Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Windows nabíhají po přihlášení dlouho

Zdar,

na jednom PC v praci (Windows 10 21H1, core i7, 16GB RAM, NVMe SSD) mam problem, ze se prihlasim mistnim uctem a nabehne cerna obrazovka a je tam asi 3 minuty. Potom normlane nabehne plocha.

Nechapu, proc tam ta cerna obrazovka je a na co system ceka. Koukal jsem do registru do klicu "run" i do planovace uloh a sluzeb a vsechno je tam stejny jako na druhem stejnem pocitaci, kde podobny problem nevznika.

Asi posledni, naco jsem spolehal byl prohlizec udalosti, ze mi chybu odhali, ale moudry z nej nejsem:

V protokolu systemu mam tento vykricnik:

Nastavení oprávnění výchozí pro počítač neuděluje oprávnění Místní Aktivace pro serverovou aplikaci COM s identifikátorem CLSID
{C2F03A33-21F5-47FA-B4BB-156362A2F239}
a APPID
{316CDED5-E4AE-4B15-9113-7055D84DCC97}
uživateli PRACE16\Sko (SID: S-1-5-21-3841048531-1344424686-2026065992-1005) z adresy LocalHost (pomocí LRPC) běžící v kontejneru aplikací Microsoft.Windows.ShellExperienceHost_10.0.19041.964_neutral_neutral_cw5n1h2txyewy – SID (S-1-15-2-155514346-2573954481-755741238-1654018636-1233331829-3075935687-2861478708). Toto oprávnění zabezpečení lze změnit pomocí nástroje správy Služba komponent.

V prokololu zabezpeceni mam jeden neuspesny audit:

Nezdařilo se přihlášení účtu.

Předmět:
ID zabezpečení: SYSTEM
Název účtu: PRACE16$
Doména účtu: WORK
ID přihlášení: 0x3E7

Typ přihlášení: 11

Účet, pro který se nezdařilo přihlášení:
ID zabezpečení: NULL SID
Název účtu: S_admin
Doména účtu: PRACE16

Informace o selhání:
Důvod selhání: Během přihlášení došlo k chybě.
Stav: 0xC000010B
Dílčí stav: 0x0

Informace o procesu:
ID procesu volajícího: 0x180c
Název procesu volajícího: C:\Windows\System32\consent.exe

Informace o síti:
Název pracovní stanice: PRACE16
Adresa zdrojové sítě: ::1
Zdrojový port: 0

Podrobné informace o ověření:
Proces přihlášení: CredPro
Balíček ověření: Negotiate
Přenosové služby: -
Název balíčku (pouze NTLM): -
Délka klíče: 0

Tato událost je generována, pokud se nezdaří požadavek na přihlášení. Je generována v počítači, ke kterému byl získán přístup.

Tyhle chyby jsem prozkoumaval a nevim si s nima moc rady, navic COM chyby jsou ve Windows bezne, takze predpokladam, ze minimalne ta nesouvisi s tim problemem u prihlaseni. Napadlo by nekoho, co zkoumat dal, pripadne jak poresit ten neuspesny audit?

My jsme sice na domenove siti. V Ovládací panely\Síť a internet\Centrum síťových připojení a sdílení je napsana nazev site a podtim je "domenova sit". Ale nemame ty pocitace v domene pridane, takze se hlasime jednim mistnim uctem.

(Je to docasna situace, protoze na domene jsou nastavena nejaka pravidla, ktera jsou pro nas provoz nevhodna, proto se rozhodlo, ze budeme chvili pracovat pres mistni ucet na stavajici siti, ale nepridaji nas do soucasne domeny a IT nam mezitim vytvori uplne oddelenou sit.)

informace ze site v tom centru sitovych pripojeni

...jsem nikdy neřešil. dále příkazy pro cmd.exe...
čeho je pc členem:

net config workstation

pokud by byl omylem v doméně, jako běžný admoš ho vyhodíš ven, nepotřebuješ účet doménového správce.
v c:\users nemáte náhodou mix profilů s jménem uživatele a podobný s tečkou + compname/domainname?

dir c:\users /a:d

jaké jsou místní účty, ten oný přihlášený uživatel a jeho profil:

net localgroup Administrators
net localgroup Users
net user ten_oný
set u

pasuje k vaší síti nastavení dns, pořadí dns suffixů?

ipconfig -all
C:\Users\Sko>net config workstation
Název počítače                               \\PRACE16
Celý název počítače                          PRACE16
Uživatelské jméno                            Sko

Pracovní stanice je aktivní v
        NetBT_Tcpip_xxx

Verze softwaru                               Windows 10 Pro for Workstations

Doména pracovní stanice                      WORK
Přihlašovací doména                          PRACE16

Časový limit otevření COM (s)                0
Počet bajtů odeslání COM                     16
Časový limit  odeslání COM (ms)              250
Příkaz byl úspěšně dokončen.

