Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Kvalita DVD mechaniky

Zdravím,
chtěl bych se zeptat, zda je nějaká možnost, mebo máte zkušenost, jak zkontrolovat, zda DVD mechanika je ještě dobrá, nebo spíš už dožívá.
Mám zálohovaná DVD média, ale disky, které jsem vypaloval za posledních cca 5 let, mě mechanika nechce načítat, načte mi je jiná mechanika, která je zhruba stejně stará nebo je taky nenačte (točí, točí, nenačte/točí roztočí se na snad totální maximum a stejně nenačte).
Jinak DVD stará kolem 10-15 let mi mechanika převážně bez většího čekání načte, to samé originály staré klidně do 20 let.
Chtěl bych se ještě zeptat, jestli nemáte někdo zkušenost u DVD s tvorbou ďubek na zapisovací ploše, nebo to dělá takové malé škrábanečky. DVD se používají třeba jednou za 2 roky, a jsou uloženy v DVD pouzdře. Nevšimnul jsem si, že by DVD mechanika měla tendenci škrábat, ikdyž jsem se s tím setkal u předchozí mechaniky, dělala mi na CD jemné kružnice od načítání, ale CD šlo přečíst.

Viz foto IMG-20210417-211430.jpg

Díky za případné tipy.

Pokud mechanika nektera media cte v pohode a jine necte, bude problem asi spis v tech mediich.

DVD mechanika skrabance delat nemuze, protoze to cteni a zapis se dela laserem - optickou cestou, tam se nic nedotyka, takze to nema co poskrabat. Pokud ti to skrabe, tak je to samozrejme spatne.

Taky se přikláním k těm médiím, ale že moje hlavní vypalovačka DVD nenačte a jiná mechanika to samé DVD načte, mě trochu mate :/
Jsou to DVD Verbatim. Je možné, že by ta kvalita v posledních 5 letech šla až tak do řitě?