Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Gmail odmieta maily kvoli ipv6

Dnes mi nezavisle na sebe hlasili 2 kleinti, ze im odmietol gmail mail z ich domeny s hlaskou o tom, ze nemaju ipv6 PTR zaznam.
Nechapem tomu, preco to Google vyzaduje a ci sa jedna o problem na strane ISP pri routovani, ci aj mail server musi povinne mat ipv6 PTR, aj ked ipv6 nepouziva.
Riesili ste to niekto?
Nasiel som, ze to Google robil uz v 2013, ale doteraz vsetko slo, takze nechapem, co otravuje s ipv6?
Podotykam, ze ked ja poslem na gmail z toho isteho servera, z mojej domeny mail tak dojde.

Mozno bola chyba u mna, mal som na oboch serveroch asi povolene vsetky protokoly (aj ked v novsom konfigu sa to uz neuvadza, asi ked sa neuvedie je default all), takze som povolil len ipv4 a uvidime.
Problem je, ze niektore maily prechadzali a ine zase nie a neviem podla akeho kluca sa vyberalo dorucovanie (ktory protokol sa mal pouzit).
Uvidime dalsie dni ako sa to bude spravat.

Virus bulletin píše:

Mali by sme teda prestať používať IPv6 na odosielanie e-mailov?

Aj keď potreba prejsť na protokol IPv6 nie je veľmi naliehavá pre e-mail, môžeme to skutočne využiť ako príležitosť. Spoločnosť Google napríklad vyžaduje, aby odosielajúci e-maily mali platný záznam PTR pre odosielajúcu IP adresu a aby e-mail prešiel aspoň jedným z SPF a / alebo DKIM.... u.s.w.