C:\Users\Sko>net localgroup Administrators
Název aliasu     Administrators
Komentář         Člen skupiny Administrators má úplný a neomezený přístup k příslušnému počítači nebo doméně.

Členové

-------------------------------------------------------------------------------
Administrator
S_admin
Příkaz byl úspěšně dokončen.

C:\Users\Sko>net localgroup Users
Název aliasu     Users
Komentář         Člen skupiny Users nemůže provádět nechtěné ani úmyslné změny systému a může spouštět většinu aplikací.

Členové

-------------------------------------------------------------------------------
NT AUTHORITY\Authenticated Users
NT AUTHORITY\INTERACTIVE
Sko
S_admin
Příkaz byl úspěšně dokončen.

C:\Users\Sko>net user Sko
Uživatelské jméno                   Sko
Jméno a příjmení
Komentář                            Účet pro práci
Komentář uživatele
Kód země/oblasti                    000 (Výchozí systémové nastavení)
Účet je aktivní                     Ano
Účet vypršel                        Nikdy

Heslo bylo naposledy nastaveno      02.06.2021 11:00:13
Heslo vyprší                        Nikdy
Heslo lze měnit                     02.06.2021 11:00:13
Heslo je vyžadováno                 Ano
Uživatel smí měnit heslo            Ano

Pracovní stanice byla povolena      Vše
Přihlašovací skript
Profil uživatele
Domovský adresář
Naposledy přihlášen                 08.09.2021 7:01:59

Povolené přihlašovací hodiny        Vše

Členství v místních skupinách       *Users
Členství v globálních skupinách     *None
Příkaz byl úspěšně dokončen.

C:\Users\Sko>set u
USERDOMAIN=PRACE16
USERDOMAIN_ROAMINGPROFILE=PRACE16
USERNAME=Sko
USERPROFILE=C:\Users\Sko

------ - - Zkouknul jsem i DNS a jsou ok, jsou z nasi site.

Celý název počítače                          PRACE16
Doména pracovní stanice                      WORK
Přihlašovací doména                          PRACE16

mě to připadá dobře. spíš čumím, jak se ty lokální windows dozvěděly o nějaké doméně.
jinak všechno je nastavené lokálně, windows by neměly mít potíž.

co se spouští po startu je dobré zkontrolovat v ms autoruns, poskytne širší výpis.
ms autoruns -> záložky: logon (po spuštění), services (služby cizích výrobců), scheduled tasks (naplánované úlohy).

nějaké doinstalované doplňky jako shell extensions průzkumníka (obvykle na pravý myš)?

Windows nabíhají po přihlášení dlouho

Pokud by to nebylo problémem se sítí, můžeš ještě prověřit v Prohlížeči událostí diagnostiku spouštění Windows.
Do Windows Exploreru zadáš následující (a odentruješ).
%SystemRoot%\System32\Winevt\Logs\Microsoft-Windows-Diagnostics-Performance%4Operational.evtx

Položka ID události 100 je průběh startu Windows
Položka ID události 200 je průběh ukončování Windows.
Ostatní ID jsou většinou chyby. U všech položek jsou časy v ms.

Z jednotlivých událostí se dá vyčíst, co a jak dlouho se spouští/ukončuje. Příklad ID 101 Chyba:

Spuštění této aplikace trvalo déle než obvykle. Důsledkem bude snížení výkonu při spouštění systému:
Název souboru : MsMpEng.exe
Popisný název : Antimalware Service Executable
Verze : 4.18.2107.4 (WinBuild.160101.0800)
Celkový čas : 12947ms
Čas zpomalení : 7947ms
Čas události (UTC) : ‎2021‎-‎08‎-‎08T07:36:40.873572800Z