Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Vodní chlazení na CPU

Zdravím všechny.

Dostala se mi do ruk tato deska. Jaké vodní chlazení bych k tomu potřeboval? CPU 6 gererace i RAM do toho mám. Jde spíš o zvědavost, že bych vyměnil svůj starší board, který mě už nějaký čas blbne, SATA mi občas vypne disky.

CPU 6 generace neznám ale nějaký custom vodník postačí. koupit trubky radiátor ventilátory pumpu a rezervoár ale prodávají se i pumpy s rezervoárem a pak stačí kapalina do chladiče. Napsal jsem to obecně protože takto píšeš.

Na desce je vodní blok, takže k tomu je potřeba nějaké hadice a fitinky (závit je asi 1/4" pokud mě odhad neklame) a potom něco co bude vodu pumpovat (oběhové čerpadlo) a něco, co ji bude ochlazovat (radiátor) a ještě nějaký ten rezervoár.
Vodní chlazení u mě mělo určitý vývoj (ono tomu počítač táhne na desátý rok života). Začal jsem nějakou sadou za pár korun (1800 myslím, prostě dost levné), ale z té už skoro nic nezbylo. Musel jsem dokoupit hadice, protože mi přišlo hloupé foukat odvedené teplo do zpět skříně (tak byla ta sada tehdy udělaná). Sehnal jsem to po delším hledání v prodejně hydrauliky, "potravinářská hadice na mléko a alkohol do koncentrace 40%" a protože nepíšou od kolika, tak to beru, jako že mám nulaprocentní alkohol (používám destilku). Asi 20 korun za metr, a ne 50 jako v alzáči (ale to by tak nevadilo, tak bych za 20 metrů dal tisícovku, ale dostal bych 20 metrových kousků, jako když jsem kupoval dva metry (tam to nevadilo, to bylo na krátké spoje unvitř case)). Dneska to má už i normální železářství, ale to tehdy mělo jen zahradní hadice, které jsou na ten účel trochu velké a dost těžké. Čerpadlo bylo hlučné, tak jsem koupil https://www.alza.cz/alphacool-laing-d5-12v-d87610.htm to už se neprodává, ale určitě budou podobná. Pak se mi podařilo sehnat hliníkovou chladicí věž, tím odpadly radiátory. Potom skončil i vodní blok procesoru, který se nějak zanesl a nešel rozebrat (co jsem koupil nový, ten rozebírací je). Takže mám počítač skoro úplně tichý (nechal jsem case ventilátor), vše hlučné (už jen čerpadlo) je mimo doslech.

Rozhodně bych šel spíš po něčem, co je buď sadou komponentů nebo bych kupoval jednotlivé komponenty. Takové ty sady all in one nebývají rozebírací.

Vodní chlazení jako takové je spíš frajeřina a tomu také odpovídají ceny příslušných komponentů.

Ja si skôr myslím, ze je to vyšší level PC maniactva(hoby), ku ktorému so sa ja nedopracoval. Mne proste voda k elektrickym veciam nesvedci. Ale je isto pravda, že pracovné teploty sú oproti vzduchu nižšie, čo by asi malo zvyšovať životnosť komponentov. Ale je to zasa pokušenie to pretaktovat vyššie. Takže ak to plánuješ používať na default frekvenciách, tak kvalitný vzduch je naprosto dostačujúci. Ak si maniak, tak veselo do experimentov.

Dal bych do něj 6700K, 16G ram, 970GTX, hry nějak nehraju, kromě jedné (letadla od WG) a na tu do bohatě stačí. Neměl jsem v plánu dlouho nic měnit, taktovat netaktuju, při dnešních rychlostech mě to přijde zbytečný. A když už ho mám doma, tak proč to nevyužít, stejně board, co mám teď, MSI H170A, jde pomalu do kytek. A u boardu mě občas nas****, že se mi neuloží projekt. Sice jsem to teď vyřešil přes google disk, ale i ten to někdy nestihl uložit.