Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Nový PC jede na 50% výkonu

Ahoj,

Včera jsem kamarádovi složil herní PC.

I5 11600
RTX 3060 Ti
Kingston RAM 16GB 3200 Mhz (Single channel - moje chyba)
500 W Zdroj
m.2 ssd 500gb

Podle benchmarků by tohle PC mělo zvládnout hru New world na okolo 100-120FPS, ale mu jede na 40-60. Ve hře mu grafika jede na 50%, kdežto např. moje 2070 je úplně vymaxovaná.
Četl jsem, že u 3060Ti se tohle neděje jen mě a že důvod může být pomalejší RAM. Checknul jsem - RAM jede pouze na 2400 Mhz. Tak jsem chtěl aktivovat XMP aby jela na 3200, ale jakmile tohle zkusím skrz přednastavený profil, tak mi najednou PC nechce nabootovat. Když zkusím profil s 2900 MHz, tak taky nenabootuje.

Zkusím update BIOSu, ale napadlo mě sem napsat kdyby náhodou někdo z vás viděl problém už z boku.

Díky moc!

instalatér výběr komponent a možná i instalaci podcenil.

já to naznačoval, ale tobě stačí, když porovnáš čas dotazu a odpovědi.

-----
pro tazatele a podobné zastánce sraček jako je driver booster:
neumíš si najít ovladače u výrobce, neumíš je nainstalovat v pořadí jak se má - pak moc nechápu, proč se někomu hrneš do skládání pc.

tajný "zdroj ze starého PC" nemá ani náhodou papírových 500w, násobilku na 12v větvi zvládneš.
nemá vliv na ovladače ani na takt ramek, jen by něco řekl o tom, zda víš co děláš, když ho cpeš k RTX 3060 Ti.

základní deska: neslyšel jsem nic o tom, že gigabyte je největším a nejkompatibilnějším výrobcem desek a s novým chipsetem mu všechno hned funguje, spíš naopak.
už jsi u prodejce sondoval možnost výměny ram?

Zdroj je ze starého PC - je 500w a podle propočtů by PC mělo mít TDP 410 W cca. Je tam rezerva, Deska GIGABYTE B560 HD3, SSD ADATA XPG GAMMIX S11 Pro SSD 512GB.

Výběr komponent jsem podle Vás podcenil protože jsem je tady nevypsal? Někdo tady skáče hned k výsledku a ani se nepodíval na příklad...

Je mi jasné, že RAMky vyměním pokud to XMP nerozjedu. Spíš jsem se snažil vypátrat radu jestli něco nedělám špatně :)

U zdroje není důležitá celková watáž, ale výkon na 12V větvi. Protože jsi značku a typ zdroje neuvedl, zkontroluj štítek zdroje okometricky. Třeba tam žádná rezeva není.
A ano, děláš toho dost špatně:
1. Driver Booster okamžitě vykopej z PC
2. Ovladače stáhni z webu výrobce základní desky (včetně integrovaných zařízení typu zvukovka, síťovka, ...) a grafiky. Jako první instaluj ovladače čipsetu, pak restart a ostatní ovladače (na pořadí již nezáleží)