Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem SSD Disk 128 GB Kingston - Nefunguje funkcia ready boost

Od stredy 26.05.2021 mi nefunguje v systéme funkcia ready boost, win 10 eviduje môj ssd disk ako vymeniteľné usb zariadenie a nie ako klasický SATA Disk. Funkcia prestala fungovať z novou aktualizáciou win 10 - 21H1. Crystal disk info mi vypisuje že ssd disk je v dobrom stave. Ukazuje mi že disk má rozhranie Serial ATA, režim SATA/600. Čítanie je 553 MB/s a zápis je 224 MB/s. Netuším čím to je ale riadne sa ssd spomalil po aktualizácií. HDD Toshiba tiež klesol na zápis 199 MB/s a zápis 189 MB/s. Dá sa niečo urobiť, neviem dohľadať ani novšie ovládače toshiba. Toshiba aj Kingston majú ovládače z 2006 roku. SSD mal pôvodne rýchlosť čítania 560 MB/s a zápis bol 450 MB/s a HDD mal rychlosť čítania 350 MB/s a zapis 310 MB/s. Viete mi poradiť ako získam pôvodnú rýchlosť mojich diskov?

to mě docela fascinuje: nejnovější windows10 nedokážou rozeznat že běží třebas na laciném stupidním ssd a chtějí použít nesmyslnou funkci ready boost = cachování na mnohem pomalejší flashce?
to už mrchosoftu úplně hráblo?
jestli nejde o notebuk, doporučuju ssd přepojit na jiný sata port (ale s nejnižším číslem), ať si ho windows musí nadetekovat znovu.

jinak nepíšeš jak je 120gb disk zaplněný, i to může souviset s přístupovými časy.
ovladačem je chipset driver, už 20 let.
intel pro sata disky kromě toho vydává další "matrix driver", který každou chvíli přejmenovává a o jehož funkčnosti jsou pochyby (protože hdd a zvláště ssd mají vlastní cache a vlastní řadič pro zápis, nějaké předžvýkání dat nemá velký smysl)

konkrétní typy disků tajíš, zřejmě jsi tu poprvé.
takže tip: jen nemoudrý člověk dělá mrchosoftu pokusného králíka a nechá si nutit zbytečné aktualizace driverů. dále zbytečné aktualizace nevýznamných funkcí ihned po zveřejnění, bez odložení těch zmetků o co nejdelší dobu.
a když už měříš něčím rychlost, zaměř se i na softwarové zpomalovače, co sis nacpal do systému. tímto zdravím stupidní antiviry všech možných tajných verzí.

Nic o flashce nepise. Mne to taky nejprve implikovalo, ale v jeho pripade buh vi co, kde videl.

---

Jinak SSD jako odpojitelne zarizeni to byva, kdyz je pripojene jako AHCI, coz je spravne. Pripojeni jako klasika SATA se zadne jako odpojeni nenabizi. Jenze to se nastavuje v BIOSu a musel to teda zmenit na svem PC tazatel a i je divny, ze mu to prezila aktivace Windows, pokud je teda nema crackle.

V biosu som nič nemenil, ssd je zapojený v porte 1 a hdd v porte 2 ostatné sata porty disky nepodporujú. Do biosu nezasahujem, a na vymeniteľnú jednotku sa zobrazuje od aktualizácie systému win 10. Žiadna Flaska, ssd disk je zapojený v sata porte 1 ale win 10, ho z nejakéj príčiny začal rozpoznávať ako vymeniteľný usb disk.

Jinak SSD jako odpojitelne zarizeni to byva, kdyz je pripojene jako AHCI, coz je spravne. Pripojeni jako klasika SATA se zadne jako odpojeni nenabizi.

V BIOS UEFI stejne pro systemovy disk jina moznost jak AHCI a RAID neni, a pro odpojovani ostatnich at SATA nebo eSATA disku se nastavajue pro odpojeni zachodu "Hot_PLUG".
Nejaky ready boost je stejne k nicemu.

Ale vidim ze z aktualizace 21H1 maji vsichni velkou radost :-)

HDD Disk je Toshiba 1 GB, 3,5",SATA III, 7200 ot., 64 MB Cache, 60% zaplneny. SSD Disk je Kingston 128 GB, 2,5", SATA III, 50% zaplnený. Čo sa týka driveru Max, skušal som nainštalovať ale zakaždým skočí nepodporovaná platforma. Pri sťahovaní som zadal win 10 64x ale aj tak nepodporovaná platforma.

Čo sa týka driveru Max

nic takového jsem nepsal. neinstalovat!

pořád tajná základní deska, takže není jasné jaké konkrétní ovladače k tomu výrobce nabízí.
obecné názvy disků jsou k ničemu, konkrétní typ ukáže správce zařízení nebo třeba crystaldiskinfo.

jen doufám, že systém není nainstalovaný na hdd, z ssd používá jen něco a teď při vadné detekci odpojitelného média zvažuje využití readyboost. dost nesmyslná je proto už ta stížnost v dotazu, že windows tu funkci přestal s updatem používat - nikdy o ní nesměl vědět!
proto měla následovat kontrola v biosu, že všechny sata disky mají vypnutý hotplug.

druhý pouze datový disk ať je zapojený v desce třeba v sata4. když se (doufejme systémový) ssd chová zmateně, přepojit ho mezi sata1 a 2. a nastavit správně boot v biosu.
nebyl doufám bootloader kdysi na starém hdd a ssd dokoupen teprve později?
odkud bootuje systém je vidět ve správě disků: diskmgmt.msc ... možná by bodnul screen, kde bude vidět celý popis c:

ad ty snižující se rychlosti: o antivirech nepadlo ani slovo, předpokládám že tam žádné nejsou a všechno zpomalení mají na svědomí jen pochybně se přepisující ovladače přes winupdate.

