Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem B450 doska nebootuje s funkčnou graf. kartou,bootuje s inými kartami

Zdravím.

Setup:
Asus Prime B450M-K
Ryzen 5 2600
2x4GB HyperX 2400MHz DDR4
Asus GTX 1060 6GB / Palit GTX 1060 3GB
Zalman 450W PSU

Tento setup som skladal približne dva roky dozadu spolu s prvou uvedenou graf. kartou Asus,kde nenastali žiadne problémy. Teraz som túto kartu posunul ďalej a do setupu nainštaloval takmer rovnakú kartu,druhú uvedenú Palit s ktorou neboli tak isto nikdy žiadne problémy. Avšak v tomto setupe ju doska nedetekuje, pri boote sa fan procesoru roztočí stálou rýchlosťou a systém nebootuje, žiadny výstup. Takýto boot tak isto nastáva pri spustení bez graf. karty.

Čo som skúšal:
- nainštalovať predošlú Asus kartu,ktorá funguje, fan pri boote zrýchli a pc normálne bootuje

- znovu zapojiť všetky komponenty a kabeláž,vyčistiť pcie slot na doske aj karte

- resetovať bios a updatovať bios (z verzie 0219 na 0409 - pár mesiacov rozdiel)

- nainštalovať dalšiu kartu (Gigabyte R7 240 2GB), s ktorou pc bootuje normálne

- vyskúšať Palit kartu spolu spolu so zdrojom v dalších dvoch setupoch,kde všetko funguje v poriadku

- nainštalovať do základnej dosky speaker, ktorý nehlási žiadnu chybu,iba jeden krát pípne ako pri bežnom boote

Na internete som sa dočítal o zlej kompabilite b450 chipsetu s Nvidia kartami rady 7 a 9, ale toto je karta z 10 rady a zároveň v tomto pc beží takmer zhodná karta bez problémov. Vedel by mi prosím niekto ozrejmiť, čo sa deje a aké mám možnosti? K predošlej karte už prístup nemám, napadá mi jedine výmena dosky. Ďakujem.

Nie,nepreblikáva. Kartu som vyskúšal na inej Ryzen zostave s doskou ASRock B350 Pro4 a procesorom Ryzen 3 1200. Obidve dosky sa s touto kartou správaju rovnako, ako keď zo zdroja nie je zapojený procesor - doska sa zapne, roztočí fany, žiaden boot a to je všetko. V Intel zostavách karta funguje bez najmenších problémov. Divné. Jedine riešenie je výmena karty.

Tak něco s tou vga bude když nenajde ve třech PC. Není tam nacpaný nějaký BIOS na těžení ?

Karta funguje len v Intel zostavách, je možné že bios je zamknutý iba pre Intel? Kartu mám dlho, ale je z druhej ruky, čiže existuje možnosť, že sa tam nejaký bios na ťaženie môže nachádzať. Konkrétne je na nej nahraný tento:
86.06.3C.00.3F (https://www.techpowerup.com/vgabios/221345/221345)
Podľa popisu si myslím, že to je pôvodný bios. Najnovší bios, ktorý som pre túto kartu našiel je o necelé dva mesiace novší a vyzerá byť zhodný (https://www.techpowerup.com/vgabios/195091/palit-gtx10603gb-3072-170818).