Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailemVyřešeno TV do 2000€/50000kč

Dobrý deň, vyberám nový TV a neviem sa rozhodnúť či je OLED tá správna voľba alebo nie. Nemám skúsenosť s OLED TV, mám skúsenosť s OLED tabletom a mobilom, môžem to porovnávať? Mal som mobil s OLED panelom viac ako 4 roky a žiadny vypálený obraz(burn-in). Teraz mám už vyše roka tablet s OLED panelom ktorý rovnako nemá tento problém. To čo som našiel na webe ma ale znepokojuje pretože tých testov a názorov je kvantum a mnoho poukazuje nato že je to problém. Teraz mám LED TV(výrobca neudáva či sa jedná o VA/IPS alebo niečo iné) ale obraz mi v porovnaní s OLED panelom na tablete príde úplne niekde inde. Dokonalá čierna je niečo čo by sa mi v prípade TV veľmi páčilo. Zatiaľ mám favorita tento https://televizor.heureka.sk/lg-oled65cx/ a ak by nebolo tej kritiky na burn-in tak okamžite je to pre mňa jasná voľba. Čo sa používania TV týka, ja si občas pozriem nejaký film/seriál kde je neustále iný obraz a nepozerám to cez TV stanice čiže tam nie je nikdy statické logo. Ostatný v rodine ale pozerajú aj TV stanice a v priemere to môže byť celkové využitie tej TV na úrovni 4 až 8 hodín denne.

Řešení:

ktorý proste zapnem a používam akokoľvek bez rizika poškodenia obrazu

A proc by mel byt OLED rizikovy ? Vypalovani obrazu se zminuje jen proto to, ze u nektereho specifickeho uzivani k vypalovani dojit muze, kuprikladu na OLED panelech v obchodech kde sviti nejake logo treba mesic v kuse, nebo kdyz pouzivas TV jako zobrazovac fotogalerie (obrazek ktery na TV sviti nepretrzite), neni to tak ze by se ti neco vypalovalo kdyz se divas na TV nebo mas pustene menu TV. Krome toho, jsou ted mene nachylnejsi jak u prvnich modelu OLED.

Zvol to, co tobe vyhovuje nebo se ti libi vic.
U QLED coz je v zaklade normalni LCD panel VA s filtry, tak sebou prinasi i jeho nedostatky jako podstatne horsi uhel pohledu coz uvidis kdyz se na gauci trochu pohnes, ale lepsi o proti OLED budes mit kuprikladu jas (ale i zde se OLED hodne zlepsil), viditelnejsi blooming, nizsi contrast ktery jde hlavne videt vecer kdyz mas v mistnosti tmu kde jde kvalita podsviceni lepe pozorovat, u QLED ti bude svitit cela obrazovka, i cerna barva.
Lec QLED jsou dnes s dobrym zadnim podsvicenim velmi slusne, takze s QLED vylozene chybu neudelas.

Řada CX je velmi dobrá a velmi korektní volba pro OLED. Kdybych už před nějakým časem nekoupil OLED od Philips, koupil bych dnes CX.
Rozdil mezi OLED a LCD = vše ostatní (IPS, VA/QLED, PLS, PVA etc) je ten že LCD musí byt konstantě podsvícen aby šlo na obrazovce něco vidět, obrazovka typu OLED rozsvěcuje každý pixel zvlášť proto muže dosáhnout v podstatě nekonečné černé (kontrastu).
I když teď TCL uz vydalo televize LCD s mini-LED které podsvěcují obrazovku (několik stovek zón), OLED jich disponuje několika miliony :) Samozřejmě u OLED nemusíš mít ani obavy o únik světla nebo nerovnosti podsvícení.
Z toho vypalovaní obrazu také nemusíš mít obavy, jestli nemáš zobrazené logo (rozsvícené jen některé pixeli) snad par dní v kuse, tak to nemusíš nejak řešit.

Koľko rokov máš OLED TV? Ak je to naozaj otázka dní čo sa týka toho času nato aby sa vytvoril burn-in tak potom to je v pohode. Myslím že nikdy nebude na TV zobrazený statický obraz respektíve logo dlhšie ako 3-4 hodiny.

