Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Vypadok serverov 15.5.2021

Zajtra nas caka presun v ramci mesta do novej serverovne, takze bude planovany niekolkohodinovy vypadok celeho webu, ci inych sluzieb, ktore poskytujeme.
K postupnemu vypinaniu by malo dojst cca od 9:00.
Planovana doba odstavky tak 2-3h.

V dnešnej dobe taký dlhý výpadok webovej služby kvôli takémuto dôvodu? To žijete v archaickej dobe, kedy Vám web beží na jednom stroji, ktorý škálujete vertikálne? A teda ani vôbec nevyužívate kontajnery?

Len tak bokom predpokladám že backend je PHP (Apache) + MySQL?

Ano v dnesnej dobe bezime na vlastnych serveroch, ktore bezia vo vlastnom clustri a ked ten cely cluster fyzicky prenasas tak to spravim naraz a nebudem to robit po jednom servri a migrovat to online.
Co ma s tym spolocne kontajner netusim, keby bezime na kontajneroch mame uplne rovnaky vypadok.
Btw ty si nejaky nas prispievatel, ci platiaci zakaznik za nejake sluzby, ze sa tak rozculujes nad dlzkou vypadku?
Nevsimol som si.

Ja osobne dockerom ohladom vykonu neverim.

A cemu prosim te neveris? Poradnicka je uplny houby. Urcite nemate stovky milionu requestu denne. Docker v kombinaci s Kubernetes pouzivaji i velike firmy s trafikem, o kterem se poradne ani nezdalo...:-)

Ja treba pracuju na systemu, kde tech 100 milionu requestu za den mame. Je tam docker, kubernetes, java, oracle (10+ petabajtu dat) a ruzne jine nerelacni databazky na cachovacich mezivrstvach...

My sme z nasej strany spravili vsetko...poradna dostala novy server, bezi na SSD, v ramci VM ma najvyssiu prioritu.
Viac spravit nevieme/nechceme, kedze dlhe roky bola dotovana z nasich sukromnych penazi a teraz tvorime rocne naozaj len symbolicky zisk.
Ano je tu moznost upravy po sw stranke, napriklad optimalizaciou db, ale tomu za prve nerozumiem, za druhe absolutne doverujem nasim bratom v triku, ze urobili to najlepsie co vedeli a o ich profesionalite nepochybujem.

Dnes som si prepocitaval schvalne PLESK na Amazone a vyslo mi, zeby sme platili asi 4x viac ako teraz.
Samozrejme su lacnejsie firmy a ponuky, ale vzhladom na to, ze mame radi veci pod svojou kontrolou zatial sa tejto teme vyhybame.
Serverovnu ma bratislavsky los kusok od domu, bude tam mat 24h pristup, ja tam viem byt do 2h keby daco...to je velky rozdiel oproti tomu mat to niekde vo virtualite v nezname.
Ale je pravda, ze pred asi 2 rokmi som sa zucastnil projektu u zakaznika, kde sme planovali prechod na SAP.
HW by stala asi 100k, kdezto prenajom rovnakeho vykonu na nete vysiel na tusim 1000 eur/mes, co je neskutocny pomer a ukazuje sa, ze mat vlastny hw sa coraz viac nevyplaca.