Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Zpomalený PC

Zdravim,

doufal jsem, že to vyřešim sám, ale ne. Tak jsem tu zas po dlouhý době s prosbou o pomoc.

Před třemi dny jsem chtěl při běžným surfování narazil na problém. Psal jsem zprávu do okénka na messengeru, přičemž odezva byla katastrofální. Napsal jsem slovo a písmenka naskočila najednou asi za 6 sekund. Tak jsem si říkal, že se něco děje na pozadí a procesor má napilno, že se to samo za chvíli spraví.
Pak jsem si všiml, že psaní do URL lišty v prohlížeči se neseká, takže to byl přímo problém na facebook.com. Problém přetrvává do teď. Například při psaní tohoto příspěvku ten problém není. To ale neni to hlavní.

Při běžné práci ve Windowsech, otevírání složek, pouštení videí, otvírání fotek, programů atd., se PC začal těžce "loudat". Je velmi citelná prodleva mezi tím, co na něco kliknu, a než se něco začne dít. Nedokážu to lépe popsat, ale asi se to už leckomu přihodilo. Počítač se prostě seká. Například otevírání Ccleaneru mi trvá snad 25 sekund, místo normálních tří. To snad mluví za vše.

Zkusil jsem tedy klasická řešení:

1) restart - nepomohl
2) vypnutí na noc a modlitba, že se ráno všechno zázračně spraví - nepomohlo
3) analýza na malwary a viry v různých programech, především Avast - vše prý v pořádku - nepomohlo (prosím, neřešte, že používám Avast, určitě jsou lepší AV sw, já vim)
4) uvolnění HDD s W10, nepomohlo https://ibb.co/T0VvLBb
5) vypnutí nepotřebných aplikací na pozadí a žroutů paměti - nic - https://ibb.co/TtYtmwz

Bojim se jak čert kříže reinstalování W10, tak mi prosím zkuste navrhnout jiný varianty. Nejspíš mi uniká nějaká skutečnost, která tohle může způsobovat.
Pro ujasnění:

a) na pochybný odkazy neklikám, že bych si tedy svou blbostí něco natáhl do PC si nemyslím
b) na pochybný stránky nechodím
c) od doby, co problém vznikl, což je asi 3 dny zpět, jsem nestahoval, neinstaloval ani nic jiného, žádný program, který by toto mohl způsobit
d) Není na vině starý nevýkonný PC

Specs:

W10
I5-10600KF @ 4,10GHz
32GB RAM
GTX 1060 6GB
MSI MPG Z490 GAMING EDGE WIFI

Další indície je, že jsem zkusil zapnout hru, kterou hraju skoro pořád. Místo běžných 240 FPS jsem měl max. 70. Určitě je na vině ta samá věc.

PS:

Asi 2 týdny mám ješte jeden problém, který s tím nejspíš nesouvisí, ale zjevil se jak blesk z nebe a vůbec nevim proč. Po restartu nebo běžným puštění PC se jednou/dvakrát na milisekundu na obrazovce objeví příkazové okno a hned zmizí. Tedy aspoň myslím, že je to příkazové okno, vypadá to tak: https://wintip.cz/wp-content/uploads/2017/11/Jak-spustit-prikazovy-radek-jako-spravce-ve-Windows-10.gif . Nevím, o co jde, nijak mě to nelimituje, ale dříve to nedělalo.

Budu rád za každou radu, díky moc.

Takže zahnojený systém. Kontrolní dotaz - už víš, k čemu je dobrý Avast?

Postup, co máš nyní udělat:
1. Zálohuj potřebná data (pokud ještě nemáš)
2. Stáhni a ulož všechny správné ovladače z webu výrobců (základní deska - čipset + integrované komponenty jako síťovka či zvukovka, grafická karta)
3. Vytvoř instalační DVD/flash Windows
4. Nainstaluj znovu Windows (zvol čistou instalaci, včetně formátu disku)
5. Nainstaluj stažené ovladače (jako první čipset + restart, pak už je to jedno)
6. Zapomeň, že zrůdnosti typu Avast či CCleaner existují a užívej si rychlých Windows...