Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Windows 10 - Optimalizace pro HDD?

Dobrý den,

Už chápu, proč na všech laptopech je SSD. Po upgradu na Windows 10, to HDD (viz zde) vůbec nestíhá.

Přihlašovací obrazovka se objeví až po půl minutě, další půl minutu trvá než se to přihlásí a Windows kompletně načtou (i bez aplikací třetích stran), nastavení občas na 10 sekund zamrzne a vypíná se to taky docela dlouho.

Vypnul jsem průhlednost i animace a nepomohlo.

Znáte, prosím Vás, nějaké tipy, jak to urychlit?

Děkuji

Lehota 30 sec. do grafického prostredia W10 od Bios?

nezmýlil si sa v prípade ložiska hdd? Určite áno, šáliš, neverím.

Bežne trvá pri 5400 ot.min, po čistej inštalácii bez obslužného SW, naskočenie OS W10 min. do 1,5min od Biosu.

-------------------------------------
Jediná múúúdra a objektívna rada znie:

Po načítaní OS do RAM, uspávaj PC výhradne do rýchlej RAM, ani nie do hiberfile, (powercfg -h on), vypni

Máš svoje PC na pomalom hdd cvrknutím do klávesnice, myši, rozžatý, ako kalkulačku aj pri slimačom hdd v prípade, ak si nastavíš v Bios S3 a spol.

----

práve mi skrslo na um, že ak si macher znalý OS, kernel apod.

https://www.disktrix.com/

je možné na ložisku presunúť sektory jadra, boot, a spol. tesne na okraj rýchlych polotní hdd. čím sa mierne zrýchli ich načítanie.

Lenže ak nevieš čo robíš, nevyznáš sa v priorite bootu, rozhasíš si systém.

Nejsi na Poradně první den, tak už bys mohl vědět, jak položit dotaz.

Ten upgrade proběhl z nějakého tajného zasviněného systému nebo jako čistá instalace?

Konfiguraci prozradíš?

Ovladače pro W10 existují a někdo je nainstaloval?

Nějaký vážný důvod, proč se upgradovalo?

A nějaký další vážný důvod, proč v roce 2021 používat na systém plotnový disk?

HDD nemůže být tak rychlý, jako je SSD.
Správce úloh - Po spuštění - kolik tam máš programů?
Počet služeb, které se zbytečně spouštějí automaticky spolu s Windows taky ovlivňuje délku startu.
Je počítač prost virů, malware a adware?

Pres Crystaldiskinfo se mrkni jestli je HDD ok a pokud ano, dej pro jistotu checkdisk ve Windows a potom spust uplnou defragmentaci. Melo by to pomoct.

Tata na notasu taky nema SSD a Win10 behaji docela svizne, samozrejme rychlost SSD se dosahnout neda. Takze usetrit si na SSD ti mohu jen doporucit. (Ja tatovi SSD doprat nechci, protoze ten jeho notas je uz stejne starej krap, tak na nej takhle spis tlacim, aby si poridil celej novej notas, ale zatim odolava, pry mu to takto staci. :-))

ale no tak. bajky, že defragmentace něčemu výrazněji pomůže, jsem četl naposledy na živě.
(podobné "nepřesnosti" psal chip a computer, ale ti si potřebují vychovat stádo nemyslících čtenářů, které budou číst jejich články a kupovat jimi přeprodáváneé "čističe" pomalých disků)

tazatel tam má wd blue 1tb, čili ne 10-15 let starý křáp, ale přesto pro novější systém než win xp naprostý nesmysl.