Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Aké SSD do NAS-ka

Zdravim,
Tak som v panike kúpil dva disky
https://www.mall.sk/pevne-disky/seagate-ironwolf-3-5-6-tb-100017419789
Teraz bez paniky idem ešte kúpiť NAS-ko, konkrétne toto
https://m.heureka.sk/diskove-polia/synology-diskstation-ds720-plus/
A teraz moja otázka. Aké SSD tam kúpiť? Budú pripojené 4PC 2TV a 4-6mobilov, ale isto nie naraz. Naraz počítam reálne 2-3zariadenia max 6 ale asi iba ojedinele.
Dik za pomoc s výberom.
PV

No ale kam ten SSD budes zapojovat kdyz jde o dvouslotovy NAS a 2xHDD jsi jiz koupil ?
IMHO jak utracet za drahe SSD mas za nizsi cenu uz slusny a rychly HDD s podstatne vyssi kapacitou.
(Ono taky nema nejak cenu hnat vykon HDD nad moznost rychlosti LAN nebo site jako takové).

Co od toho ocakavas?
Pokial nemas aj v nasku ssd nema to imho zmysel.
Este podstatnejsie je sposob pouzivania pola.
Zmysel ssd cache vidim pri pripojenie iscsi, napriklad pri pouziti Samby, kde pristupuje vavsi pocet uzivatelov k tym istym datam, alebo pri pouziti SQL, kde sa casto pri pohyboch dochadza k presunom celej databazy (typicke priklady su "sietove" verzie uctovnych programov s mdb db).
Myslim, ze na doma su to vyhodene peniaze.
Takisto RAM, to co tam je ti bude bohato staci, vacsie ram maju zmysel ak by si chcel nieco na tom nasku virtualizovat (tam treba pocitat 4GB min na virtual).

NASko som nikdy nemal, prvoplánovo to chcem na uloženie filmov pesničiek fotiek, aby mal k tomu každý z domácností prístup a nemusel to mať každý všetko vo svojom PC/mobile. Je ale dosť možné, že keď zistím čo všetko sa s tým dá robiť, tak to aj patrične využijem/e. Kúpiť 4GB pamäte a nejaký 256GB SSD ma finančne nepoloží.

Vychádzam z tohoto článku
https://pctuning.tyden.cz/hardware/disky-cd-dvd-br/62177-co-je-to-nas-a-na-co-se-hodi-mit-maly-server?start=3
A tam píšu, že SSD mi nijako extra nepomôže a zasa toľko peňazí nedám, aby som tam kúpil dve 6TB SSDcka. A preto sa aj pýtam, lebo by som rád zistil ako funguje to SSD ako cache, lebo moje deti sú si schopné napr pustiť všetci traja tú istú časť Harryho Pottera každý na svojom PC. To čo máme momentálne na diskoch keď zlucim, tak to vychádza na cca 4TB. Takže tých 6TB je aj s nejakou rezervou(nové fotky, nové filmy, seriály).

Veď to SSD práve chcem, aby to bolo čo najsviznejsie. Čo som sa dočítal na synology.com , tak ak tam dám jeden SSD, tak cache bude iba na read. Ak to dám dva, tak to bude cache aj na read aj na write. Len v podstate potrebujem doladiť veľkosť tej cache. Ale ako som zisťoval, tak to mám zapojiť bez cache a po určitom čase používania my to samé ponúkne veľkosť cache akú by som ideálne potreboval.

Máš pravdu, ale ja ak skúšam nové, tak skúšam. Pred X rokmi som skúšal dva SSD v Raid 1 poly a to boli nejaké intelie 40GB jedny z prvých. Aj som skúšal 2xGTX 580 SLI a rozlíšenie Skyrim na troch FulHD monitoroch(a to mi ficalo, ešte som mal aj gts450 čisto na pHysX). Proste priekopník veci čo sa neujali jméno mé. A samozrejme, že mi to.tu všetci vyhovárali, ale niekto to hlot skúsiť musí. Pomoze skúsenosťou ostatnim.