Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailemVyřešeno změna pixelů na mm v programu malování

ahoj, prosím potřeboval bych ve win10 v programu Malování změnit rozměry v pixelech na milimetry. Jde mi o to, že potřebuji něco narýsovat v malování (opravdu jen v malování) a potřebuji aby to bylo v měřítku, to znamená, že když mám rozměr ve skutečnosti 1500, potřebuji aby mi v pravítku místo px ukazovalo mm. Moc děkuji J.

Za tu dobu, co tu řešíš nepoužitelné malování, sis mohl stáhnout nějaký normální vektorový program na "rýsování" včetně získání základních dovedností z jeho ovládání. Doporučil bych ti free verzi českého programu Zoner Callisto, kde můžeš rozměry i pozice tvarů (objektů) zadávat v dialogovém okně v absolutních (nebo relativních) hodnotách, což se v malování "laděním" myší podle mně dělá dost blbě...
[93402-zonercallisto1-png]

Možná by šlo to udělat v něčem jiném a do malování to potom exportovat. Malování bylo docela dobré na hraní (rýsovat v něm byl masochizmus, ale nemožné to nebylo), ale od windows 7 mi přijde nepoužitelné (možná to bude jen problém zvyku, ono když se něco mění jen minimálně od windows 3.1 po Visty a pak se to rázem změní, navíc v programu, který normální člověk používá zřídka tak se na to těžko zvyká).
Tam je ještě jedna neznámá a to jsou pixely na palec nebo milimetr. A bylo by potřeba znát příslušný požadavek před tím, než se do takové věci člověk pustí. Pokud to není nijak určšné, zvolil bych nějaké okrouhlé číslo třeba 10 pixelů na milimetr, což by mělo být 254 dpi (a pokud by bylo potřeba volit z používaných hodnot tak 250 se snad používá (tam by byla chyba nepatrná, záměna 1/10" a 1/4 mm se poměrně běžně používá) a 240 je poměrně standardní (ale je otázka, jaké jsou požadavky na přesnost, myslím že tady už by chyba byla vidět)). Pak by pravítko v pixelech bylo (skoro) rovnou v milimetrech.
Slovo rýsovat značí požadavek přesné práce. To jsem dělával ve wordu, kde šlo souřadnice zadávat přímo (nemusel jsem se trefovat), ale od verze 97 ve které jsem takové věci dělal, došlo také k mnoha změnám a taky to už neni tak jednoduché. Jinak samozřejmě na takové věci je autocad (nebo obecně sw rodiny cad - Computer Asisted Development či Design), ale to normální člověk na počítači nemá (existují bezplatné studentské verze, ale jinak tento program stojí ranec).

Jen nechápu proč..

protože tazatel nikdy neslyšel o vektorových editorech a nechápe, že nastavený přepočet velikosti přes dpi mu u bitmapového kreslítka stejně nebude fungovat.
nehledě k záměru zkoušet v tom něco "rýsovat" - a při novém otevření to třeba i editovat.

já bych na to šel přes corel, ale na ty tazatelí choutky je free callisto dobrý nápad.

pro tazatel: když nemá být bitmapa degenerovaná, musí se ukládat v bezztrátově komprimovaném formátu (.png / .gif pro 256 barev)
ale co si budem povídat, je to jen úchylná ztráta času.

na to se používají vektorové nebo univerzální editory se svým vlastním formátem obrázku, maximálně pro vytištění jinde se uloží jako bitmapa k tisku, ale needituje se to.