Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailemVyřešeno Výměna HDD v notebooku - přijdu o data na novém HDD při instalaci operačního systému?

Odešel mi notebook. Údajně je v háji disk HDD. Mám jeden HDD z minulého notebooku. Udělal jsem z něj externí disk na zálohy. Když ho teď vezmu, vložím do notebooku, který chci opravit a znovu zprovoznit, přijdu o data, která na něm jsou? Budu muset vložit flešku s operačním systémem, který budu chtít na HDD nainstalovat a nejsem si jistý, jestli při tom procesu dojte k formátování disku a přijdu o data na něm uložená?

vůbec do notebuku nestrkej starý hdd
- o ty data obvyklým postupem instalace přijdeš
- staré pomalé hdd nemají v notebuku co dělat, na mechanické disky už zapomeň, to je pazourek.

potřebuješ minimálně totok:
https://www.mironet.cz/gigabyte-ud-pro-256gb-ssd-25quot-sata-r-550mbs-w-530mbs-iops-98k-89k-5y+dp465271/
https://www.mironet.cz/samsung-870-evo-250gb-25quot-mlc-rw-560-530-mbps-iops-98k-88k-mtbf-15mh-5y+dp473721/

bomba je totoť totok:
https://www.mironet.cz/crucial-mx500-1tb-tray-ssd-25quot-7mm-sata-iii-cteni-560mbs-zapis-510mbs-5y+dp467424/

Díky všem za radu. Já už mám nový notebook. Takže 2.500,-Kč za nový disk se mi nechce dávat. Mám doma prostě HDD cca 4 roky starý a jeden notebook cca 3 roky starý bez HDD, tak jsem to chtěl dát dohromady. Aby to bylo funkční jako druhý notebook. Nikoliv pro hlavní používání. Zálohy mám vždy na dvou externích HDD, kdyby se jeden rozbil.

chapu. nabizel jsem vyse ssd 250gb slusnych znacek kolem 1000-1100.
i kdyz mas ke staremu mechanickemu disku citovy vztah, jeho pouziti od win7+ nedoporucuju, je to zpomalujici kram.
ze jsi neuvedl ani jeho typ znamena, ze je zahrabany ve skrini a tam ma taky zustat.

a pokud se musis ptat na instalaci bez smazani starych zaloh, je skoro jiste, ze to neni cesta pro tebe. proto novy disk a to je dnes uz jen ssd.

Vždycky jsem měnil pouze celý notebook, nikdy jsem se tak do ničeho nehrabal, tohle by byla prvotina. Ale na youtube jsem viděl návod, že je to na pár minut a zvládne to každý. Tak jsem byl překvapený. Mám doma nepoužívaný HDD a nepoužívaný notebook, tak jsem si řekl, že na základě toho videa to zkusím.

HDD TOSCHIBA MQ01ABD100

5400RPM, to bude stroj!

Ze studijních důvodů a pokud tě láká si to vyzkoušet, tak jdi do toho. Nic na tom není a něco se přiučíš. Ale určitě bych si nehrál takhle s diskem na kterém jsou data o které nechceš přijít, protože se ptáš tak, že o ně přijdeš :) Nic ve zlém, vlastní zkušenost:D

Přesně tak, chci to vyzkoušet. V první chvíli jsem nepřemýšlel vůbec o opravě a rovnou koupil nový notebook. A teď, když jsem zjistil, jak to s tou výměnou HDD je, tak to chci zkusit. Než mít doma HDD a notebook a nepoužívat ani jedno. Data mám uložená i na druhém, daleko větším, HDD jako zálohu. Ptal jsem se jen proto, že tam mám pár drobností, které si tedy musím přehodit ještě, když se to vymaže. Ten starší bych nepoužíval na internet, ale pouze občas na nějaké drobnosti. Není problém, potom si ještě zpět nahrát ty zálohy z toho většího HDD, abych je měl opět 2x, kdyby jeden HDD zase klekl. Děkuji všem za radu.

MQ01ABD100 : bohuzel to je ten tragicky pripad, 5400ot disk jedine jako usb/k telce, ale na system je to pomale.

1000kc na ssd snad dokazes vydelat, nebo reknes jeziskovi za vysvedceni.

jeste k lepicum nalepek: to jsou obskurni znacky jako goodram, intenso a podobne lowendy.
kdyz vyrobce umi k radici pouzit ddr cache, pak vi jak jeho firmware funguje a je celkem fuk jestli radic a pameti nakupuje nebo ma vlastni.