Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Je potrebné vymeniť router?

Zdravím, doma máme problém ktorý začal asi pred mesiacom, zariadenia ktoré sa pripájali k domácej sieti normálne, sa zrazu nie vždy chcú pripojiť, zaznamenali sme tento problém pri wifi pripojení, donedávna sa nechceli pripojovať rôzne smartfóny, no dnes sa nechcel pripojiť notebook.

Môže to byť tým že router je starší ?

Alebo tým že máme príliš veľa zariadení a nepripojí viac ako 20 zariadení? (televízor a smart TvBox -> káblom) , (5 mobilov,tablet,sušička,klima,smart žiarovky,zastrčky a čidlá -> wifi).

Ak by trebalo nový router, vedeli by ste mi poradiť nejaky model ktorý by to utiahol?

Mozna ze jen dhcp neumi priradit a rezervovat vice adress, zkus IP range trochu rozsirit nebo obnovit.
Ale na tolik zarizeni by to chtelo mozna neco vykonejsiho, podle toho co pripojujes bych zvolil neco s MU-MIMO a 2T2R.
Za predpokladu ze mas nejaky noramalni internet.

ano. krámy laciných značek nemají na to, utáhnout všechno na wifi. ten wr841 skutečně nestíhá.

řešením může být přechod na novější tplink (ac norma), které zároveň mají podporu mesh a tím mohou rozložit zátěž wifi klientů mezi více ap.
nebo to risknout s jedním výkonnějším modelem a doufat že má lepší procesor i na wifi: https://access-pointy.heureka.cz/tp-link-archer-c6u/
další možnost je změna značky za něco pořádného: mikrotik, ubiquiti. ale u nich bývá trochu válka s nastavením.

tak podle filtru ten mesh podporuje taky: https://www.tp-link.com/cz/home-networking/wifi-router/?filterby=4809%2CAND%7C5876

=> Môže to byť tým že router je starší ?
Veľmi málo pravdepodobné. Rušenie býva najčastejším problémom nepripojenia. Ak máte ovšem na mysli skutočne nepripojenie, pretože niekto nepripojeniu hovorí to, keď nejde internet, pričom pripojené je to normálne.
A je to ešte 15x zložitejšie, pretože rušenie vplýva aj na druhú stranu, teda mobil, TV, počítač a tak podobne.

jenže to připojuje na dětský router wr841. a ten tolik wifikrámů reálně neutáhne.
myslím že popisuje stav, kdy připojení je nespolehlivé - a celkem mu nejde o to, jestli se snad žárovky připojí na internet. ale nevidí je ve své domácí síti z mobilu. (i když známe číňany: ty žárovky má v čínském cloudu)
klidně to může být rušením od vysílání jiných ap, ale výsledkem je, že to starý tplink se stejným broukem jako totální lowend wr741 nedává.

Existujú staršie podstatne detskejšie routre, ktoré mnohí používali ako AP pre vesnickú wifi ako napr.
Asus WL-500g alebo Compex WP54AG a nebol žiadny problém ani s 30 klientami. To preto, lebo vo vonkajšom prostredí to funguje inak ako v byte, kde sa signál odráža od okolitých predmetov (stien) a keď prechádza cez prekážky je to ešte horšie. Hodne záleží na wifi hardware klienta a jeho driveri. Tiež na tom ako je nastavený router. 20/40MHz, šifrovanie a podobne. Jednoanténové wifi má lepší dosah, viac anténové wifi vie zase lepšie vyrovnávať hluché miesta, ale má menší dosah.
Vo vnútornom prostredí sa klienti ovlivňujú navzájom niekedy až tak, že si navzájom znemožňujú pripojenie, alebo jeden druhého vykopne zo siete. Tu som to odmeral: https://ibb.co/vq1Y51J
Je tam vidieť pokles linkovej kvality s odpojením keď začal vysielať klient za stenou napojený na rovnaký router. Je to merané na klientovi. Zisťoval som prečo sa náhodne odpája.

já to beru. i tak jsou značky, které se s tímto wifi pozadím vypořádají lépe. ale fak pořád myslím jen prostředí v bytě.
anebo novější routery - s lepším výpočetním výkonem si povedou lépe než lowendy wr741/841.

při tom počtu wifikrámů jsem každopádně pro náhradu starého routeru.
jestli použije více ap nebo procesorově výkonnějšího brouka - nejlépe asi oboje. laicky mi líp vychází ten c6u.

starý router nevyhodí. jak tu domácnost vidím, bude se mu hodit jako další ap do garáže nebo na zahradu, tam ho jako když najde.

Výpočtový výkon nie je pre problémy s pripojovaním dôležitý. Ak už teda, tak by som pre pásmo 2.4 GHz a pre rýchlosti do 220 Mbps doporučoval Mikrotik a to preto, lebo pre toto pásmo má najlepšie vyriešenú anténovú časť zo všetkých routrov na trhu (okrem UniFi). Pre pásmo 5 GHz Mikrotik už nie je veľká výhra. Pre minimalizovanie problémov s pripájaním je dosť vhodné zmeniť zaužívanú predstavu, že jeden router stačí na všetky priestory v byte včítane pivnice a podkrovia.