LINK TL-WR1043ND skrze USB.

Nepotřebuji přístup odkudkoliv, stačí mi jen možnost přijít domů, nahrát fotografie a videa do PC, na disk v routeru.. a následně třeba automaticky zálohovat na další PC v síti..

Je toto řešení dostatečné? Nebo byste doporučili něco jiného?

Děkuji za případné rady.

Jen podotknu, že nejsem žádný fotograf, jedná se jen o amatérské focení z výletů. Nebudu nahrávat velké objemy a ani nijak extra často. Jen bych rád přišel domů ke svému PC, nahrál občas na disk pár nových fotografií.. a případně jen aby měl každý v domácnosti snadný přístup a mohl se kdykoliv podívat.

Samozřejmě jedno z řešení je sdílet třeba složku v domácí síti z mého PC. Ale nepohrdnu externí variantou, abych disk třeba vzal a odnesl jednoduše jinam. V podstatě jde asi o variantu připojeného externího disku k routeru, jak říká Lukas1982 :-)

Právě kvůli tomu mi přijde NAS varianta pro mé potřeby zbytečná.

Právě podle tvého popisu se mi zdá NAS jako ideální řešení. Počáteční investice je sice vyšší, ale možnosti a variabilita v porovnání s externím diskem nebo jinými náhražkami je nesrovnatelná.

Dříve se NAS používaly především ve firmách a v domácnostech byly k vidění ojediněle, ale to se s rozšiřováním multimedií a potřebou jejich sdílení a zálohování začíná měnit.

Pokud nechceš NAS, tak za mě to stačí. Klasický plotnový disk je lepší. Já to mám řešené trochu jinak.
Dokumenty, fotky atp. zálohuju v domácí síti na další počitač v domácnosti, takže při poruše jednoho disku na PC můžu mít přístup na další PC a k zálohovaným složkám. Pro jistotu mám ještě externí disk, kam zálohuju, odpojím a schovám. Asi nejlepším řešením by bylo přikoupit nějaký externí HDD...

TP-Link nabízí jednoduchý usb share, po připojení disku čekej jen vzdálenou složku v síti nebo FTP přístup, nic víc. Automatizovat zálohy z kompu a mezi kompy přes tohle je téma FTP mirroring. Proč ne, když si člověk zvykne to ovládat přes FTP, má to pomalejší přenosy dat, někomu to bude stačit. NAS je jiná liga, za ty peníze je to komfort ve všech směrech.