Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem změna proměné v php přes odkaz ?

Potřeboval bych poradit se syntaxí PHP.

Tohle bych chtel použít do menu:
<a href="index.php?p=stranajedna">prvni strana</a>

do čeho mam vložit obsah strany jedna aby se mi pak zobrazil v <?php $obsah=""; include "nevim co, asi.php(txt)";?>

Problem je v tom že nevim jak změnit proměnout toho include na jinou, odkazem.

EDIT: v tutorialech sem to nenašel už to hledám dva dny

Když to má teda taková bezpečnostní rizika, nechci aby někdo uplně jednoduše procházel obsah serveru.
Myslel sem že by to šlo takhle pěkně udělat, potřeboval bych poradit v tom jak v layoutu stránek udělat menu které by měnilo jen obsah aby se nenačítal layout pořád dokola.

nechci aby někdo uplně jednoduše procházel obsah serveru

Nemá to nějaká velká bezpečnostní rizika, pokud to dobře uděláš, duležité je "nefláknout" do funkce include
proměnnou, kterou nějakým zpusobem nekontroluješ (tedy jestli patri do tech co znas ci jestli NENIz ciziho webu)
protoze v opacnem pripade ti do www.xx.com pripise nekdo neco jako http://www.xx.com?stranka=http://www.jehostranka.co m/osklivy_kod_v_php a to se vlozi do include a interpretuje PHP. a to uz je pruser. Tedy riziko neni udelat to timto zpusobem, riziko je udelat to blbe timto zpusobem. Tedy nedávat do include to co mohl zadat uzivatel a nevis o tom, ze je to neskodlive.. jak se to osetri v tom mas volne ruce.

jo a neodpovedl jsem vubec na tu citaci - s prochazenim serveru to ma spolecne jen malo - tedy utocnik (vyse uvedeny problem) by klidne mohl podstrcit tam svuj script na vypis souboru, jiank prochazeni adreasru je nastaveni apache a pripadne (ne)existence index.htm/html/php/jsp defalut.asp...

šlo by to napsat takhle ?

<a href="index.php?p=hlavni">Hlavní strana</a>
<a href="index.php?p=druha">Druhá strana</a>
<a href="index.php?p=treti">Třetí strana</a>
<a href="index.php?p=ctvrta">Čtvrtá strana</a>

<?php
if($_GET['p']==hlavni)
{ include ['$p.".txt"']; }

elseif($_GET['p']==druha)
{ include ['$p.".txt"']; }

elseif($_GET['p']==treti)
{ include ['$p.".txt"']; }

elseif($_GET['p']==ctvrta)
{ include ['$p.".txt"']; }

else
{ include "hlavni.php"; }
?>

popřípadě jak to opravit, co dopsat, aby nebylo bezpecnostni riziko ?

to je z bezpecnostneho hladiska samozrejme najlepsie co moze byt (akurat to nie je univerzalne - budes to menit furt ked pridas nejaku dalsiu stranku), ale mas to zle, a robis to zbytocne zlozito. Ak ti to staci tak ako si nacrtol, tak:

<?php
$stranka = $_GET['p'];
if($stranka == "druha" || $stranka == "treti" || $stranka == "ctvrta")
{ include($stranka."php"); }
else
{ include("hlavni.php"); }
?>

Netestoval som ale snad tam nie su ziadne synakticke chyby