Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Jak aktivovat Windows 10 po výměně MB

Zdravím.
Potřeboval bych poradit ohledně reaktivaci Windows 10 Home po výměně MB. Základní deska se poškodila, nahradil jsem ji jiným kusem, co jsem měl doma a rozhodl jsem se pro čistou aktivaci W10 Home, které na počítači byly, ale nemám Product Key. Wokna mám updatovaný z W7.
Díky za rady, jak postupovat.

Ja som nedávno dcére menil X470(poškodená) za B550 a WIN 10 Pro sa mi aktivoval. Neviem už ako presne to prebiehalo, ale nebolo to nič zložité. Sparoval som to s gmail účtom, zadal som tuším kód z akura, ten starý, čo som ho tým aktivoval dávno, opýtalo sa ma to, či som menil nejaký hardware a ide to. Asi takto to prebiehalo, ak si dobre pamätám.

Vcera som menil synovi B450 za B550 (upgrade) obe gigabyte Aorus a Win10 sa aktivoval úplne sám, bez toho, že by som čokoľvek a kdekoľvek klikal, chcel sa iba dva krát reštartovať. Samozrejme ho budem ešte preinstalovavat nanovo, ale zatiaľ fičí v poho ten pôvodný WIN. Samozrejme ma Microsoft účet, či ako sa to volá, Xbox?

Samozrejme ho budem ešte preinstalovavat nanovo

Proc? Ma to zaneradeny? (Kvuli vymene desky se davno nereinstaluje.)

Menil jsem Haswell Xeon za Ryzen 5800X - nepreinstalovaval jsem nic, menil jsem i7-6700 za i7-10700, take jsem nic nepreinstalovaval.

V obou pripadech jsem to preaktivoval tim zpusobem, ktery je tu zmineny, vlezl jsem do aktivace a dal, ze jsem nedavno menil komponenty. Na serverech MS se stane to, ze se puvodni aktivace na puvodni hardware zrusi a provede se aktivace na novy hardware. Samozrejme je potrebna mit digitalni licenci, teda svazanou kopii Windows se svym MS uctem.

Edit: dodam, ze tech licenci Windows muze byt na jednom MS uctu vic, ja tam mam ctyri.

Funguje všetko OK, akurát na tom 250GB C-cku má už iba 10GB voľného, tak mu tam dám 500GB SSD s čistým instalom. Nechce sa mi hľadať čo sa tam dá z toho vymazať/presunúť. Ešte by som to mohol teoreticky naklonovat, ale s tým nemám dobré skúsenosti(asi som na to ľavý) a po pár krát, keď som to robil, tak som nakoniec aj tak inštaloval nový systém. Skúsiť to zrejme skúsim a ak sa mi to zasa nepodarí, tak mu to preinstalujem.

Nastroj vycisteni disku ti dovoli smazat, co neni potreba.

Nemam s obnovou image systemu na jiny disk problem. Doma to delam pres Acronis, v praci pouzivam Macrium, ten je zdarma pro nekomercni pouziti, takze lehce zkusis. Driv byl problem se zarovnanim, dneska uz to ty softy umi. Zkontrolovat se da treba pres AS SSD Benchmark, to zelene OK znamena, ze je to spravne.