Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Jak vypnout smart report o načítání disků v řadiči

Vyměnil jsem řadič PCI (nefungoval dobře) za nový axago PCI-E řadič sata. Při zapnutí PC se objevuje report o načítání dvou připojených disků a pak se teprve spustí windows.
PC je dell optiplex, i 3, windows 10 pro. Velmi to prodlužuje start systému. Vyměnil jsem porty (PCI-E 1 za 16), ale beze změny. Poradíte? V Biosu jsem vypnul reporty, ale nic. Moc díky.

After installing the Axagon SATA controller, my PC has a slow start to Windows. Can something be done about it?

A): The lead time is naturally longer by the time it takes to detect the controller and connected disks. The start time can be shortened in the MB BIOS by enabling the "Quick Boot" feature. For newer boards, this feature is labeled "Fast boot". The lead time depends, of course, also on the disk used for the SSD/HDD operating system and the number of peripherals connected to the computer.

B): In the case of newer motherboards, it is more practical to use the spin down (instead of turn off) feature.