Vďaka za info. Pôjdem si pred kúpou ešte pozrieť niekam do predajne porovnanie s QLED, ak tam bude očividný rozdiel tak zrejme pôjdem do toho OLEDu. Pozrel som si dnes napríklad toto https://www.youtube.com/watch?v=E6VQu9GCs3s kde ukazuje že za 5 rokov má ten TV zasebou 5500 hodín čo odpovedá cca 4 hodinám denne. Žiadny burn-in... Navyše aj celkom logicky hovorí o tom že vzhľadom nato koľko kusov takých TV už bolo vyrobených a zase OLED tu je snami už predsa len dosť dlho tak kebyže to bol fakt taký veľký problém už dávno by to ľudia nekupovali a nepredávalo by sa to. Z môjho pohľadu to znie logicky.

Našiel som ešte novší model LG OLED C1, nie je lepšie vziať rovno to najnovšie? Cenovo je trocha drahší no vyzerá že má zopár vylepšení ktoré by mohli stáť zato.
Zablúdil som aj do Samsungáckej sféry falošného OLEDu s názvom QLED :)
Táto technológia v základe ma nezaujala až na najnovší QLED NEO ktorý disponuje podsvietením miniLED. Podľa videa na YTB to vyzerá zaujímavo https://www.youtube.com/watch?v=il75C47rarM
V niečom je ten obraz už dokonca lepší ako OLED. Pozeral som to na tablete s OLEDom a LG TV OLED bol niekedy až príliš temný a skrýval detaily. Rovnako zase aj ten QLED pri iných scénach použil až príliš agresívny Local Diming. Obrazovo je to už ale veľmi blízko kvalite OLEDu a síce už mám jasno v tom že burn-in nie je až taký problém. Hovorím si či stojí zato kupovať OLED o ktorý sa treba starať alebo QLED ktorý proste zapnem a používam akokoľvek bez rizika poškodenia obrazu.

ktorý proste zapnem a používam akokoľvek bez rizika poškodenia obrazu

A proc by mel byt OLED rizikovy ? Vypalovani obrazu se zminuje jen proto to, ze u nektereho specifickeho uzivani k vypalovani dojit muze, kuprikladu na OLED panelech v obchodech kde sviti nejake logo treba mesic v kuse, nebo kdyz pouzivas TV jako zobrazovac fotogalerie (obrazek ktery na TV sviti nepretrzite), neni to tak ze by se ti neco vypalovalo kdyz se divas na TV nebo mas pustene menu TV. Krome toho, jsou ted mene nachylnejsi jak u prvnich modelu OLED.

Zvol to, co tobe vyhovuje nebo se ti libi vic.
U QLED coz je v zaklade normalni LCD panel VA s filtry, tak sebou prinasi i jeho nedostatky jako podstatne horsi uhel pohledu coz uvidis kdyz se na gauci trochu pohnes, ale lepsi o proti OLED budes mit kuprikladu jas (ale i zde se OLED hodne zlepsil), viditelnejsi blooming, nizsi contrast ktery jde hlavne videt vecer kdyz mas v mistnosti tmu kde jde kvalita podsviceni lepe pozorovat, u QLED ti bude svitit cela obrazovka, i cerna barva.
Lec QLED jsou dnes s dobrym zadnim podsvicenim velmi slusne, takze s QLED vylozene chybu neudelas.

Zdravím, novú TV som ešte nekúpil hlavne pretože ceny padajú. Ceny za modely LG CX idú dosť rapídne dole s príchodom C1 ktoré už tiež trocha padli od uvedenia na trh. Tak ušetrím pár stoviek ak počkám a kúpim niekedy v jeseni :-)
Stále ale nie som rozhodnutý či je vhodnejšie kúpiť staršiu sériu CX alebo novšiu C1. Mám záujem o veľkosť 65" a rozdiel v cene je tam aktuálne cca 500€.
LG OLED65C1 2000€
LG OLED65CX 1500€

V jeseni by to mohlo klesnúť ešte o pár stoviek a tiež beriem do úvahy že k novšiemu C1 modelu je zadarmo darček Xbox Series S ktorého cena je cca 300€ takže ak by som ho rovno po kúpe predal nakoľko nič také nepotrebujem tak mám ako keby cenu rovno o tú sumu nižšie...

Do TV sa nerozumiem až tak veľmi dobre preto neviem zhodnotiť či tie vylepšenia nového modelu C1 za to stoja alebo nie. Čo som si pozrel porovnanie tak tam je novší CPU, ovládač a zopár ďalších menších vylepšení. Stojí to ale za ten príplatok oproti modelu CX?