intel rst je právě to co nepotřebuješ. vypadá, že je níž v sekci "sata" pod novým názvem "Intel RAID/AHCI"
je to tak, v Install\English.ini píšou: "Title = Intel Rapid Storage Technology Driver software".
ale význam tohoto ovladače je celou dobu sporný. pokud tě baví sledovat zapisovací rychlosti, můžeš zálohovat systémový oddíl a otestovat před a po.
případně změřit rychlosti s a bez hdd.

při instalaci samozřejmě záleží na pořadí, už 20 let: 1.chipset driver, 2.doporučen restart, 3.zbytek už bez pořadí.

otázkou je, proč se tvé windows rozpomněly na zastaralou nesmyslnou technologii readyboost, která byla zavedena v době malých ram 1-2gb.
zvlášt když do w10 mrchosoft zavedl pro změnu kompresi paměti (která od 4gb taky nemá smysl).
nuda to připomíná zmínkou o dodatečném přidání ssd a vadné cestě starého bootloaderu, bylo by to vidět i ze screenu diskmgmt.msc

ještě tip:
doporučuju spustit program AS SSD Benchmark, který ukáže, jestli je použit správný ovladač a zda jsou správně zarovnané bloky na velikost 4k.
třeba https://it.cestuji.info/optimalizace-w7-pro-ssd.php

Systém bol načisto nainštalovaný na HDD do sekcie F ale pomocou aplikácie Macrium skopírovaný na SSD

ať už je tím myšleno cokoliv nesmyslného, systém měl být nainstalován přímo na čistý nerozdělený ssd, rovnou z boot média a ne z běžících windows (ideálně s odpojeným starým diskem), nic klonovacího dodatečného od macrium by nebylo potřeba.
podle výčtu oddílů jde nejspíš o gpt rozdělení disku a je otázka, co se podařilo korektně přenést přes macrium. přitom je to zbytečná cesta.

AS SSD Benchmark 2.0.7316.34247
------------------------------
Name: Kingston-128
Firmware: T190429
Controller: iaStorA
Offset: 593920 K - OK
Size: 119,24 GB
Date: 30.05.2021 13:18:47
------------------------------
Sequential:
------------------------------
Read: 503,49 MB/s
Write: 383,90 MB/s
------------------------------
4K:
------------------------------
Read: 19,78 MB/s
Write: 92,10 MB/s
------------------------------
4K-64Threads:
------------------------------
Read: 127,02 MB/s
Write: 54,54 MB/s
------------------------------
Access Times:
------------------------------
Read: 0,100 ms
Write: 0,260 ms
------------------------------
Score:
------------------------------
Read: 197
Write: 185
Total: 485
----------------------------
Pozeral som aj do biosu, pri ssd aj HDD je nastavený AHCI režim.

podle výpisu si program myslí, že to máš dobře.
obrázek bývá výstižnější než mnoho slov, používá barvy, ale co už.
iastor je intel ahci ovladač sata disků, čili odpovídá biosu a je to správně.

zato screen z nějakého normálního partition manageru, v nejhorším i ze správy disků, tu furt jaksi chybí.
aspoň v nadpisu dotazu reklamuješ funkci readyboost a mi není jasné, co by v tom pc měla dělat, na rychlost ssd neměla vliv, byla to jen cache pomalého disku při nedostatečné ram.
je snad v prohlížeči událostí (eventvwr.msc) nějaká chyba související s readyboost? kromě domněnky o rychlosti nepíšeš, v čem ti chybí a kvůli čemu se vlastně měla spouštět.

že windows považuje tvůj ssd za odpojitelný je na pováženou, když bios mu nic takového neříká.
nevysvětlený je tvůj postup instalace windows na nový ssd, se kterým mohla souviset představa systému, že má k dispozici nějaké cachovadlo.
ale proto jsem navrhoval novou detekci disků tím, že je přepojíš na jiné sata pozice - nevypadá, že bys to četl nebo měl snahu to změnit.

Písal som už SSD je zapojený v sata porte 1 a HDD v sata porte 2. Systém bol načisto nainštalovaný na HDD do sekcie F ale pomocou aplikácie Macrium skopírovaný na SSD. HDD bol následne kompletne vymazaný. Pozeral som do Biosu a pri oboch diskoch sú hotpluigy vypnuté. V správe diskov je SSD Rozdelený takto 579 MB-vyhradené systémom, 110 GB - Zavádzací, Strankový súbor, súbor pri zlyhaní, Primárna oblasť. 518 MB - Oblasť obnovy systému a 8 GB - Nevyhradené systémom. Antivír používam už len Windows Zabezpečenie. Občas nainštalujem antimalawarebyes. Porty Sata 3 - 6 sú norma od ostatných výrobcov a z nejakého neznámeho dôvodu, disky na nich nefungujú len DVD Mechaniky.

Na aktívny a primárny oddiel pevného systémového ssd, na ktorom je nainštalovaný OS, nie je možné túto funkciu spustiť. Nebolo to možné nikdy, od OS Vista/W7/W8/W10*

https://en.wikipedia.org/wiki/ReadyBoost

Moja úvaha znie:
Je možné, že si mal v prvopočiatku, ako každá druhá lama, nainštalovaného bootmanažéra so zavádzacím, nultým sektorom, na pevnom hdd s aktívnym oddielom (skrytý, bez písmena v gr.prostredí W10) a samotný OS W10 bol nainštalovaný na SSD, ako primárny oddiel. Teda inštalácia bola vykonaná krížom-krážom. Po odpojení hdd s by ti nenaskočil OS, lebo by nenašiel Bios zavádzacie dáta.